دیسک کمر و ورزش: ورزش‌های مضر برای دیسک کمر

0 86

ورزش‌های مضر برای دیسک کمر زیاد هستند. دیسک کمر شوخی بردار نیست باید مراقب باشید. دیسک کمر و ورزش را با دکترباتو بررسی کنید.

بین مهره‌های کمر انسان صفحه‌های منعطفی وجود دارند که مهره‌ها را از هم جدا می‌کنند به این صفحات دیسک بین مهره ای می‌گویند, این صفحات نمی‌گذارند تا مهره بالایی به مهره پایینی فشار وارد کند.

حالا در صورتی که دیسک بین مهره‌ها به هر علتی از جای خود بیرون بیایند یا در آن ناحیه فتق اتفاق بیفتد این بخش جدا شده از مهره‌ها بر روی نخاع یا رشته‌های نخاع فشار خواهد آورد و باعث درد کمر خواهد ش, این درد تا پاها کشیده می‌شود که این درد با نام عمومی‌دیسک کمر و با نام علمی‌فتق دیسک کمری شناخته می‌شود.

دیسک کمر یا فتق دیسک احتمال دارد در نواحی گردن, کمر به وجود بیاید. در صورتی که دیسک کمر در گردن باشد, گردن, شانه و بازوهای بیمار درد خواهد کرد و در صورتی که درد دیسک کمر در بخش نخاع باشد, بیمار نشانه‌هایی مانند گز گز کردن, سرد و گرم شدن, احساس ضعف در ساعد, کف دست و انگشت‌ها و بیحسی خواهد داشت.

در دیسک کمر هم کمر, باسن, پا و جلوی ران‌ها درد خواهند داشت. در صورتی که فشار نخاعی بیشتر شود, بیمار در نواحی زانو به پایین نشانه‌هایی مانند لاغری, گرفتگی عضله‌ها, سرد و گرم شدن, بیحسی, درد و مور مور شدن را خواهد داشت.

نمی‌توان از مبتلا شدن به دیسک کمر به صورت کامل جلوگیری کرد فقط می‌توانید از برخی کارهای سنگین و حمل و جابجا کردن وسایل سنگین خودداری کنید. با ورزش کردن نیز می‌توانید مبتلا شدن به دیسک کمر را کاهش دهید.

اگر هر گونه دردی در نواحی گفته شده داشتید و علائم دیسک کمر را در خودتان تشخیص می‌دهید هر چه زودتر به یک پزشک متخصص دیسک کمر مراجعه کنید تا پزشک با انجام آزمایش‌هایی از آن مطمئن شود و راه‌های درمانی مناسب را تجویز کند.

اگر در زمان مناسب به پزشک متخصص دیسک کمر مراجعه کنید پزشک می‌تواند با تجویز داروهای شل کننده یا ضدالتهاب جلوی وخیم شدن بیماری را بگیرد تا نیازی به جراحی نداشته باشید.

با فیزیوتراپی, ورزش و انجام تحریک‌های الکتریکی می‌توانید عضله‌های مجاور ستون فقرات خودتان را تقویت کنید و فشارهای وارده به ستون فقرات را کاهش دهید.

اما باید ورزش‌ها و حرکت‌هایی را انتخاب کنید که فشاری به کمرتان نیاورد. برای اینکه از ورزش‌های مضر برای دیسک کمر مطلع شوید با پزشک خودتان صحبت کنید. در ادامه سعی می‌کنیم برخی از این حرکت‌های مضر برای دیسک کمر را بیان کنیم.

تمرین با دستگاه پرس پا:  این تمرین بدنسازی وضعیت دیسک کمرتان را حادتر می‌کند حتی ممکن است باعث بیرون آمدن فتق و دیسک کمرتان شود. تا هنگامی‌که کمرتان محکم نشده به هیچ وجه اسکوات‌های عمیق انجام ندهید اما می‌توانید اسکوات متوسط را که باسن تا بالای زانو پایین می‌آید را انجام دهید.

کشش پای صاف (کشش عضله همسترینگ): در حرکاتی که کشیدگی پاها خیلی زیاد است, فشار زیادی به مهره‌های ستون فقرات وارد می‌شود. تا تقویت کامل کمرتان از این حرکت‌ها نیز اجتناب کنید.

تمرین‌های چرخشی: این تمرین‌ها دیسک کمر را زیادتر می‌کنند زیرا بر روی پایین کمر و ناحیه تحتانی بالای لگن فشار می‌آورند و دیسک کمر را حادتر می‌کنند. کلا از حرکاتی که در آنها باید کمرتان را چرخش بدهید خودداری کنید.

بلند کردن وزنه:‌هالتر زدن چه در حالت درازکش یا حالت نشسته به مهره‌های کمر آسیب می‌زند. پس نباید به هیچ وجه برای برداشتن وزنه‌ها خم شوید. تا می‌توانید حرکت‌های آرام و ملایم بدنسازی را انجام دهید و پیش از اجرای حرکت شکل درست انجام آن را نیز یاد بگیرید.

ددلیفت: موقع خم شدن به جلو و برداشتن یک وسیله نباید بگذارید قسمت تحتانی کمرتان به خارج انحنا پیدا کند. ددلیفت محتاج یک مکانیسم کامل است، که اگر صحیح نیز انجام شود، باز فشار زیادی به دیسک وارد می‌کند.

حرکت صبح به خیر‌هالتر: در هر حالتی این حرکت برای دیسک کمر مضر است. در این حرکت، وزنه روی شانه‌ها قرار می‌گیرد و بعد باید از باسن به جلو خم شوید و اجازه دهید سینه‌ تان به طرف زمین پرت شود و به طور همزمان ستون فقرات و پاها صاف بمانند. این حرکت در هر حالتی می‌تواند فشار زیادی به بخش تحتانی کمر و لگن بیاورد.

حرکت دستگاه درون ران (Hip Abductor): این حرکت موقع باز و بسته کردن وزنه‌ها می‌تواند به دیسک کمرتان آسیب بزند. برای تقویت پاهایتان می‌توانید از الیپتیکال, دوچرخه‌ ثابت و یا تردمیل استفاده کنید.

دستگاه ساق پا ایستاده: این دستگاه حرکتی به منظور تقویت عضله‌های ساق پا می‌باشد، ولی وزن زیادی روی شانه‌ها نیز وارد می‌کند که منجر به دیسک کمر می‌شود.

دویدن: در زمان دویدن فشار و ضربه زیادی به کمر وارد می‌شود, این فشارها و ضربات به ستون فقرات نیز انتقال می‌یابند. درست است که دویدن باعث دیسک کمر نمی‌شود ولی در صورتی که کسی دیسک کمر داشته باشد و با این وضعیت بخواهد بدود, درد دیسک کمرش بیشتر می‌شود.

می‌توانید بعد از اینکه به دیسک کمر مبتلا شدید, پیاده روی تند و عادی را به جای دویدن صرف جایگزین کنید تا زمانی که عضله‌های ستون فقرات تان کاملا محکم شوند و دوباره بتوانید حسابی بدوید.

ممکن است بپسندید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در حال بارگیری کپچا پلاس ...