سایز نوشته:
رنگ نوشته:

سایش و فرسایش دندان و درمان آن ، مینای دندان قوی ترین ماده در بدن انسان است. کار این ماده نیمه شفاف و سخت دندان محافظت از دندان‌ ها در مقابل سایش و فرسایش دندان و جویدن روزمره و همینطور حرارت زیاد خوارکی های سرد یا گرم و آشامیدنی ها است. مینای دندان دندان را از تاثیرات زیان بار اسیدها و مواد شیمیایی در محافظت می کند.

هنگامی که مینای دندان در معرض سایش و فرسایش قرار می گیرد احتمال پوسیدگی دندان ها بیشتر می شود. دلیل ایجاد شدن سایش در دندان ها بسیار است و با توجه به هر یک روش های درمانی خاصی نیز وجود دارد.

 

سایش و خردشدگی دندان ها

یکی از علل ایجاد سایش در دندان ها Abrasion است که به شکل بریدگی V شکل خودش را نشان می دهد و در اثر نیروهای مکانیکی که در زیر بیان می شود پدید می آید.

  1. وارد شدن فشار زیاد به دندان ها
  2. استفاده از خمیر دندان های ساتیره
  3. استفاده از مسواک های زبر و سخت یا Har
  4. جویدن اشیاء سخت مثل مداد یا یخ
  5. پیرسینگ لب و زبان

ترمیم طبیعی مینای دندان

دلیل دیگر فرسایش Erosien است که معمولا به صورت بریدگی های بشقابی شکل خودش را نشان می دهد و بر اثر استفاده از محلول های شیمیایی اسیدی حاصل می شود.

نظیر آشامیدن مداوم نوشابه های گازدار ( دارای اسید سیتریک ) ، آب میوه های حاوی اسید سیتریک یا رفلکس دستگاه گوارش و معده که باعث تهوع در بیمار می شود و به دلیل داشتن مواد اسیدی در روی دندان باعث فرسایش یا Erosion می شود.

از یکی دیگر از دلایل سایش دندان می توان به ایدیوپاتیک با نام Abfraction اشاره کرد که بر اثر نیروهای حاد الکفررالی ، خمیده شدن منطقه طوق دندان اتفاق می افتد.

در این مورد ترک های ریزی در مینای نازک الکزرالی تر از محل اتصال پدید می آید و با سایش هایی که از مسواک زدن ایجاد شده بیشتر می شود. این ترک خوردگی ها و شکستگی های مینای دندان اگر به موقع پیشگیری نشوند رفته رفته زیاد می شوند.

 

درمان از بین رفتن مینای دندان

علت های سایش دندان

از علل دیگر سایش Ahrition است که به دلیل کاهش تدریجی مینا اتفاق می افتد. این مورد حتی با حرف زدن و خوردن نیز باعث سایش دندان ها می گردد ولی اندازه آن زیاد نیست.

با استفاده از براکسینرم یا دندان کروچه می توان آن را تشخیص داد ( فشار دادن زیاد دو فک) براکسینرم در شب بیشتر اتفاق می افتد و به همین دلیل بیمار از سایش و فرسایش دندان های خود مطلع نمی شود.

دندانپزشک با دیدن و معاینه دندان ها و پرسش هایی که از بیمار می کند از وضعیت دندان ها آگاه می شود و اقدام به ترمیم و درمان دندان ها می گیرد.

اگر دندان ها پوسیده شده باشند باید هر چه زودتر درمان شوند. استفاده از چسب عالی یا اصطلاح خفیف ناحیه (سنمتوپلاستی ) متداول است.

اگر ناحیه دهان دارای تورم های لثه باشد ( مثلا گیر پلاک ) باز باید هر چه زودتر به ترمیم و درمان اقدام کرد که در غیر این صورت تورم لثه زیادتر می شود. کلینیک دندانپزشکی دکتر با تو آماده ارائه همه خدمات مربوط به دهان و دندان است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *