دکترباتو
بازدید 32
0

خمیر دندان سفیدکننده قوی

خمیر دندان سفید کننده قوی ، خمیر دندان بخشی از برنامه روزانه بهداشت دهان و دندان است، در حال حاضر خمیردندان های گوناگونی با برندهای مختلف در بازار موجود است، اگر خمیردندان مناسبی برای مسواک کردن انتخاب کنیم سلامتی و زیبایی دندان های خود را تضمین کرده ایم و می توانیم جلوی بیماری های دهان و دندان را بگیریم.

برای داشتن دندان هایی سالم باید مسواک زدن را جزئی از برنامه روزانه خودمان بکنیم که لازمه آن داشتن خمیر دندان خوب است. خمیر دندان که به صورت های خمیر، ژل و پودر موجود است برای از بین بردن پلاک دندان، یعنی لایه چسبناکی که روی دندان ها ایجاد می شود و باکتری ها را روی دندان ها و لثه ها جمع می کند، استفاده می شود. خمیردندان قدرت پاک کنندگی مسواک را بالا می برد.

 

انواع خمیردندان

خمیردندان ضد پوسیدگی

خمیردندان ضد پوسیدگی دارای محتویات فلورایدی مثل سدیم فلوراید (NaF)، فلوراید قلع (SnF2 ) یا مونوفلوئورو فسفات (MFP2) می باشد. در صورتی که غلظت فلوراید ۱۰۰۰ ppm (ذره در میلیون) یا بیش از این مقدار باشد، خمیردندان جلوی پوسیدگی دندان ها را می گیرد.

خمیردندان ضد حساسیت

محتویات داخل خمیردندان ضد حساسیت علائم حساسیت زای عاج دندان را به دو روش کم می کند. یکی اینکه عکس العمل نورون‌ ها را در مقابل عوامل تحریک کننده درد از بین می برد و دیگری اینکه، جلوی توبول‌ های عاجی دندان را می گیرد.

این نوع از خمیردندان در انواع متنوعی با برندهای تجاری مختلفی در بازار یافت می شوند که با توجه به محتویات داخل آنها عملکردهای مختلفی نیز دارند. پیشنهاد ما به شما این است که قبل از خرید خمیردندان ضدحساسیت از دندانپزشک خودتان مشاوره بگیرید تا دندانپزشک بعد از بررسی دندان های شما، علت حساسیت دندان های تان را معین کند، تا شما با دانستن علت آن، خمیردندان ضد حساسیت مناسب دندان خود را تهیه کنید.

خمیردندان ضد پلاک

خمیردندان ضد پلاک جلوی تجمع پلاک ها روی دندان شما را می گیرد و با کم کردن آلودگی های باکتریایی روی بافت اطراف دندان احتمال مبتلا شدن به بیماری‌ های لثه را در شما کاهش می دهد. این خمیردندان‌ ها هم انواع متنوعی با محتویات مختلفی در بازار ارائه می شوند.

خمیردندان سفیدکننده

خمیردندان سفیدکننده دارای ماده های سایش دهنده ای می باشد که لکه های روی سطح دندان شما را از بین می برد و دندان هایی سفید و درخشان برای شما هدیه می دهد.  هنوز تاثیر استفاده طولانی مدت از خمیردندان سفیدکننده بر روی دندان ها مشخص نشده است.

مواد تشکیل دهنده خمیردندان

در ادامه هر یک از مواد تشکیل دهنده خمیردندان را بررسی می کنیم.

فلوراید

فلوراید به تنهایی هیچ اثری روی تمیزی دندان ها ندارد، کاری که فلوراید می کند نابود کردن پلاک های دندان است که روی سطح دندان می چسبند و باکتری ها را به سوی خود جذب می کنند و باعث پوسیدگی، خرابی دندان و بیماری لثه می شوند. فلوراید با قوی کردن مینای دندان‌ جلوی پوسیدگی دندان را می گیرد.

کف

کف خمیردندان دارای سولفات لاریل سدیم یا صابون بافتی انبوه و خامه‌ شکل است که حس تمیزی دندان ها را به شما می دهد. با این حال محتویات موجود در سطح کف خمیردندان برای تمیزی دندان ها کفایت نمی کند و نمی تواند مزه بدی که روی دندان‌ ها به وجود آمده را از بین ببرد. بعد از شستن حباب‌ های کف خمیردندان، متوجه خواهید شد که بافت نازک لثه هم ساییده و خون‌ آلود شده است.

ذره های ساینده

در بسیاری از خمیردندان‌ ها از سیلیکای آبپوشی شده به منزله ماده ساینده دندان‌ ها کمک می گیرند، حتما در خمیردندان متوجه ذره های ریزی شده اید که بعضی وقتها رنگی نیز هستند، این ذره های زیر همان سیلیکای آبپوشی شده هستند که با توجه به سایز و شکل ذره ها، ماده‌ سفید کننده بسیاری از خمیردندان‌ ها است. ولی توجه داشته باشید که خمیردندان سفیدکننده به هیچ وجه نمی تواند جای عمل جرم گیری دندان ها به وسیله یک متخصص را بگیرد و دندان های شما را کاملا سفید و درخشان کند. چون فقط رویه دندان‌ های شما را تمیز می کند.

حساسیت‌ زداها

با اضافه کردن نیترات پتاسیم یا فلوراید قلع به خمیردندان حساسیت دندان‌ ها در برابر سرما، گرما، شیرینی یا ترکیبی از این محرک‌ ها را پایین می آورند. اگر بیمار درد دندان داشته باشد، خمیر دندان ضدحساسیت درمانی کاملا گذرا است.

کنترل کننده جرم

اگر خمیردندان شما دارای مزه ای تند و سوزان است، به خاطر ماده ای به نام تتراسدیم پیروفسفات است، این ماده اجازه نمی‌ دهد نمک‌ های کلسیم فسفات (یعنی همان جرم) پشت دندان‌ های قبلی فک پایین شما جمع شوند. یکی از ایرادهای خمیردندان‌ های جرم‌ گیر این است که ماده فعال برای موثر بودن، باید در شوینده (دترجنت) بیش از حد لازم حل شود، به همین خاطر استفاده از خمیردندان جرم گیر برای دندان‌ های حساس به pH بالا اصلا خوب نیست.

تری کلوزان

ماده ضدمیکروبی تری کلوزان، عفونت‌ های میان لثه و دندان را کم می کند. افزودن تری کلوزان به خمیردندان همانند فلوئور احتمال دارد عارضه هایی را در پی داشته باشد، ولی سودش از زیانش بیشتر است.

 

دلیل مضر بودن خمیردندان

دلیل مضر بودن خمیردندان از خود خمیردندان نیست، بلکه دلیل اصلی آن درست استفاده نکردن شماست. اثرگذاری خمیر دندان بر روی دندان ها وابسته به استفاده درست شما از آن است. توجه کنید که خمیردندان محصولی برای زیبایی دندان شماست و خود به خود کار تمیزکردن دندان های شما را انجام نمی دهد.

مصرف بیش از اندازه

به اندازه نخود از خمیردندان روی مسواک بگذارید. بیش از این اندازه امکان دیده شدن دندان ها را از شما می گیرد. برای آشنا شدن با خمیردندان سفید کننده و بقیه خمیردندان ها بالای همین مطلب را نگاه کنید. همچنین می توانید از مزایا و معایب انواع خمیردندان باخبر شوید.

زمان نگذاشتن برای مسواک زدن

دست کم دو دقیقه برای مسواک زدن زمان اختصاص بدهید. اگر مسواک زدن را جدی نگیرید و دو دقیقه از وقت تان را به آن ندهید، اطمینان داشته باشید که همه لایه های دندان های شما تمیز نخواهند شد. معطر بودن دهان به معنای تمیز شدن دندان های شما نیست. بعد در مقاله سغید کردن دندان به این نکته بیشتر خواهیم پرداخت.

توجه نکردن به همه دندان‌ ها

همه دندان ها را به صورت یکسان مسواک بزنید. در مدت دو دقیقه ای مسواک زدن، فقط روی بخشی از دندان ها گیر نکنید و مسواک را به همه دندان ها بزنید. مسواک باید با همه دندان های شما تماس بگیرد، زیرا ساییده شدن با مسواک است که دندان های شما را تمیز می کند و خمیردندان به تنهایی تاثیری روی تمیزی دندان ها ندارد. پلاک دندان ماده چسبناک و نرمی است که روی دندان ها می نشیند و شما با مسواک زدن آنها را از روی دندان ها تمیز می کنید. هر چقدر خمیردندان، ژل و کرم، دهانشویه یا پودر شما باکیفیت باشد، جای مسواک زدن تک به تک دندان های شما را نمی گیرد. پس در مسواک زدن دقت کنید همه دندان ها را سابیده باشید.

بهترین خمیردندان

از هر خمیردندانی که دوست دارید استفاده کنید. اگر مزه، بو و رنگ خمیردندانی را دوست دارید و به شما حس خوبی می دهد و باعث می شود شما بیشتر و درازمدت مسواک بزنید، آن را انتخاب کنید.

نکته اصلی در مسواک زدن این است که شما در طول روز با روش درستی دندان های خود را مسواک بزنید. می توانید از جوش شیرین، روغن نارگیل یا خمیردندان معطر یا حتی با آب خالی مسواک بزنید ولی روش درست مسواک زدن است که دندان های شما را سالم نگه می دارد.

اشتراک گذاری

دنبال کنید نوشته شده توسط:

عادل متکلمی

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *