سایز نوشته:
رنگ نوشته:

لیپوساکشن یک روش جراحی برای از بین بردن چربی های لجباز شکم است که برای زیبایی شکم انجام می شود.

هزینه لیپوساکشن با توجه به اینکه کدام ناحیه از بدن قرار است لیپوساکشن شود متفاوت است. در واقع این هزینه به ناحیه مورد عمل و مقدار چربی هایی زائدی بستگی دارد که با لیپوساکشن بیرون آورده می شود. بیشتر بیمه های درمانی این هزینه را پوشش نمی دهند.

اگر شما مایل به پرداخت هزینه های این جراحی هستید، بدانید که لیپوساکشن یک روش نسبتاً بی خطر و سریع است که می تواند به شما کمک کند چربی هایی را که از طریق رژیم و ورزش نتوانسته اید حدف کنید را از بین ببرد.

بیشتر بخوانید: هزینه عمل لیپوساکشن چقدر است؟

هنگام انتخاب جراح لیپوساکشن، حتماً به دنبال امکاناتی باشید که به تایید مراکز ایمنی این نوع جراحی رسیده باشد.

لیپوساکشن یک روش جراحی برای از بین بردن چربی اضافی بدن است. این جراحی از دهه 1980 آغاز شده و به یکی از محبوب ترین جراحی های پلاستیک در دنیا تبدیل شده است.

در این نوشته آنچه شما باید درباره نحوه عمل لیپوساکشن بدانید و اینکه چرا این یک روش کاهش وزن نیست، را مطالعه خواهید کرد.

لیپوساکشن روشی برای کاهش وزن نیست!

لیپوساکشن چگونه کار می کند؟

لیپوساکشن یک روش یک الی دو ساعته است که در آن سلولهای چربی به صورت دائمی از بدن شما خارج می شوند. معمولاً این جراحی به خاطر دلایل زیبایی انجام می شود. افرادی که تحت لیپوساکشن قرار می گیرند این کار را برای کاهش وزن زیاد انجام نمی دهند بلکه بیشتر برای فرم دادن و زیباتر کردن بدن شان انجام می دهند.

شکم، ران، باسن، بازوها، کمر، گردن، زیر چانه و خط فک از متداول ترین ناحیه هایی هستند که با لیپوساکشن می توانید چربی های اضافه شان را بردارید.

بسته به ناحیه ای که لیپوساکشن انجام می شود، پزشکان بی حس کننده موضعی مورد نیاز برای آن ناحیه را تهیه می کنند یا کلا از بیهوشی عمومی استفاده می کنند تا در حین عمل بیهوش باشید.

بعد از بیهوشی، جراحان معمولاً محلول حاوی مخلوطی از محلول نمکی، داروی بی حس کننده و دارویی را که باعث کاهش خونریزی می شود، را در ناحیه عمل تزریق می کنند. این برای این است که پوست و چربی ها از از ساختارهای مهم مانند ماهیچه ها و رگ های خونی جدا شوند تا در حین مکش آسیب نبینند.

پس از این کارها، جراح با کمک یک ابزار فلزی بلند به نام کانولا وارد زیر پوست شما می شود. بعد کانول چربی شما را تمیز می کند. در طی این روند، جراحان همچنین می توانند از میکرو کانولای کوچکتر برای از بین بردن چربی در نواحی مجاور استفاده کنند تا یک کانتور طبیعی و نرم تر به دست بیاید.

هنگامی که چربی از طریق لیپوساکشن خارج شد، می توان آن را دور انداخت یا می توان آن را دوباره به بدن تزریق کرد تا زیبایی هایی نواحی ای مانند پستان، باسن یا صورت را زیادتر کرد.

اخیراً از لیپوساکشن برای بازیابی سلولهای بنیادی – نوعی سلول که می تواند سلولهای اصلی دیگر را در بدن تشکیل دهد – هم در تحقیقات آزمایشگاهی استفاده می کنند.

بعد از انجام لیپوساکشن، جراح شما به شما توصیه می کند که برای بهبودی سریع پوست از یک باند موقت یا پانسمان استفاده کنید. نوار یا بریس از جمع شدن مایعات در ناحیه ای که چربی آن از بین رفته، بین پوست و ساختارهای عمیق تر مانند عضلات و رگ های خونی جلوگیری می کند.

 

لیپوساکشن چقدر دردناک است؟

پزشکان محترم در پاسخ به این سوال اینگونه می گویند که چه در حین انجام لیپوساکشن بیدار باشید و چه در خواب، نباید دردی را احساس کنید. بهبودی شما هم باید یک روند نسبتاً خفیف را باید داشته باشد.

بعد از انجام لیپوساکشن، احساس دردی مانند عضله درد در ناحیه عمل شده خواهید کرد. میزان این درد معمولا 2 یا 3 از 10 در مدت چند هفته است. اما نکته مهم این است که باید بتوانید در مدت 2 تا 3 روز به کار خود برگردید.

درد مداوم در نزدیکی ناحیه ای که کانول وارد شده، یکی از عوارض لیپوساکشن است و اگر درد بیشتر شد یا داروهای آرام بخش کمکی نکردند، باید این موضوع را به جراح خود اطلاع دهید.

لیپوساکشن روشی برای کاهش وزن نیست!

براساس ۀنچه پزشکان می گویند، شما نباید از لیپوساکشن به عنوان یک روش کاهش وزن استفاده کنید. توصیه می شود اگر می خواهید لاغر شوید، ابتدا رژیم غذایی مناسب و ورزش را امتحان کنید. بعد از لیپوساکشن برای حذف چربی های سمج تر در نواحی مانند چانه یا چربی شکم استفاده کنید.

همچنین تحقیقات نشان می دهد افرادی که سایر روش های کاهش وزن مانند یک رژیم غذایی سالم و ورزش را رعایت می کنند، نتایج بهتری بعد از لیپوساکشن می گیرند و از بازگشت چربی به آن ناحیه هم جلوگیری می کنند.

لیپوساکشن سلولهای چربی را به صورت دائمی از بدن شما خارج می کند، حالا اگر بعد از عمل دوباره این نواحی دچار افزایش وزن شوند، هیچ چیز مانع بزرگ شدن سلولهای چربی باقی مانده نمی شود.

 

عوارض و معایب لیپوساکشن

قبل از لیپوساکشن باید شرایط جسمانی خودتان را بررسی کنید و با شناخت درست از وضعیت بدن تان اقدام به این عمل کنید. همچنین باید تمامی خطرات و عوارض لیپوساکشن را بشناسید و درک صحیحی از آنها داشته باشید.

 • ورم
 • سوختگی
 • زخم
 • صدمات مکانیکی
 • صدمه به رگ های لنفاتیک
 • افتادگی و فرو رفتگی
 • عفونت
 • کم خونی
 • لخته شدن خون در ریه
 • مشکلات بیهوشی
 • آسیب عصبی
 • نکروز یا بافت مردگی پوست
 • حساسیت یا مسمومیت

بیشتر بخوانید: عوارض عمل لیپوساکشن چیست؟

نحوه انتخاب جراح لیپوساکشن

در موقع انتخاب جراح لیپوساکشن باید نکات مهم ایمنی را در نظر داشته باشید.

ابتدا به دستگاه ها و امکانات کلینیک یا مطب پزشک دقت کنید تا از استانداردهای لازم برخوردار باشند. قبل از رفتن به کلینیک یا مرکز جراحی از معتبر بودن آن کلینیک و مرکز اطمینان حاصل کنید. بدن تان را به دست افراد کم تجربه و نامعتبر ندهید.

دقت کنید که پزشک باید قبل از انجام لیپوساکشن آزمایش خون و سایر آزمایش های لازم را از شما بگیرد تا ایمنی شما تضمین شود. این آزمایشات برای اطمینان از بیهوشی عمومی بدون عارضه هستند. اگر مثلاً عفونت داشته باشید یا باردار باشید، ممکن است شرایط انجام جراحی را نداشته باشید.

نکته پر اهمیت در انجام این جراحی تجربه و مهارت و تخصص جراح است. جراح باید مدرک و تخصص این جراحی را از مراکز معتبر داشته باشد. همینطور تجربه زیادی در روش های لیپوساکشن داشته باشد. و شما باید به اطمینان کافی برسید که این پزشک در این روش مهارت کافی را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *