سایز نوشته:
رنگ نوشته:

عوض شدن رنگ یک عارضه فرعی معمولی براثر تزریق های ژل پوستی است و این عارضه بر اثر کبودی یا هر عامل دیگری ایجاد می شود و با نام اثر Tyndallشناخته می شود.

در صورتی که بتوانید قبل و بعد از تزریق ژل از خوردن برخی غذاها و استفاده از برخی داروها پرهیز کنید احتمال اینکه کبودی بعد از تزریق ژل به پایین ترین حد خود برسد وجود دارد.

گفته شده که برخی از داروها و درمان های هومیوپاتی (همسان درمانی) برای درمان و پایین آوردن ورم و کبودی بعد از تزریق ژل کمک می کنند.

کبودی بعد از تزریق ژل خیلی متداول است. در برخی از تحقیقات صورت گرفته بیان شده که این در حدود ۱۹٪ – ۲۴٪ از بیمارها اتفاق می افتد، در حالی که برخی دیگر از محققان نیز هستند که معتقدند این رقم تا بیش از ۶۸٪ هم می رسد.

ناحیه هایی در پوست که علائم خاصی از پیری را نشان می دهد، مانند اطراف لب فوقانی، زیر چشم ها و در کیسه اشک ممکن است بعد از تزریق ژل کبودی بیشتری را داشته باشند. در صورتی که شما می خواهید تزریق ژل را برای کم کردن چروک های بینی و خطوط ماریونیتی (اطراف گوشه های دهان) انجام دهید، توجه داشته باشید که این ناحیه ها هم در معرض کبودی می باشند.

خوشبختانه، کارهای زیادی است که برای رفع کبودی بعد از تزریق ژل می توانید انجام دهید در اینجا سعی می کنیم به کارها اشاره ای داشته باشیم.

کبودی در مقابل اثر Tyndall

بنا بر گفته های کارشناسان پوست، “اثر کبودی یک تغییر رنگ مایل به آبی است که در صورتی که تزریق ژل اسید هیالورونیک بیش از اندازه به صورت سطحی به پوست تزریق شود ایجاد می شود به گونه ای که هنگامی که در زیر پوست بازتاب می یابد متمایل به آبی به نظر می رسد. ”

در صورتی که اطمینان ندارید که کبودی یا اثر Tyndall در پوست شما ایجاد شده است، حتما با یک پزشک متخصص در این زمینه مشورت کنید. در صورتی که تغییر رنگ بر اثر کبودی باشد می توانید منتظر باشید تا این کبودی ها بعد از مدتی برطرف شود، یا هیالورونیداز را به ناحیه تحت تاثیر تزریق کنید تا اثرات زائد کاملا برطرف شود.

کارهایی که برای دوری از کبودی باید انجام دهید

برخی از تزریق ژل ها کبودی زیادی را با خود دارند. مثلا ژل های اسید هیالورونیک مانند Restylane، Juvederm و Perlane بیشتر باعث کبودی پوست شما می شوند، چون آنها عمیق تر به درون پوست تزریق می شوند و از مواد با غلظتی ایجاد شده اند.

کاهش دهنده چروک، مانند بوتاکس کمتر باعث ایجاد کبودی می شود چون خیلی عمیق به پوست نفوذ نمی کند و پس باعث صدمه کمتری به رگ های خونی می شود.

در دو هفته پیش از درمان، به داروهایی که استفاده می کنید دقت کنید، چون این داروها می توانند بر روی نحوه واکنش بدن شما به درمان تزریق ژل اثر بگذارند. بعضی از داروها، به ویژه رقیق کننده ها و داروهای ضد انعقاد خون، توانایی خون شما را برای لخته شدن کمتر می کنند و احتمال کبودی را بعد از تزریق ژل بیشتر می کنند.

پیش از تزریق ژل از NSAID ها مانند آسپرین، ناپروکسن، ادویل، اکسدرین، ایبوپروفن و موترین استفاده نکنید. در صورت داشتن هموفیلی، بیماری کبد یا هر شرایطی که نیاز به داروی ضد انعقادی از جمله هپارین یا وارفارین داشته باشید، پیش از تزریق ژل با پزشک خود مشورت کنید.

همینطور بعضی از غذاها می توانند بر نحوه واکنش بدن شما بعد از دریافت تزریق ژل پوستی، اثر بگذارند. یک تا دو روز پیش از تزریق ژل، از مصرف مواد خاصی که به عنوان رقیق کننده خون عمل می کنند، اجتناب کنید.

از مصرف محصولات و مکمل های زیر، که برای اثرات ضد انعقادی شان شناخته شده اند اجتناب کنید:

مخمر سنت جان، زنجبیل، گینکو بیلوبا، جینسنگ، ویتامین E، چای سبز، روغن کریل، روغن های کتان، روغن ماهی و امگا ۳.
دو روز قبل از تزریق ژل می توانید در روز دو تا سه بار آناناس بخورید که به پیشگیری از کبودی در بعد از تزریق خیلی کمک می کند.

قبل و بعد از تزریق ژل می توانید گیاه Arnica montana (گیاه تک گل و زرد رنگ حاوی مواد مسکن و خاصیت ضد التهاب و برای ترمیم) را مصرف کنید، یک درمان هومئوپاتی (همسان درمانی-پزشکی جایگزین) که گفته می شود برای تسکین درد و زخم عضلات، درمان کبودی ها، و کاهش درد پس از عمل مفید است.

Arnica montana به چندین شکل مختلف، از جمله قرص ها و به عنوان پماد موضعی موچود است. در دو روز آخر، که منتهی به عمل تزریق شما می شود، ادعا می شود که با بلعیدن مناسب قرص های گیاه آرنیکا، دو تا سه بار در روز، شما کبودی را پس از بوجودآمدنش کاهش خواهید داد یا از آن جلوگیری خواهید کرد.

بعد از تزریق ژل، می توانید به مصرف قرص های گیاه Arnica ادامه دهید و یا به جای آن پماد، ژل، یا کرم آرنیکا را به طور مستقیم به منطقه تحت تاثیر(کبود) بمالید. به هر حال، اگر کبودی ها شروع به ظاهر شدن کنند، توصیه می شود که با این حال، استفاده از گیاه Arnica را به منظور کاهش تورم و به حداقل رساندن تغییر رنگ در محل تزریق ادامه دهید.

پس از انجام تزریق ژل ، شما باید از رفتن به ورزشگاه یا انجام هر گونه تمرین سخت پرهیز کنید. ورزش و تمرین، میزان ضربان قلب، فشار خون و جریان خون را افزایش می دهد، و این در حالی است که باعث می شود شرایط برای مویرگ های آسیب دیده از عمل تزریق سخت تر شود. بنابراین برای اولین قدم، اشکال خیلی خفیف فعالیت های جسمانی مانند راه رفتن را انتخاب کنید.

در نهایت، انتخاب یک متخصص دارای بورد تخصصی، که درمان مناسب را به شما ارائه دهد، مهم است که اطمینان ایجاد کند که شما نباید هیچ گونه کبودی غیر ضروری را تجربه کنید. یک متخصص تزریق کننده، برای چهره شما قبل از عمل تزریق، از یک کرم بی حسی، استفاده می کند، به طوری که عروق خونی را منقبض و تنگ می کند و احتمال کبودی کمتر می شود. کرم های بی حسی همچنین در تمام مراحل تزریق، احساس راحتی و آرامش به شما می بخشد.

همینطور یک متخصص تزریق کننده، شما را به بهترین نحو ممکن روی تخت می خواباند تا از کبودی بیش از حد در محل تزریق جلوگیری شود. بر اساس مجله بالینی و زیبایی شناسی پوست، بیماران باید در یک صندلی قرار گیرند که در حدود ۳۰ درجه خم شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *