بررسی علائم شقاق و انواع روش‌های درمان شقاق با لیزر در کنار سایر متدهای درمانی

0 51

احتمال مبتلا شدن به شقاق مقعدی در بین همه افراد با هر رده سنی وجود دارد, حتی در کودکان زیر هفت سال بسیار رایج است.

معمولا شقاق مقعدی با درمان‌های ساده ای مانند افزایش مصرف غذاهای فیبردار و استفاده از حمام‌های SIT و آب گرم مداوا می‌شوند. ممکن است برخی از افرادی که شقاق یا فیشر آنها مزمن است به درمان دارویی یا حتی عمل جراحی نیاز داشته باشند.

فیشر یا شقاق مقعدی ,  یک شکاف کوچک در بافت نازک و مرطوب (مخاطی) خط مقعد است که وقتی می‌خواهید یک مدفوع سفت یا بزرگ را در طول حرکت روده دفع کنید، رخ می‌دهد.

شقاق‌های مقعدی معمولا باعث درد و خونریزی با حرکت روده می‌شوند. همچنین ممکن است در حلقه عضلانی پایان عصب مقعد, گرفتگی عضلات یا اسپاسم را تجربه کنید.

علائم شقاق

علائم و نشانه‌های شقاق مقعدی عبارتند از:

  • درد، گاهی اوقات شدید، هنگام حرکات روده
  • درد پس از حرکت روده که چندین ساعت طول می‌کشد
  • خون قرمز روشن در مدفوع یا کاغذ توالت پس از حرکت روده
  • شکاف و ترک‌های قابل مشاهده در پوست اطراف مقعد
  • یک غده کوچک یا زائده پوستی روی پوست نزدیک شقاق مقعد

حالا چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟ درست زمانی که در هنگام حرکت روده احساس درد می‌کنید, یا زمانی که بعد از حرکت روده و تخلیه مدفوع, روی مدفوع یا کاسه توالت متوجه خون می‌شوید, باید پزشک خودتان را ملاقات کنید.

درمان شقاق با لیزر

درمان شقاق با لیزر بدون بیهوشی و بستری شدن و سرپایی در کلینیک یا بیمارستان انجام می‌شود و درد و خونریزی که در روش‌های سنتی شاهد آن هستیم در این روش درمانی به صفر می‌رسد. با این روش درمانی می‌توانید در همان روز عمل از کلینیک یا بیمارستان مرخص شوید و به سر زندگی و کارهای روزمره خود برگردید.

بعد از درمان نیز نیازی به مراقبت‌های ویژه, پانسمان جای زخم یا استراحت کامل ندارید و با تمام شدن عمل هیچ دردی نخواهید داشت و به راحتی می‌توانید اجابت مزاج بکنید.

در روش لیزر درمانی شقاق, دریچه اسفنکتر مقعد شل می‌شود و شکاف‌های ایجاد شده بر اثر شقاق با استفاده از لیزر حذف و درمان می‌شود. به نظر می‌رسد که این عمل خیلی ساده است.

اما باید توجه داشته باشید که اگر این عمل توسط یک جراح متخصص انجام نشود می‌تواند باعث عوارضی مانند بی اختیاری در کنترل گاز معده و مدفوع شود.

قبلا عمل شقاق با چاقو و تیغ جراحی انجام می‌شد که با جایگزین شدن روش لیزری دیگر نیازی به برش با تیغ و تحمل درد آن نیست و شقاق‌های بیمار به کمک لیزر و بدون هیج جای زخمی‌انجام می‌شود.

همچنین در روش‌های سنتی جراحی بیمار برای اینکه جای زخم بهبود پیدا کند, مجبور بود مدتی را در خانه به صورت استراحت مطلق بگذراند و پانسمان محل زخم برش چاقو را زود به زود عوض کند تا دچار عفونت و خونریزی نشود.

ولی با درمان شقاق با لیزر دیگر نیازی به این کارها نیست و بیمار می‌تواند در حداقل زمان بهبودی خودش را به دست بیاورد و صحیح و سالم به کارهای روزمره خودش بپردازد.

 

درمان سنتی شقاق

درمان سنتی شقاق بر این اساس استوار شده که جلوی یبوست بیمار را بگیرد و با توصیه خوردن غذاهای فیبردار, نوشیدن مایعات و استفاده هر روزه از لگن آب گرم علائم شقاق را در بیمار کاهش دهد.

درمان سنتی شقاق برای مواردی خوب است که علائم بیماری کمتر از 12 ماه طول می‌کشند و در واقع در حالت حاد هستند و هنوز به مرحله شقاق مزمن نرسیده اند.

در صورتی که شقاق شما دارای نشانه‌های زیر است:

  • درد و خونریزی بیش از اندازه
  • برجستگی و زخم‌های عمیق در اطراف مقعد
  • طول کشیدن بیش از 12 هفته

شما به شقاق مزمن مبتلا شده اید و برای این حالت دیگر درمان سنتی شقاق پاسخگو نیست و کاری از دست این توصیه‌های ساده برنمی‌آید و باید به کلینیکی معتبر یا بیمارستان مراجعه کنید و روش‌های درمان شقاق با لیزر بدون بستری شدن و عمل جراحی را امتحان کنید.

درمان شقاق با عسل

یکی از روش‌های درمان خانگی شقاق که با تحقیقات انجام شده هم تایید شده, استفاده از عسل برای کاهش درد, خارش و خونریزی شقاق است.

این تحقیقات نشان داده که, افرادی که به شقاق مبتلا هستید بعد از استفاده از ترکیب ساده ای که شامل عسل, روغن زیتون و موم است, توانسته اند علائم شقاق را تا اندازه زیادی در خودشان کاهش دهند. این مواد دارای خاصیت درمانی ضد باکتریایی بوده و کاملا بی خطر و برای درمان شقاق و حتی درمان بواسیر گزینه خوبی است.

برای استفاده از این ترکیب می‌توانید, مقدار یکسانی از عسل, روغن زیتون و موم را در یک ظرف ریخته و آنها را با هم ترکیب کنید و بعد آن را در ماکروفر بگذارید تا خوب حرارت ببینید و موم‌ها کاملا جذب سایر مواد شود.

بعد از اینکه موم کاملا جذب شد, ترکیب را خنک کنید و آن را به ناحیه مورد نظر بمالید. می‌توانید این ترکیب را چند مرتبه در روز استفاده کنید تا بعد از مدتی اثر درمانی این مواد را روی شقاق خود مشاهده کنید.

 

معایب درمان خانگی و سنتی شقاق

برای درمان شقاق حاد که معمولا 6 تا 8 هفته طول می‌کشد, می‌توان از روش‌های درمان دارویی و درمان خانگی و سنتی با نظارت پزشک متخصص استفاده کرد.

اما باید توجه داشته باشید که این درمان‌ها فقط نشانه‌های شقاق را به صورت موقت کاهش می‌دهند و عملکرد درمانی قطعی ندارند. به خصوص اگر به صورت خودسرانه انجام شوند ممکن است باعث بیشتر شدن علائم شقاق نیز شوند.

اما برای درمان شقاق مزمن این روش‌های خانگی و سنتی به هیچ وجه جوابگو نیستند و حتما نیاز به عمل جراحی است. بعد از عمل نیز, چه به صورت جراحی و چه به صورت لیزر, باید مراقبت‌های ویژه ای را انجام دهید تا به سلامتی کامل برسید.

ممکن است بپسندید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در حال بارگیری کپچا پلاس ...