• 83 بازدید
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

جراحی دندان عقل – اسم دیگر دندان های آسیاب چهارم, دندان عقل است, که به طور همیشگی در دهان رشد می کند. دندان های عقل, پایانی ترین دندان هایی هستند که در دهان خودشان را ظاهر می کنند.

 

جراحی دندان عقل درد دارد

همه اشخاص دارای دندان عقل هستند. اما برخی مواقع همه یا قسمتی از دندان های عقل رشد کاملی ندارند. همچنین احتمال دارد که شخصی بیشتر از چهار دندان عقل در دهانش داشته باشد.

در اکثر اشخاص این دندان ها به خاطر نبود فضای کافی برای رشد مشاهده پذیر نیستند و در صورت پنهان شدن, در زیر بافت لثه ها می مانند و از لثه ها بیرون نمی زنند.

 

هزینه جراحی دندان عقل نیمه نهفته

هزینه کشیدن دندان عقل به موارد زیر وابسته است:

  • مهارت و تجربه دندانپزشک
  • ناحیه جغرافیایی مطب دندانپزشک
  • نوع بیمه دندانپزشکی بیمار
  • روش استفاده شده برای کشیدن دندان
  • مقدار کاری که بر روی دندان انجام می شود

با توجه به نوع بیمه درمانی شما, شرکت های بیمه 15 الی 50 درصد هزینه های درمان را پرداخت می کنند.

 

مراقبت بعد از جراحی دندان عقل

اگر پلاک از روی دندان برطرف نشود هنگام خندیدن، ظاهری بد به دندان ها می دهند و همچنین سبب برخی مسائل دیگر می شود که در زیر به اختصار توضیح می دهیم. این مسائل احتمال دارد باعث کشیدن دندان عقل شوند.

هنگامی که پلاک ها سعی کنند سطح دندان تان را بشکنند کرم خوردگی یا پوسیدگی دندان اتفاق می افتد و اگر این کرم خوردگی ها زیاد شوند قادر هستند رویه دندان را سوراخ کنند و دندان شما را با آسیب جدی روبرو کنند.

باید دقت کنید که اگر دندان عقل به صورت ناقص رشد کند، خوراکی ها و باکتری ها زیر لبه لثه های کنار دندان گیر می کنند. همینطور زمانی که دندان های عقل به طور مناسبی رشد نکنند, چون این دندان ها در قسمت پایانی دهان قرار دارند, امکان تمیز کردن آنها نیز میسر نباشد.

اگر خوراکی ها و باکتری ها در پیرامون دندان های عقل بمانند می تواند منجر به تشکیل پلاک گردد. پلاک لایه چسبیده بر روی دندان است که با ترکیب اسید باکتریها در دهان با بزاق دهان و خوراکی های ریز بعد از مسواک کردن باقی می مانند و تشکیل پلاک را می دهند.

درد دندان عقل نهفته

هنگامی که اسید آزاد شده از پلاک منجر به عفونت لثه می شود لثه ها قرمز رنگ می شوند و ورم کرده و با درد همراه می شوند. که به این بیماری لثه (ژنژیویت یا بیماری پریودنتال) می گویند. این بیماری دندان های اطراف و استخوان اطراف دندان عقل را هم تحت تاثیر قرار می دهد.

هنگامی که پلاک در بافت نرم کنار دندان ایجاد عفونت می کند مشکل پری کورونیت به وجود می آید.

سلولیت یا (عفونت بافت)، یک عفونت باکتریایی در گونه، زبان یا گلو می باشد که یکی از علل دندان عقل نیمه پنهان است.

عفونتی خاص در درون استخوان فک پدید می آید که به آن استئومیلیت می گویند.

زمانی که در اثر عفونت باکتریایی در دندان عقل یا بافت پیرامون آن چرک پدید می آید آبسه ایجاد می شود.

در نمونه های بسیار نادر، اگر دندان عقل از لثه بیرون نیاید منجر به پدید آمدن کیست (کیسه متورم حاوی مایع) در دهان می شود.

 

جراحی دندان عقل نهفته افقی

شما با معاینه دهان خودتان و یافتن سه دندان آسیاب همیشگی در چهار طرف دهان می توانید دندان عقل را پیدا کنید. در غیر اینصورت باید توسط عکسبرداری از وجود دندان عقل مطمئن شوید.

یک عکس رادیولوژی پاناروما از دندان هایتان می گیرند و زاویه و وضعیت رشد دندان های شما در دهان معاینه و بررسی می شود. خیلی از دندان های عقل در سنین ۱۶ تا ۲۳ سالگی رشد خودشان را شروع می کنند. برخی مواقع، شخص اثر دندان عقل را پیش از درآمدن حس می کند.

رشد این دندان ها غالبا با حس فشار یا گرفتگی در قسمت پایانی فک توام می باشد و برخی زمانها باعث دندان درد، سردرد و سرگیجه می گردد. برای کسب اطلاعات لازم و موردنیاز بهتر است که به دندانپزشک عمومی مراجعه کنید.

 

عوارض جراحی دندان عقل نهفته

زمانی می توانید دندان عقل پنهانی را بکشید که رشد درستی نداشته باشد و سبب مشکلاتی برای شما شود. احتمال دارد که در بخش پایانی دهان احساس درد کنید و متوجه مسئله ای در رابطه با دندان عقل شوید.

در این زمان هر چه سریعتر به دندان پزشک مراجعه کنید تا دندان شما معاینه شود. به یاد داشته باشید که کشیدن دندان همیشه همراه با درد نیست. بلکه برخی مواقع در دندان های شما مشکلاتی ایجاد می شود که لزوم کشیده شدن را حتمی می کنند. ولی با دردی همراه نیست.

به همین خاطر مطمئن شدن از نحوه درمان و لزوم کشیدن دندان عقل نیاز به معاینه دندانپزشکی دارد. اگر دندان پزشک لزوم کشیده شدن دندان عقل شما را تایید کند، عکس رادیولوژی از دندان تان گرفته می شود و دندان پزشک با مشاهده آن, معاینه دقیق تری از دندان های شما می کند.

ریشه دندان های عقل معمولا در نوجوانی شکل می گیرند، بهترین زمان با کمترین عوارض برای کشیدن دندان عقل زمانی است که دو سوم ریشه ها درآمده باشند.

اما خیلی از اشخاص زودتر از این موقع به دندانپزشک مراجعه می کنند و زودتر از زمان موقع و زمانی که هنوز ریشه های دندان کاملا تشکیل نشده اقدام به کشیدن دندان می کنند.

بهتر است پیش از کشیدن دندان عقل حتما با دندانپزشک حرفه ای در این باره مشورت کنید تا فرصت کشیدن دندان های عقل تان را در موقع مناسب از دست ندهید. با کلینیک دندانپزشکی دکتر با تو همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *