درمان زگیل صورت

0 95

عامل زگیل اچ پی وی (HPV) است. در فرد با سیستم ایمنی طبیعی زگیل خود به خود بعد از چند ماهی بهبود پیدا می‌کند. اما در کسانی که نقص ایمنی دارند و یا آنها که از داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی استفاده می‌کنند و یا بیمارهایی که دچار اختلالات سیستم گشاد شدگی مویرگ‌‌ها هستند، احتمال دارد زگیل باقی بماند و یا در ناحیه‌های دیگر پوست منتشر شود.

بیشتر بخوانید

درمان زگیل پا

ضایعه ابتدا به صورت سفت‌ دانه نرم با تغییر رنگ پوست ظاهر می‌شود که با لمس راحت تر احساس می‌شود تا با دیدن، با بزرگ تر شدن ضایعه, سطح آن هیپرکراتونیم و نامنظم شده و ظاهر معمولی زگیل را پیدا می‌کند.

این زگیل‌ها شایع  هستند و معمولا بدون درد و متعدد بوده و در پشت دست‌ها, سر و صورت ایجاد می‌شود. دوره نقاهت تقریبا چهار ماه (14 روز تا شش ماه) است.

باید بین میخچه و زگیل تفاوت گذاشت. در میخچه خطوط و شیارهای پوستی تا روی ضایعه امتداد دارند. اما در زگیل به روی ضایعه نمی‌رسند. این تفاوت قابل تشخیص بین زگیل و میخچه است.

روش‌های درمان زگیل معمولی

در صورتی که زگیل منفرد باشد، درمان زگیل به روش کوتریزاسیون انجام می‌شود. کوتریزاسیون همان دیاترمی‌است که به روش‌های دیاترمی‌جراحی، الکتروکوتری یا الکتروسرجری (electrosurgery) می‌گویند.

این روش درمانی به معنی حرارت ایجاد شده به وسیله الکتریسته است که از آن برای هدف‌های پزشکی استفاده می‌کنند. از این روش درمانی برای برداشتن ضایعه‌های پوستی، انواع جراحی زنان و غیره استفاده می‌شود.

روش دیگر روشی تجویزی است که به شرح زیر است.

Sali cylic asid 16.7gr
Lactic asid 16.7gr
Flexible collod 66.6gr

روزی یک بار (هر شب) به مدت دو ماه تا سه ما نیز می‌توانید ادامه بدهید. ابتدا پنج دقیق ضایعه را با آب داغ مرطوب کنید و بعد محل را خشک کرده و بافت‌های مرده و آثار داروی قبلی را با با سنگ پاک کنید و با محلول ترکیبی بالا روی ضایعه را پر کنید. مراقب باشید محلول با بافت اطراف تماس پیدا نکند. به این منظور دور ضایعه را لاک ناخن یا پماد اکسید زینگ بمالید.

Vaselin salicylate 10%
Podophylin 25% in Tentur Benzoin (یکبار در هفته)

از این روش درمانی می‌توانید به صورت روزانه استفاده کنید. فاصله زمانی مصرف بستگی به تحمل بیمار دارد. این ترکیب در ناحیه‌هایی که از نظر زیبایی اهمیت ندارد مانند ناحیه ژنیتال می‌تواند استفاده شود.

در زمان بارداری نباید از این ترکیب استفاده کرد. زیر نظر پزشک به روی ضایعه مالیده شود و یک ساعت بعد یا تا ایجاد تحریک و خارش شسته شود. هربار تقریبا یک ساعت به زمانی که دارو روی ضایعه می‌ماند اضافه کنید تا این زمان به شش ساعت برسد.

مواظب باشید به پوست سالم نمالید. هر بار بیش از نیم تا یک سی سی استفاده نکنید. بعد از خشک شدن لباس بپوشید، تا می‌توانید به گردن یا پایه زگیل ترکیب را بمالید.

در صورتی که این روش به درمان جواب نداد، ضایعه کوتر (درمان انتخابی) شود. زگیل در صورتی که در سر و صورت باشد حتما باید کوتر یا کرایو شود.

 

زگیل مسطح

ضایعه به صورت یک پاپول (سفت دانه) مسطح نرم است که معمولا همرنگ پوست یا قهوه ای کم رنگ است. ضایعات معمولا در صورت و ابرو و پشت دست‌ها ایجاد می‌شود و بدون درد و متعدد می‌باشند. گاهی اوقات ضایعات روی یک خط در مسیر خارش قرار دارند. این حالت در زگیل معمولی نیز ممکن است مشاهده شود.

در زمان تراشیدن ریش نباید روی ضایعه تیغ کشیده شود. زیرا این کار باعث می‌شود آن منتشر شود. این نوع زگیل به درمان جواب نمی‌دهد.

 

درمان زگیل مسطح

از کرم Retin_A 0.05% برای هفته‌ها و ماه‌ها برای درمان این زگیل استفاده کنید. دو هفته اول یک شب در میان از آن استفاده کنید و بعد هر شب مصرف شود. روز بعد از مصرف دارو در معرض آفتاب قرار نگیرید.

در صورتی که این روش‌ها به درمان مقاوم بودند و جوابی ندادند, از روش زیر نیز می‌توانید استفاده کنید.

روزی یکبار از کرم Fluorouracil 5% به مدت سه تا پنج هفته با سواپ فقط روی ضایعات مالیده شود. اگر با این روش نیز درمانی نشد باید کرایوتراپی یا الکتروکوئر انجام دهید.

 

ممکن است بپسندید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در حال بارگیری کپچا پلاس ...