دکترباتو
بازدید 36
1

درمان بواسیر

چگونه بواسیر یا هموروئید را درمان کنیم؟ بهترین درمان بواسیر کدام است؟ آیا درمان بواسیر با لیزر برای بواسیر یا همان هموروئید جواب می دهد؟

اینها مهمترین سوالاتی است که افراد مبتلا به بواسیر به دنبال جوابی برای آنها هستند.

بواسیر درجات و انواع مختلفی دارد و با توجه به درجه و شدت بواسیر درمان مناسب آن نیز تجویز می شود. به همین خاطر راه های درمان بواسیر طیف وسیعی از روش های درمانی را که شامل روش های خانگی و ساده تا روش های پزشکی و جراحی هستند را در برمی گیرد.

با توجه به نوع بواسیر و شدت علائم آن درمان مناسب در نظر گرفته می شود. پس در ابتدا باید سعی کنید درجه و علائم بواسیر را در خودتان تشخیص دهید.

اما اجتناب از یبوست بهترین راهی است که برای پیشگیری از بواسیر وجود دارد, رژیم غذایی و تغییر سبک زندگی شما به اندازه زیادی می تواند علائم بواسیر و هموروئید را کاهش دهد.

 

درمان بواسیر داخلی

بواسیر داخلی شامل درجه های 1 و 2 بواسیر می شود که در این درجات بواسیر خفیف بوده و علائمی مانند درد و خونریزی از خود نشان می دهد برای درمان این نوع بواسیر باید از یبوست شدن خودتان پیشگیری کنید تا علائم حادتر نشود.

روش خانگی معالجه بواسیر

برای جلوگیری از یبوست نیز بهترین کار نوشیدن هر روز هشت لیوان آب، استفاده 25 الی 35 گرم فیبر در غذاهای خود, مصرف ملین ها و آرام کننده ها است.

همه این کارها برای درمان بواسیر داخلی لازم هستند و استفاده از وان آب 40 درجه ای بدون نمک و بتادین نیز می تواند بسیار به درمان بواسیر داخلی کمک کند.

کمپرس آب گرم را می توانید در روز سه الی پنج مرتبه به مدت 15 دقیقه انجام دهید. نکته مهم اینکه هنگام اجابت مزاج نیز به هیچ وجهی برای تخلیه مدفوع فشاری به ناحیه موردنظر نیاورید.

برای کسانی که هنوز بواسیر آنها به بیرون نیامده و در داخل رکتوم است ممکن است روش های زیر برای درمان استفاده شود.

درمان بواسیر با روش باند

بستن باند لاستیکی: این روش رایج ترین روش درمان بواسیر است که یکی از انواع هموروئیدکتومی است. در این روش که برای بواسیر درجه های 1, 2 و 3 استفاده می شود, پزشک نوار لاستیکی کوچکی را دور بواسیر می بندد که باعث قطع شدن خون رسانی به آن ناحیه شده و منجر به افتادن برجستگی بواسیر می شود.

البته برای دقت بیشتر قبل از عمل, پزشک برای معاینه و مشاهده دقیق بواسیر از آنوسکوپی کمک می گیرد. این روش معمولا در طول یک هفته باعث کاهش و افتادن بواسیر می شود, البته ممکن است برای قطع خونریزی کامل پزشک مجبور به انجام چندباره این عمل شود.

در این روش ممکن است خونریزی جزئی و احساس فشار اتفاق بیفتد که معمولا با داروهای OTC می توان آنها را کاهش داد. این روش زمان بهبودی زیادی ندارد.

درمان بواسیر با روش اسکلروتراپی

اسکلروتراپی: این روش نیز سریع و اغلب بدون درداست، در این روش پزشک یک ماده شیمیایی را به رگ خون همودیالیز تزریق می کند و باعث ایجاد بافت زخم برای کاهش هموروئید یا بواسیر می شود.

روال این عمل مثل روش باند لاستیکی است, ولی احتمال اینکه جواب ندهد نیز وجود دارد. این روش برای بیمارانی که مشکل خونی دارند بسیار مناسب است.

درمان هموروئید یا بواسیر با هموروئیدکتومی

هموروئیدکتومی بسته: از این روش نیز برای درمان بواسیر داخلی استفاده می کنند. در این روش ابتدا بواسیر با کمک چاقوی جراحی یا لیزر برش داده شده و بعد نخ جذب شونده ای دور بواسیر بسته می شود.

سه ستون بواسیر را به صورت یکجا می توان با این روش ترمیم کرد. بعد از عمل بهتر است از حمام آب گرم, مسکن های آرام بخش و ضد درد استفاده کرد و تا می توانید از یبوست جلوگیری کنید.

درمان بواسیر با لیزر

درمان بواسیر با لیزر درمانی است که با کمک پرتوهای لیزر بواسیر یا هموروئید را حذف می کنند. روش لیزر که به روش هموروئیدکتومی لیزری نیز معروف است بیشتر حالتی تسریع کننده برای جراحی بواسیر است که برتری زیادی نسبت به روش های سنتی جراحی بواسیر دارد.

درمان بواسیر با لیزر بدون درد است و بیمار تقریبا هیچ گونه خونریزی ندارد و کمتر از نیم ساعت می تواند از شر بواسیر راحت بشود.

 • دردی که بیمار در این روش درمانی تحمل می کند خیلی کم است.
 • بیمار نیازی به بستری شدن, بیهوشی و پانسمان جای زخم ندارد.
 • ایمن تر است و رگها در زمان عمل کمتر دچار خونریزی شده و آسیب به اطراف نسوج بواسیری به حداقل می رسد.
 • جای زخم زودتر خوب می شود و جای زخمی هم به جا نمی ماند.
 • احتمال برگشت بواسیر کمتر و درصد موفقیت بیشتر است.

پزشک معالج شما با بررسی و تشخیص نوع بواسیرتان به دو روش می تواند از لیزر استفاده کند. استفاده از اشعه درمانی IRC و یا استفاده از لیزر  CO2.

اشعه درمانی IRC برای بواسیر داخلی و درجات 1 و 2 بواسیر مناسب است. در این روش برجستگی های التهابی بواسیر با کمک پرتوهای لیزر بدون خونریزی و درد درمان می شود.

اما روش CO2 برای بواسیر خارجی و درجات 3 و 4 بواسیر مناسب است و در آن با کمک لیزر رگهای بیرون زده از مقعد برش داده شده و سرخرگ های خونی بدون هیچ عفونتی اصلاح می شوند.

 

هزینه لیزر بواسیر

هزینه درمان بواسیر با لیزر مقدار ثابتی نیست, به همین خاطر نمی توان در ابتدای کار قیمت معینی را تعیین کرد. برای اینکه هزینه لیزر بواسیر و هموروئید مشخص شود باید دکتر بواسیر به صورت کامل بواسیر شما را معاینه و بررسی کند و بر مبنای پیشرفت و شرایط بیماری شما را قیمتی را برای درمان اعلام نماید.

 

درمان بواسیر با جراحی

هموروئید یا بواسیری که با روش های خانگی و بدون جراحی از بین نیم روند نیاز به روش های پزشکی و جراحی دارند. اگر بواسیر به مرحله ای رسیده باشد که از مقعد بیرون زده باشد, پزشک بواسیرهای بیرون زده را می تواند با روش هایی قطع کند. برای این کار لازم است قبل از جراحی, ناحیه موردنظر به صورت موضعی بیحس شود.

عمل رایج با جراحی بواسیر به وسیله روش هموروئیدکتومی است که دارای انواع هموروئیدکتومی باز و بسته, استاپلر, بستن باند لاستیکی و اسفنگتروتومی داخلی-جانبی است. در این عمل بیمار برای متوجه نشدن درد عمل, بیهوشی عمومی یا بیحسی موضعی را تجربه خواهد کرد.

هموروئیدکتومی باز: برجستگی های بواسیر مثل روش هموروئیدکتومی بسته بیرون آورده می شود، با این فرق که محل بریدگی در چپ بوده و برش نیز باز گذاشته می شود. به همین خاطر بعد از عمل, احتمال عفونی شدن جای زخم وجود دارد.

پس باید در محل انجام دادن این عمل کاملا دقت کرد تا تمیز و بهداشتی باشد. غالبا برای اینکه نتیجه بهتری گرفته شود روش باز و بسته هموروئیدکتومی را به صورت ترکیبی انجام می دهند.

درمان بواسیر با روش هموروئیدکتومی استاپلر

هموروئیدکتومی استاپلر (جراحی پرولاپس و هموروئید – PPH): این روش اصلی ترین روش درمان با جراحی بواسیر است و نسبت به روش های دیگر درد کمتر, سرعت بیشتر و زمان بهبودی سریعتری دارد.

برای کسانی که بواسیر درجه 3 و 4 دارند و کسانی که ریسک عمل آنها بالاتر است این روش کاملا توصیه می شود. این روش را با نام های روش لونگو و روش برای پرولاپس و هموروئید نیز شناخته می شود.

اسفنگتروتومی داخلی-جانبی: این روش نیز با باز کردن ماهیچه اسفنگتر داخلی کانال مقعدی برخی مواقع با هموروئیدکتومی به صورت یکجا انجام می‌ شود. این روش در بیمارانی با فشار وارد شده زیاد به اسفنگتر در وضعیت استراحت کاربرد دارد. این درمان به منظور کم کردن درد بعد از عمل نیز به کار می رود.

هموروئیدوپکسی: در این روش از دستگاه منگنه ای ویژه ای کمک می گیرند که بدون هیچ برشی, بواسیر را درمان می کند و خودش جای زخم را هم می بندد. این عمل هم درد کمتری داشته و فقط هزینه درمان آن زیادتر است و احتمال بازگشت بواسیر با این روش وجود دارد.

 

هزینه جراحی بواسیر

همانگونه که در هزینه درمان بواسیر با لیزر گفتیم, برای تعیین دقیق هزینه و قیمت جراحی بواسیر نیز باید به پزشک مراجعه کنید و شرایط بواسیر خود را با وی در میان بگذارید و پزشک بعد از معاینه و در صورت لازم انجام برخی آزمایش ها می تواند اعلام درستی از هزینه جراحی بواسیر به دست دهد.

درمان قطعی بواسیر

درمان بواسیر خانگی

فشار نیاوردن به روده در هنگام اجابت مزاج و خوردن یک رژیم غذایی با فیبر بالا می تواند باعث نرم تر و راحت تر شدن مدفوع شود. فیبر در میوه ها, سبزیجات, دانه های کامل, لوبیا, آجیل و سایر غذاهای گیاهی به وفور یافت می شود.

آکادمی تغذیه و رژیم غذایی توصیه کرده که زنان بالغ هر روز حداقل 25 گرم و مردان بزرگسال حداقل 38 گرم فیبر در غذای خود بخورند. اما باید توجه کنید که هنگام افزودن فیبر به رژیم غذایی خودتان، برای جلوگیری از مشکل باده شکم، این کار را آهسته و به تدریج انجام دهید و به یک باره رژیم غذایی خودتان را پر از غذاهای فیبردار نکنید.

درمان بواسیر را می توانید در خانه امتحان کنید. مراحل مختلفی برای درمان بواسیر خانگی وجود دارد که در زیر به آنها اشاره می کنیم.

رژیم غذایی با فیبر بالا: برای کاهش خارش و تحریک روده می توانید دو تا سه بار در روز برای مدت 15 تا 20 دقیقه باسن خودتان را در در آب گرم نگهدارید.

برای این کار می توانید وان حمام معمولی را به اندازه چند اینچ از آب پر کنید یا از وان های کوچکی که روی کاسه های توالت نصب می شود و در داروخانه ها موجود است استفاده کنید.

بعد از حمام آب گرم,  ناحیه مورد نظر را به آرامی خشک کنید تا از تحریک بیشتر جلوگیری شود. برای خشک کردن می توانید از سشوار نیز استفاده کنید.

برای تسکین درد و تورم بواسیر, از یخ نیز می توانید استفاده کنید.

فشار نیاوردن به روده: در هنگام حرکت روده فشار بیش از اندازه ای برای تخلیه مدفوع نیاورید. بعد از هر حرکت روده, با استفاده از پماد های مرطوب, و دستمال مرطوب، به آرامی ناحیه موردنظر را تمیز کنید. استفاده از کاغذ توالت خشک و عطردار می تواند باعث سوزش بیشتر شود.

نشستن در محل نرم: در محل های سفت و محکم ننشینید, هنگام نشستن سعی کنید بالش یا وسیله نرمی زیرتان بگذرید تا جلوی التهاب و تورم بواسیر را بگیرید.

دارو درمانی بواسیر: برای تسکین درد بواسیر می توانید از داروهای ضد درد (OTC) مانند استامینوفن، ایبوپروفن یا آسپرین استفاده کنید.

تعدادی از کرم ها، پماد ها و پد های OTC که حاوی هیدروکورتیزون یا فندق جادویی هستند می توانند برای کاهش درد, تورم و خارش ناشی از بواسیر کمک تان کنند. از این داروها برای یک هفته استفاه کنید اگر علائم باز ادامه داشتند به پزشک مراجعه کنید.

کرم ها و شیاف های حاوی هیدروکورتیزون می توانند باعث تضعیف و نازک شدن پوست شوند، بنابراین نباید بیش از یک هفته مصرف شوند. اگر هر کدام از این کرم ها باعث ایجاد خارش یا خشکی پوست در اطراف مقعد شود، مصرف آنها را متوقف و برای مصرف دوباره با پزشک تا مشورت کنید.

مکمل های فیبردار مانند متاموسیل یا نرم کننده های مدفوع, مانند متیل سلولز Citrucel می توانند جلوی یبوست شما را بگیرند. اما از مصرف ملین ها خودداری کنید چون ممکن است به اسهال منجر شود و علائم بواسیرتان را بدتر کند.

معایب درمان بواسیر خانگی

همه مواردی که برای درمان بواسیر خانگی بیان کردیم کاهش دهنده علائم و حالتی تسکین دهنده دارند ولی باعث از بین قطعی و کامل بواسیر نمی شوند. بنابراین این درمان ها شاید موثر باشند ولی کافی نیستند. در کنار این راه های درمانی بهتر است توصیه های پزشکی را نیز انجام دهید.

به عنوان مثال پزشک ممکن است برای بواسیر داخلی لیرز مادرون قرمز (IRC) نیز تجویز کند که باعث بهبودی سریع شما شود. در هر حالتی از بواسیر سعی کنید راه درمانی مناسب را با مشاوره پزشک متخصص پیدا کنید و درمان خودسرانه ای انجام ندهید.

 

بهترین روش درمان بواسیر

بهترین روش درمان بواسیر روش است که در آن علائم بیماری زودتر از بین برود و بواسیر به طور کامل حذف شود به همین خاطر پیشنهاد ما این است که درمان بواسیر با لیزر و درمان جراحی به صورت یکجا انجام شود. تا اثربخشی درمان بیشتر و بهتر باشد. با لیزر محل برش داده شود تا درد و تورم و مشکلات بعدی درمان جراحی مثل عفونت کاهش یابد.

بعد با عمل جراحی تخصصی بواسیر به صورت کامل برداشته شود.

درمان قطعی بواسیر ؟

البته برای اینکه بهترین روش درمان بواسیر انجام شود نیاز به تشخیص درست بیماری نیز است. این تشخیص درست بیماری است که راه درمانی مناسب را نیز پیش پای شما می گذارد.

زیرا برخی مواقع احتمال دارد علائم بیماری شما با بیماری گوارشی یا داخلی دیگری تداخل داشته باشد. مثلا خونریزی که یکی از نشانه های بارز بواسیر است می تواند نشانه بیماری سرطان روده نیز باشد.

پس با ظاهر شدن هر یک از علائم بواسیر سریعتر خودتان را به یک پزشک متخصص گوارش یا نشیمنگاه برسانید و بعد از اطمینان از بیماری بواسیر با مشورت پزشک راه درمانی مناسب را پیدا کنید.

منابع خارجی:

 1. Treatment
 2. Laser Hemorrhoidoplasty Procedure vs Open Surgical Hemorrhoidectomy: a Trial Comparing 2 Treatments for Hemorrhoids of Third and Fourth Degree
 3. Advanced Laser Treatment for Piles, Fissures & Fistula

 

اشتراک گذاری

دنبال کنید نوشته شده توسط:

عادل متکلمی

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. محمودی گفت:

  متن جامعی برای آشنایی با روش های درمان نوشته بودید فقط این طور بگم متاسفانه بعضی ها فکر می کنند لیزر جای جراحی رو می گیره در حالی که نه شاید دکتر تشخیص بده که جراحی بشه خلاصه بواسیر رو جدی بگیرید ممکنه خطرناک بشه