سایز نوشته:
رنگ نوشته:

ورزش بعد از عمل اسلیو از کارهایی است که باعث ترمیم سریع محل جراحی می شود. البته بهتر است در روزهای اول بعد از عمل اسلیو در اندازه راه رفتن و قدم زدن ورزش کنید. این راه رفتن در روزهای اول باعث می شود تا خون در پاهای شما لخته نشود.

بعد از اینکه چند روز از عمل اسلیو گذشت می توانید ورزش های متنوع را به صورت منظم و مرتب انجام دهید. این ورزش ها و نرمش های جسمانی برای سرعت دادن به روند درمان از ضروریات است و خیلی در بهبود سریع عمل اسلیو موثر است.

همانطور که می دانید خود ورزش باعث کم شدن وزن می شود و برای سلامتی و طول عمر هم بسیار خوب است. کسانی که از عارضه چاقی رنج می برند بهتر است پیش از جراحی اسلیو معده ورزش و تمرینانت ورزشی را شروع کنند و بعد از عمل هم این رویه را ادامه بدهند.

حتما بخوانید: رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده

ورزش در روزهای اول بعد از عمل اسلیو

در روزهای اول بعد از عمل اسلیو به اندازه ای تحرک داشته باشید که عضله های پا و بدن تان دچار گرفتگی نشود و با نشستن های طولانی مدت و عدم تحرک لختگی خون در عضلات پیش نیاید. اما شما نباید برای تحرک داشتن از ورزش های سنگین استفاده کنید.

برای دانستن اینکه چه حرکاتی برای روزهای اول بعد از عمل اسیلو مناسب است حتما از پزشک معالج یا مشاور درمانی خودتان مشورت بگیرید. همه حرکات و ورزش های لازم را پزشک تان برای تان توضیح می دهد و با انجام آنها بدن تان دچار مشکلات بعدی نمی شود.

معمولا پزشک در روزهای اول بعد از عمل اسلیو و روزهایی که در بستر هستید، به شما پیشنهاد می کند ورزش های سبک مانند پیاده روی و قدم زدن را انجام دهید. این کار جلوی لخته شدن خون و واریس پاهای شما را می گیرد. در این مرحله بدن در نبود رژیم غذایی سابق سریع تر بهبود و بازسازی می شود.

بعد از اینکه از محل درمان یا بیمارستان ترخیص شدید، ممکن است کمی احساس ضعف یا خستگی در بدن تان بکنید، در این زمان بهتر است در خانه بمانید و کمتر بیرون بروید. تا زمانی که خودان احساس کنید قدرت لازم را برای بلند شدن دارید و می توانید چند پله را به تنهایی بالا و پایین بروید.

باید دقت کنید که در این مرحله از درمان نباید به خودتان فشاری بیاورید. همه حرکات و تمرین های ورزشی را که پزشک برایتان توضیح می دهد را در زمانی انجام دهید که قدرت فیزیکی کافی را دارید.

ورزش در هفته های پنجم و ششم بعد از عمل اسلیو

بعد از اینکه کاملا قدرت فیزیکی لازم را به دست آورید، باید ورزش را طبق برنامه پزشک تان انجام دهید. البته این مدت معمولا در هفته های پنجم و ششم بعد از عمل اسیلو اتفاق می افتد.

پزشک باید کاملا از روند درمان شما باخبر باشد تا بتواند ورزش های مناسب بدن تان را به شما پیشنهاد بدهد. ممکن است بعد از عمل مشکلاتی مانند فتق برشی در شما ایجاد شود که پزشک با توجه به آن ورزش های مناسب را تجویز می کند و ممکن است پزشک اجازه ندهد ورزش های پرتحرک انجام دهید و تحرکات شما را در اندازه روزهای اول نگه دارد.

در این مرحله معمولا ورزش ها و حرکاتی مانند نوار گردان، دوچرخه سواری ثابت و رسیدگی به کارهای روزمره توصیه می شود.

ورزش برای بهبود سریع بعد از عمل اسیلو

بعد از اینکه مرحله های قبلی را پشت سر گذاشتید و قدرت فیزیکی لازم را برای حرکت و ورزش به دست آورید. مرحله جدیدی از ورزش هایی برای هماهنگی شرایط جدید زندگی تان و عادت به این سبک زندگی جدید بعد از عمل اسیلو به شما توصیه می شود.

در این مرحله بهتر است زمان ورزش های خودتان را به نیم ساعت برسانید. البته لازم نیست این ورزش نیم ساعته را پشت سر هم انجام دهید. ممکن است برخی از افراد قدرت لازم برای ورزش یک سره نیم ساعته را نداشته باشند. این افراد می توانند زمان خود را به سه قسمت 10 دقیقه ای تقسیم کنند و در اوقات مختلف روز سه وعده ده دقیقه ای ورزش کنند.

در این مرحله معمولا ورزش هایی مانند دوچرخه سواری، باغبانی، تنیس و پیاده روی با سرعت بالاتر از پیش توصیه می شود.

همه این ورزش هایی که در مراحل مختلف بهبودی بعد از عمل اسیلو بیان کردیم زمانی اثر گذار خواهند بود که با رژیم غذایی مناسب همراه باشند. پس شما باید در کنار ورزش مناسب، رژیم غذایی مناسب را هم در سبک زندگی جدیدتان جا بدهید تا نتیجه بهتری از عمل اسیلو بگیرید و دوباره به چاقی مبتلا نشوید.

حتما بخوانید: جراحی اسلیو معده

باز تاکید می کنیم همه ورزش هایی که باید بعد از عمل اسلیو انجام دهید باید تحت نظارت پزشک معالج یا مشاورتان باشد. در صورتی که بعد از عمل مشکلاتی در سایر اعضای بدن تان ایجاد شود، شما نمی توانید این ورزش ها را به دلخواه خودتان ادامه بدهید. باید روند انجام ورزش ها با توجه به شرایط همه بدن تان و توسط متخصص مشخص شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *