دکترباتو
بازدید 32
6

کشیدن دندان و پر کردن حفره دندانی

کشیدن دندان و پر کردن حفره دندانی ، کشیدن دندان همان بیرون آوردن دندان از دهان است. کشیدن دندان ها به دلایل مختلفی انجام می شود. دندان ها به اندازه ای پوسیده اند که چارچوب دندان را خراب کرده اند و به هیچ صورتی قابل درمان و پر کردن نیستند. پوسیدگی دندان دلیل عمده کشیدن دندان است. دندان های نهفته و دندان های عقل و دندان هایی که در ارتودنسی کشیده شده اند هم از دلایل کشیدن دندان ها هستند.

بعد از کشیدن دندان می توان با پرداخت هزینه ایمپلنت، دندان های کشیده شده را ترمیم کرد. عصب کشی دندان هم یکی از راه های درمانی است که اگر دندان ها متورم، دارای عفونت یا مردگی در منطقه پالپ دندان باشند انجام می شود.

کشیدن دندان و پر کردن حفره دندانی

منطقه پالپ که بافتی نرم در مرکز دندان است شامل اعصاب، رگ های خونی و بافت متصل کننده است. ساقه پالپ یک قسمت خالی شده در مرکز دندان است که بافت پالپ در آن وجود دارد و در انتهای این بافت، کانال هایی هستند که تا ریشه دندان و استخوان های اطرافش کشیده شده اند. در بعضی دندان ها بیشتر از یک کانال ریشه وجود دارد، ولی حداقل یک کانال ریشه در تمامی دندان ها وجود دارد.

مراحل کشیدن دندان

کشیدن دندان همیشه یک تکنیک درمانی سخت برای اطفال و بزرگسالان بوده است، ولی با کشیدن دندان با لیزر می توان این کار را راحت تر کرد. خیلی از افراد، تجربه کشیدن دندان های خود را در خردسالی یا نوجوانی دارند و به خوبی درد آن را نیز چشیده اند.

اما امروزه با وجود روش های نوین، درد کشیدن دندان به نسبت گذشته از بین رفته است. البته با توجه به اینکه عصب کشی دندان یک درمان اجتناب ناپذیر و پیش بینی ناپذیر است، درد و عفونت بعد از آن وجود دارد.

بعد از کشیدن دندان چه اتفاقی می افتد؟

بعد از کشیدن دندان یک حفره خالی ایجاد می شود که با جابجایی سایر دندان ها این حفره تا اندازه ای پر می گردد. همچنین بعد از کشیدن دندان، به خاطر قرار نگرفتن درست دندان ها احتمال دارد نتوانید به خوبی مواد غذایی را بجوید یا در گاز زدن میوه ها مشکل داشته باشید. این موارد به راحتی با ایمپلنت دندان، استفاده از پل های ثابت روی دندان ها و استفاده از دندان مصنوعی رفع می شوند.

بعد از کشیدن دندان عقل

بعد از کشیدن دندان عقل، دهان شما خونریزی و درد خواهد داشت و به هیچ نحوی خون های دهان خود را تف نکنید و اصلا برای تسکین درد سیگار نکشید. همه این ها بعد از کشیدن دندان عقل در حکم سم برای دهان شما هستند. سیگار کشیدن باعث خونریزی زیاد دندان عقل شما می شود. پس در ۱۲ ساعت اول بعد از کشیدن دندان عقل هیچ سیگاری نکشید. اگر نمی توانید جلوی خودتان را نگهدارید پک آرام بزنید تا دندان شما خونریزی نکند.

بعد از کشیدن دندان عقل حتما یک گاز استریل مرطوب را به مدت ۳۰ دقیقه روی دندان تان محکم فشار دهید یا با دندان های خود آن را نگهدارید. این کار کمک می کند تا خونریزی دندان با  لخته شدن زودتر قطع شود.

بعد از کشیدن دندان عقل تا سه یا چهار ساعت اصلا حرف نزنید. ممکن است مقداری خون تا روز بعد کشیدن دندان در دهان شما باشد که طبیعی است. بهتر است یک تکه گاز استریل را در محل دندان بگذارید.

از نی استفاده نکنید. مکیدن باعث زیاد شدن خونریزی در دهان تان می شود.

اگر در دهان شما خونی جمع شد آن را تف نکنید حتی اگر مجبور شوید آن را قورت بدهید.

از ورزش کردن تا یک روز بعد از کشیدن دندان خودداری کنید. ورزش سیستم گردش خون بدن تان را بیشتر می کند و در ناحیه دندان باعث خونریزی می شود.

قیمت پر کردن دندان

قیمت پر کردن دندان به موارد گوناگونی مثل نوع ماده پرکننده وابسته است. هزینه درمان دندان های پوسیده با آمالگام در مقایسه با هزینه لمینت کامپوزیت دندان ارزان تر است. موارد دیگری که بر قیمت پر کردن دندان اثر می گذارد، حق الزحمه دندانپزشک، مکان پوسیدگی دندان، نوع بیمه و تعداد دندان هایی است که باید پر شوند، است.

ایجاد حفره دندانی بعد از کشیدن دندان

بعد از کشیدن دندان، یک حفره تهی در بافت لثه به وجود می آید که به شکل دندان کشیده شده است. در صورتی که از این حفره مراقبت نکنید، استخوان زیر دندان شروع به خرد شدن و ضعیف شدن می کند.

برای برطرف کردن این مشکل می توان از روشهای جایگزین مثل دندان مصنوعی، ایمپلنت دندان کمک گرفت. این روش های جایگزین می توانند خردشدگی استخوان دندان را کاهش دهند و از ارتفاع و عمق استخوان دندان مراقبت می کنند و شرایط را برای درمان های دائمی دندان در آینده فراهم می کنند.

بعد از کشیدن دندان، یک ماده پیوند استخوانی در درون حفره تزریفق می شود. در برخی کلینیک های دندانپزشکی از ماده پیوند استخواین نوس استفاده می کنند که یک ماده طبیعی و متخلخل است که به منظور پر کردن حفره دندانی از استخوان گاو تولید می شود.

کشیدن دندان و پر کردن حفره دندانی

نوس استفاده شده در این ماده هم از نظر فیزیکی و هم از نظر شیمیایی شبیه ماده معدنی استخوان انسان است و هماهنگی زیادی با بدن انسان دارد. ماده با گذشت زمان سفت تر شده و در آخر قسمیت از ساختار استخوانی فک دهان می شود. این ماده زیرساخت خوبی برای ایمپلنت دندان و لمینت و دندان مصنوعی ایجاد می کند.

بعد از گذاشتن این ماده استخوانی، بر روی آن یک رویه کلاژن کشیده می شود و با این کار امکان ترمیم مطلوب بافت لثه به وجود می آید. رویه کلاژن ساختاری است که روی حفره دندانی را می پوشاند.

مزایای پر کردن حفره دندانی بعد از کشیدن دندان

پر کردن حفره دندانی بعد از کشیدن آن مزیت های زیر را دارد.

• پیشگیری از خرد شدن و ضعیف شدن استخوان و محافظت از ساختار استخوانی برای افقی نگهداشتن دندان ها

• کم کردن احتمال گذاشتن دندان مصنوعی یا تنظیم دوباره دندان ها با کم کردن مقدار خردشدگی استخوان و بافت لثه

• به وجود آوردن حرفه کم زیر پونتیک (جزئی از پل دندان که جای دندان کشیده شده را می گیرد)

• محافظت مطلوب از عمق و ارتفاع استخوان و  آماده شدن استخوان برای جراحی ایمپلنت دندان و کم شدن استفاده از پیوند استخوان در آینده

• کم شدن زمان ترمیم به ۶ ماه در مقایسه با پیوند آنی استخوان. در این وضعیت می توان پیوند استخوانی را اگر ضروری بود بعد از درمان و پایداری حفره دندان اجرا کرد.

حفره دندانی خشک

اگر یکی از دندان های خودتان یا دندان شیری فرزندتان را کشیده اید تجربه خوبی را از سر نگذرانده اید ولی همیشه با خودتان گفته اید که اشکالی ندارد باید این کار را بکنم.

درد بعد ازکشیدن غالبا سریعا بعد از یک یا دو روز از بین می رود ولی اگر درد از بین نرفت احتمال دارد علامتی از یک بیماری دیگر به اسم درای ساکت یا درد تورم استخوان آلویل باشد.

احتمال بیماری درای ساکت حدود ۲ تا ۵ درصد است. اما اگر اتفاق بیفتد با نشانه های درد زیاد همراه بوده و کاملا درمان پذیر است.

درد تورم استخوان آلویل به حفره ای در استخوان گفته می شود که دندان روی آن کشیده شده است. بعد از کشیده دندان، لخته خون به وجود آمده در حفره هم جلوی خونریزی را می گیرد و هم باعث حفاظت از عصب و استخوان آن قسمت می گردد.

کشیدن دندان و پر کردن حفره دندانی

در برخی مواقع لخته خونی باز شده و از حفره دندان بیرون می زند که باعث می شود استخوان و عصب های آن با هوا و مواد غذایی و نوشیدنی ها برخورد کنند و درد شدید و عفونت در آن قسمت ایجاد شود که این درد و عفونت تا پنج تا شش روز طول می کشد.

برخی از افراد بعد از کشیدن دندان شان بیشتر در معرض این بیماری هستند مثل افراد زیر:

 • افراد سیگاری
 • بیمارانی که بهداشت دهان و دندان ضعیفی دارند.
 • افرادی که در معرض شوک بیش از اندازه جراحی کشیدن دندان قرار گرفته اند
 • شستن دهان یا تف کردن بعد از روز اول جراحی.
 • بیرون آوردن لخته خونی از دهان
 • نوشیدن با نی در روزهای اول بعد از جراحی هم مبتلا شدن به این بیماری را زیاد می کند.

کشیدن دندان با لیزر

لیزر دندانپزشکی به دو شیوه برای درمان و رسیدن به نتیجه مطلوب در کشیدن دندان بی درد به کار می رود. در مرحله اول، از لیزر برای تفکیک بافت های پیرامون دندان و لق شدن دندان در استخوان کمک می گیرند و بعد از آن بیرون آوردن دندان از حفره بوسیله یک ایزار دستی راحت تر می شود.

در مرحله دوم بعد از کشیدن دندان، از لیزر می توان برای خنثی کردن هر نوع باکتری به جا مانده در حفره دندان، سوزاندن ناحیه هایی که خونریزی دارند، و تحریک درمانی رشد استخوان و بافت نرم سالم کمک گرفت. این دو روش در واقع اهمیت بالایی در موفق بودن درمان دارند و در موارد زیر نیز موثر و خوب هستند.

-محافظت کامل از بافت استخوانی سالم: کشیدن دندان با لیزر می تواند صدمات استخوان فک را در مقایسه با روش قدیمی کم کند و نگذارد آسیب زیادی به استخوان فک برسد و بیشتر آن را سالم نگهدارد. اگر نیاز به ایمپلنت دندان باشد استخوان های سالم نقش مهمی را ایفا خواهند کرد.

-التیام سریع تر: کشیدن دندان با لیزر خونریزی کمی دارد و در این وضعیت لخته خونی مورد نیاز در ناحیه دندان کشیده شده بهتر ساخته می شود. همچنین در این روش امکان تشکیل حفره خشک کمتر می شود.

کشیدن دندان و پر کردن حفره دندانی

-کم شدن خطر عفونت باکتریایی: قابلیت ویژه لیزر در خنثی سازی باکتری های موجود در ناحیه های عمیق حفره دندان می تواند در زمان کشیدن دندان های عفونی خیلی موثر باشد.

-تحریک رشد بافت سالم: در حال حاضر لیزر درمانی به یکی از روش های درمان های مفید در رابطه با رشد بافت نرم و سخت سالم در دهان بدل شده است. همینطور به کارگیری لیزر برای کشیدن دندان می تواند به تقویت و سرعت بخشیدن موفقیت آمیز پیوندهای استخوان و پروتز دندان کمک زیادی نماید.

-کم شدن دوره ریکاوری و دردهای مربوط به آن: در بسیاری از موارد، کشیدن دندان با لیزر به زمان کمتری در مقایسه با روش قدیمی نیاز دارد. در این حالت هر نوع نیاز به کشیدن، فشار دادن و تکان دادن دندان در استخوان فک برای بیرون آوردن آن از حفره دندان کم می شود و حتی در مواردی حذف می شود.

-کم شدن درد: آسیب کمتری به استخوان و بافت نرم کناره آن وارد می شود و نظارت بهتری بر روی رشد باکتری ها انجام می شود. یعنی کشیدن دندان با لیزر معمولا صدمه کمتری به بافت های دندان می زند و زمان التیام سریع تر از زمانی است که از روش های سنتی برای کشیدن دندان بیمار استفاده می شود.

-ایمنی بیشتر برای بیمارانی که در معرض ریسک هستند: بررسی های صورت گرفته نشانگر آن هستند که کشیدن دندان در ارتودنسی با لیزر می تواند یک روش درمانی مناسب برای بیمارانی باشد که در معرض عفونت ها یا ایجاد استئو نکروز به دنبال عمل جراحی روبه رو می باشند. مثلا بیمارانی که به ایدز مبتلا هستند و یا بیمارانی که تحت درمان داروهای ضد پوکی استخوان خوراکی یا تزریقی می باشند.

 

مراقبت های بعد از کشیدن دندان

درد ایجاد شده در جراحی و کشیدن دندان، به خاطر دست بردن در ساختار طبیعی بدن است که موقع کشیدن دندان با کمک بی حسی موضعی کنترل می شود.

این درد، بعد از جراحی به خاطر تلاش بدن برای بازسازی محل خالی شده و هم بستن حفره ایجاد شده می باشد که با گذشت زمان از بین می رود. بعد از اینکه دندانپزشک کارش را با دندان شما تمام کرد به شما توصیه هایی می کند تا درد و خونریزی شما کمتر شود.

توصیه های دندانپزشک خوب برای بعد از کشیدن دندان

 • تا یک ساعت گاز استریل گذاشته شده در محل زخم را، بین دندان های خود محکم فشار دهید.
 • تا چند ساعت از شستن دهان خودداری کنید و اصلا تف نکنید. تف کردن سبب خونریزی می شود. بهتر است آب دهان خودتان را حتی اگر خونی باشد را قورت بدهید.
 • دهان تان راببندید و سعی کنید حرف نزنید.
 • یک ساعت بعد از کشیدن دندان، بستنی بخورید.
 • تا چند ساعت خوراکی های سفت یا نوشیدنی های داغ نخورید.
 • به مدت یک روز برای نوشیدن مایعات از نی استفاده نکنید. مکش احتمال دارد سبب خونریزی دوباره در دهان شود.
 • اگر بعد از یک ساعت، خونریزی بند نیامد و یا دوباره شروع شد، یک گاز استریل یا چای کیسه ای مرطوب را در محل زخم قرار دهید و با فشار دادن دندان ها روی هم، حدود ۳۰ دقیقه آن را نگه دارید.
 • اگر نیاز بود داروی مسکن درد را پس از برداشتن گاز استریل از روی زخم استفاده کنید.

چند ساعت بعد از کشیدن دندان غذا بخوریم

بعد از کشیدن دندان از خوردن غذاهای گرم اجتناب کنید. ما توصیه می کنیم در اولین وعده غذایی خود یک سوپ سرد شده بخورید.

در روز اول بعد از کشیدن دندان، آشامیدن آب، مایعات، آب‌ میوه و شیر را در اولویت بگذارید، به این دلیل که خون از دست رفته شما را تامین می کنند.

یک ساعت بعد از کشیدن دندان، حتما یک بستنی خوشمزه بخورید، به این دلیل که بستنی کمک می کند تا حس خوبی در دندان کشیده شده خود احساس کنید.

سعی کنید در اسرع وقت، رژیم غذایی سابق خود را دنبال کنید و کاملا طبیعی رفتار کنید. حتی اگر مجبور شوید در سمت دیگر فک خود غذاها را بخورید.

بعد از کشیدن دندان چه غذاهایی بخوریم

خوردن غذاهای مفید و مغذی جلوی عفونت را می گیرد.

در ساعت های نخستین بعد از جراحی، بیشتر سعی کنید تا خونریزی قطع شود و مایعات و غذاهای نرم به بدن تان برسانید و دردتان هم کمتر شود.

کم شدن وزن درست وقتی که شخص نیاز به گرفتن کالری و تامین پروتئین زیاد دارد، یک مورد خطرناک است.

جراحی باعث می شود تا شما به مدت چند روز درست و حسابی نتوانید غذا بخورید تا زمان بهبودی کامل مواظب غذا خوردن خود باشید مواد مغذی بخورید و از مواد سفت و گرم استفاده نکنید. این رژیم غذایی مانع باز شدن بخیه ها و تسریع در بهبود زخم ها می گردد.

غذاهای مناسب بعد از جراحی دندان

غذاهایی که بعد از جراحی مفید هستند عبارتند از

سوپ ها: غذاهایی که از خامه به دست می آیند و به صورت سوپ هستند، مثل خامه قارچ، خامه بروکلی و خامه جوجه قابل استفاده هستند، ولی پیش از استفاده از آنها اطمینان پیدا کنید که سوپ داغ نباشد، چون بعد از این جراحی اشخاص فقط می توانند غذاهای نیمه گرم را تحمل کنند.

میوه ها: پوره شیر و موز، گلابی، هلو یا میوه های میکس شده دارای مقدار خوبی از ویتامین ها هستند که در دوران ضعف بعد از جراحی دندان قابل استفاده هستند، ولی باید از خوردن میوه های اسیدی مثل پرتقال و گریپ فروت خودداری کرد.

سبزیجات: در مرحله های اولیه التیام بعد از جراحی دندان، سیب زمینی نرم شده که به صورت رقیق درآمده به آسانی بلعیده می شود. خامه نخود فرنگی که با افزودن نخود فرنگی و شیر گرم به میکسر و رسیدن آن به حالت مایع آماده می شود هم غذای خوبی است.

کشیدن دندان و پر کردن حفره دندانی

لبنیات: محصولات لبنی مثل ماست و شیر باعث اضافه شدن کلسیم به غذا می شوند. پنیر کاتج (روستایی نرم) هم که در میکسر با شیر به صورت رقیق شده در می آید، یک غذای عالی برای اضافه کردن کلسیم است.

نوشیدنی ها: نوشیدن چای، زخم های ایجاد شده از جراحی دهان را بهبود می دهد. افزودن کمی عسل و آنتی بیوتیک های نرمال به کم شدن ریسک عفونت دهان کمک می کند. خرده های یخ، مقدار زیادی آب، نوشیدنی های سرد و آبکی به آرام شدن درد کمک می کنند و قورت دادن آن ها هم در دهان راحت تر است.

در شروع رژیم درمانی آماده کردن فهرست غذاهایی که بعد از جراحی دندان نباید آن ها را استفاده کنید خیلی مهم است. این گروه از افراد باید از غذاهای تند، شیرینی های قالبی یا خوراکی های خیلی داغ یا خیلی سرد، کرانچی ها و خوراکی های چسبنده و لزج خودداری کنند.

غذاهای نرم به راحتی هضم می شوند و جزء بهترین غذاها بعد از جراحی دهان هستند. در روز جراحی هم نوشیدن آب، چای و آبمیوه خیلی موثر می باشد.

کشیدن دندان در خانه

کشیدن دندان عملی نیست که بشود آن را در خانه انجام داد. کشیدن دندان نیاز به دندانپزشک دارد. ولی در زمان هایی ممکن است دندان شما لق شده باشد و خود به خود در محلش تکان بخورد، در این صورت می توانید با کمی چپ و راست کردن دندان لق شده آن را بکشید و نیازی به دندانپزشک ندارید.

برای این کار پارچه ای نازک روی دندان خود بگذارید و بعد به آرامی با دست دندان لق شده را به چپ و راست حرکت بدهید. در بیشتر موارد دندان لق شده بیرون می آید و مشکلی پیش نمی آید.

اما اگر دندان شروع به خونریزی شدید کرد، دست نگهدارید، این یعنی هنوز وقت کشیدن دندان نرسیده و باید صبر کنید تا لق شدگی دندان بیشتر شود.

در ادامه می توانید یک سیب را محکم گاز بزنید. این راه هم می تواند شما را در بیرون آوردن دندان لق شده کمک کند، این راهکار به ویژه در کشیدن دندان کودکان خیلی موثر است. البته گفتنی است که این راهکار زیاد برای دندان های جلویی مناسب تر است.

چگونه دندان لق را در خانه بکشیم

افتادن و لق شدن دندان کودکان کاملا امری طبیعی است. بیشتر دندان های کودکان خودشان می افتند ولی در برخی زمانها نیاز به کمی تکانه دارند. هنگامی که احساس کردید دندان کودک به خوبی لق شده و برای افتادن کاملا آماده است مراحل زیر را برای کشیدن دندان بدون درد و بدون عفونت اجرا کنید تا مطمئن شوید مشکلی پیش نمی آید.

دندان را در جای خودش کمی تکان بدهید. اگر دندانی که هنوز آماده افتادن نیست را سعی کنید به زور بیرون بکشید شاید با خونریزی، درد و عفونت روبه رو شوید. پس پیش از اینکه دندان لق را بیرون بیاورید، با انگشت تان آن را تکان بدهید. اگر به آسانی به چپ و راست حرکت کرد مطمئن شوید که برای کشیدن و در آوردن آماده است. پیش از اینکه انگشت تان را به دندان بزنید آن را کاملا شستشو دهید. اما اگر دندان با انگشت حرکتی نمی کند یا حرکت آن خیلی کم است هنوز زمان کشیدن دندان نرسیده و باید صبر کنید.

از کودک در باره درد داشتن دندان سوال کنید.اگر دندان کودک به خوبی لق شده باشد، فقط با یک بافت نازک به لثه وصل است و موقع حرکت دادنش هیچ دردی ندارد. پس از کودک تان بپرسید که وقتی دندانش را حرکت می دهید آیا دردی را احساس می کند یا نه. احساس ناراحتی با درد داشتن فرق دارد. کودک نباید هیچ دردی را احساس کند. اگر کوچکترین دردی بود نباید به دندان دست بزنید. اگر دیدید در کنار دندان لق شده، دندان دیگری در حال رشد است، نگران نشوید، این کاملا طبیعی است و با رشد دندان پایینی اتصال دندان شیری کمتر میشود.

کشیدن دندان و پر کردن حفره دندانی

ببینید خونریزی وجود دارد. همانطور که دندان لق شده نباید هیچ دردی داشته باشد، نباید هیچ خونریزی هم داشته باشد. با حرکت دادن دندان نباید هیچ خونی بیرون بیاید. اگر با تکان دادن دندان خونریزی شروع شد پس هنوز زمان کشیدن دندان نشده است.

از کودک در باره اینکه می خواهند دندانشان کشیده یا نه سوال کنید. خارج کردن دندان لقی می تواند باعث ترس کودک شود. اگر کودک بترسد شروع به تقلا می کند و این درد دندان را زیاد می کند. برخی کودکان دوست دارند دندان شان به صورت طبیعی بیفتد. به خواسته آنها احترام بگذارید. اما در صورتی که می خواهد دندانش را بیرون بیاورید پس دست به کار شوید و برای کشیدن دندانش به مرحله بعد بروید.

دست هایتان را با آب و صابون خوب شستشو بدهید. اگر دست های  شما تمیز نیست با آنها به دهان کودک دست نزنید. چون احتمال عفونت وجود دارد. می توانید از دستکش لاتکسی استفاده کنید تا کاملا بهداشتی تر با قضییه پیش بروید.

کشیدن دندان و پر کردن حفره دندانی

مطمئن شوید که کودک کاملا آرام است. زمانی که می خواهید دندان کودک را بکشید، کودک باید کاملا بی حرکت بنشیند. پس کودک را آرام کنید چون خیلی مهم است، اگر نمی خواهید کودک تان درد و ترس و وحشتی از کشیدن دندان داشته باشد آرامش را به او بدهید. با حرف هایی او را آرام کنید. مثلا بگویید در زمان کشیدن دندانش فرشته ای کنارش است و دندان کشیده شده را با خودش می برد. به کودک قول بدهید بعد از کشیدن دندان برایش بستنی می خرید.

دندان را با دستمال یا گاز تمیز کنید. بزاق دهان کودک به نسبت بزرگ ترها زیاد است، پس با گاز دندان را خشک کنید تا هم کار شما راحت تر شود و هم او احساس خوبی داشته باشد. اگر در خانه گازی ندارید می توانید از دستمال کاغذی استفاده کنید.

از پد استریل کمک بگیرید. یک تکه از پد استریل گاز پانسمان را میان انگشت شست و سبابه تان قرار دهید. این کار باعث ریسک به وجود آمدن عفونت را کم می کند. دندان را با گاز بین دو انگشت تان نگهدارید و آن را به بیرون بکشید. می توانید در زمان کشیدن یک چرخش هم به انگشت تان بدهید تا دندان آسان تر از لثه کنده شود.

توجه کنید که همه این کارها را باید خیلی سریع انجام بدهید تا آرام بودن بچه به هم نریزد و ترسی در کودک ایجاد نشود. اگر دندان آماده باشد با همان حرکت اول از جایش کنده می شود ولی اگر آماده نباشد دست نگهدارید و برای چند روز کاری نکنید و بعد امتحان کنید.

کشیدن دندان و پر کردن حفره دندانی

جلوی خونریزی را بگیرید. در برخی مواقع حتی اگر لقی دندان زیاد هم باشد احتمال خونریزی دارد. یک گاز استریل تمیز را با انگشت تان درون جای خالی دندان بگذارید و فشار بدهید یا از کودک بخواهید تا دندان هایش را روی آن فشار بدهد. این کار باعث می شود تا جلوی خونریزی گرفته شود و زخم سریعتر خوب شود.

دهان کودک را با آب نمک شستشو بدهید. برای ضدعفونی کردن دندان کودک از آب نمک استفاده کنید، این کار جلوی عفونت را هم می گیرد. یک قاشق چایخوری نمک را در یک لیوان آب گرم بریزید و کاملا هم بزنید. از کودکتان بخواهید آب نمک را به مدت ۳۰ ثانیه در دهانش قرقره کند. مواظب باشید آب نمک را قورت ندهد و از تف کردنش به بیرون مطمئن شوید. به او بگویید اگر تف نکند بیمار می شود.

بند آوردن خونریزی لثه بعد از کشیدن دندان

عصاره چای سبز در بند آوردن خونریزی لثه بعد از کشیدن دندان و کاهش خونابه (oozing) آن، بسیار موثر است. مواد تانن دار مثل چای سبز از قدیم الایام برای بند آوردن خونریزی بخش های گوناگون  بدن در طب قدیمی استفاده می شد. تانن ماده ای است که در عصاره خیلی از گیاهان یافت می شود. تعداد بسیاری از گیاهان تانن دار به منزله قابض و خون­بند در ناراحتی های گوارشی و جلدی استفاده می شود.

با توجه به اینکه بعد از کشیدن دندان، در لثه خونریزی هایی دیده می شود. چای سبز می تواند جلوی خونریزی لثه را تا حد مقبولی بگیرد.

هزینه کشیدن دندان

معمولاً هر چه کشیدن دندان سخت تر باشد، هزینه کشیدن دندان هم زیاد می شود. به هر حال خیلی از مراکز خدمات بیمه هزینه کشیدن دندان را در هنگامی که انجام آن از نظر درمانی لازم باشد، تحت پوشش دارند.

ولی اگر کشیدن دندان به خاطر زیبایی باشد، غالبا هزینه درمان کشیدن دندان تحت پوشش بیمه نیست. قیمت کشیدن دندان پس از معاینه اولیه در کلینیک دندانپزشکی دکتر با تو به اطلاع شما می رسد.

اشتراک گذاری

دنبال کنید نوشته شده توسط:

عادل متکلمی

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. فاطمه گفت:

  سلام، من دندان عقلم رو کشیم و جاش خالی شده، متاسفانه غذا پر میشه تو حفره ی خالی شده و اذیتم می کنه، چیکار باید بکنم؟

 2. علی گفت:

  دقیقا منم همین مشکل رو دارم … می ترسم دندان 7 هم بخاطر این موندن غذا ها خراب بشه

  1. گروه دکترباتو گفت:

   بله درسته بهتره برای ترمیم و درمان اقدام کنید.

 3. سجاد گفت:

  سلام یک سوال مهم داشتم چند سال پیش مجبور شدم پیش دندانپزشک برم و یکی از دندانهای جلویی خودمو بکشم وی جاش خیلی درد می کرد پس فرداش دوباره به همون دندانپزشک مراجعه کردم بخیه را برداشت ولی داخل حفره دندان کشیده شدمو با یک ماده دیگه پر کرد بعد یه چیزی شبیه پنبه داخل حفره فکم فرو کرد و بعد روی لثه یه چیزی شبیه خمیر گذاشت بعد چند روز که گذشت دکتره رفت مسافرت اون ماده نزدیک یک ماه موند داخل لثه بعد رفتم پیش یه دکتر دیگه فکر کنم کامل یا شاید تقریبا کامل اون مواد را براشت حالا سوالی که از شما دارم اینکه این مواد از چه چیزی تشکیل شده و اگه مقداری از اون مواد داخل فک مونده باشه در آینده چه مشکلاتی برام پیش میاد و اون مواد طوری ساخته شده که قابل جذب در بدن باشه و خود به خود از بین بره با تشکر

 4. فرهاد گفت:

  سلام

  1. گروه دکترباتو گفت:

   علیک