دکترباتو
بازدید 32
0

عوارض پیلینگ

برای بیمار پیش از پیلینگ و بالافاصله بعد از آن باید کاملا عوارض پیلینگ توضیح داده شود. صورت را باید بالافاصله بعد از پیلینگ بشویید. تا حدی که احساس سوزش از بین برود.

بعد پوست کاملا حالت فریزینگ (سفید) پیدا می کند که حدود ده تا بیست دقیقه بعد کاملا از بین می رود و بیمار احساس فشار و کشش روی پوست می کند.

از روز بعد به مدت سه تا چهار روز پوست تیره و قهوه ای مانند پوست سوخته می شود و از روز چهارم پوست شروع به ترک خوردن و پوسته پوسته شدن می کند که حدد چهار تا پنج روز طول می کشد. بعد از آن پوستی روشن تر، صاف تر و کشیده تر و جوان تر پدیدار می شود.

بیمار باید به شدت از آفتاب دوری کند. در هفته اول بهتر است روزانه استحمام کنید. و هر دو تا سه ساعت یکبار به صورت خود آب بزنید. این کار باعث می شود که پوست جدید شما آب بیشتری جذب کند و کاملا هیدراته شود و پوسته ها سریعتر از پوست جدا شوند.

داروها را دقیق مصرف کنید. پوسته ها را به هیج وجه با دست نکنید. تقریبا تا دو هفته برای ارزیابی نتیجه پیلینگ صورت به پزشک مراجعه کنید.

در روش پیلینگ TCA محلول را به ترتیب به پیشانی، گونه ها، بینی، نواحی تمپورال و اطراف دهان و دور چشم به صورت مرتب بمالید و صبر کنید تا مناطق فرز (سفید – مانند برفک) روی پوست ظاهر شود. در پوست های حساس بالافاصله بعد از ظاهر شدن فرزینگ بیمار صورت را با آب فراوان بشوید.

ولی در پوست هایی که ضایعات زیاد دارند و پوست ضخیم و غیرحساس است می توانید صبر کنید تا تمام صورت کاملا فرز شود. بعد از آن می توانید صورت را شستشو دهید.

لایه برداری پوست تا همان پیلینگ عارضه خاصی ندارد. ولی در برخی اوقات موارد زیر مشاهده شده است.

  • گاهی بیمار ممکن است در روزهای آینده از سوزش و خارش و قرمزی به ویژه در نواحی اطراف دهان شاکی باشد که برای برطرف کردن آن می توان از کرم Oint یا Triamcinolon تا برطرف شدن عارضه استفاده کرد.
  • عدم بهبود لکه ها و یا هیپرپیگمانتاسیون مختصر که لکه ها در عمق های مختلفی از پوست قرار دارند و بنابراین جواب به درمان کاملا پیش بینی پذیر و یکسان نخواهد بود. با ادامه درمان ضدلک دارویی و یا بعد از ترمیم کامل دوباره پوست می توانید با شناخت بیشتری که از پوست بیمار به دست می آید اقدام به پیلینگ دوباره کرد.

در حالت کلی باید بگوییم که سفید پوست ها نتیجه بهتری از پیلینگ به دست می آورند و در کسانی که پوستی سبزه دارند هم ممکن است بعد از لایه برداری (پیلینگ) لکه هایی دیده شود که باید پزشک کاملا آنها را معاینه کند و تدابیر موردنظر را برای درمان کامل انجام دهد. بیمار نیز باید مو به مو به توصیه های پزشک معالج خود گوش دهد و آنها را رعایت کند.

بیمار بعد از پیلینگ تا شش ماه نباید در معرض نور آفتاب باشد و بهتر است بیشتر در خانه بماند و اگر نیاز باشد که به بیرون از خانه برود حتما از کرم ضد آفتاب استفاده کند. با این حال اگر بیمار هر روز کرم ضدآفتاب نیز استفاده کند و روزی بیست دقیقه در مقابل نور آفتاب باشد احتمال ظاهر شدن لکه های پوستی وجود دارد.

این لکه های پوستی موقتی هستند ولی اگر مراقبت های لازم انجام نشود احتمال اینکه به صورت دائمی بر روی صورت و پوست شما بمانند وجود دارد.

یکی دیگر از عوارض پیلینگ قرمزی پوست می باشد. در لایه برداری پوست و پیلینگ با عمق کم یک ماه، در پیلینگ عمق متوسط دو ماه و در پیلینگ عمیق سه ماه قرمزی پوست باقی می ماند.

بر جا ماندن جای زخم نیز یکی دیگر از عوارض پیلینگ است که بیشتر در پیلینگ های با عمق متوسط و زیاد اتفاق می افتد. اگر جای زخم بیش از اندازه بدشکل و غیرقبل درمان باشد عمل دوباره با لیزر برای درمان آن انجام می شود.

اشتراک گذاری

دنبال کنید نوشته شده توسط:

عادل متکلمی

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *