دکترباتو
بازدید 36
0

پروتز دندان و انواع آن

پروتز دندان و انواع آن ، پروتز دندان به دو دسته پروتز دندان ثابت و پروتز دندان متحرک تقسیم می شود. برخی مواقع به خاطر مواردی نمی توانیم از پروتز دندان ثابت برای جایگزین دندان های از بین رفته استفاده کنیم.

در این حالت می توان از پروتز دندان متحرک برای جایگزینی دندان های افتاده و یا از بین رفته در افراد بی دندان کمک گرفت. پروتز دندان متحرک به راحتی می تواند در دهان گذاشته و برداشته شود.

 

پروتز دندان ثابت

پروتز دندان ثابت به روکش دندان نیز مشهور است و دو مدل است:

روکش تک واحدی دندان و بریج دندان که هر کدام را به صورت اختصار توضیح می دهیم.

 

روکش تک واحدی دندان

زمانی دندان به روکش احتیاج دارد که ساختمان دندان تضعیف شده باشد و برای حفاظت از دندان نیاز به روکش باشد و یا اینکه برای زیبایی دندان بخواهید بر روی آن روکشی قرار بدهید.

در برخی از مواقع نیز شخص به خاطر نقصیه ای در عملکرد دندان، که آنها را مشکلات فانکشنال می گویند، نیاز دارد تا با کمک روکش سیستم جویدن و مضغ خود را تقویت کند.

 

بریج دندان

این مدل دیگری از پروتز دندان ثابت است، و در بین عموم مردم این مدل بیشتر همان پروتز دندان ثابت قلمداد می شود. این مدل پروتز زمانی به کار می رود که شخص یک یا چندتا از دندان هایش را از دست داده باشد و دندانی در جلو و دندانی در عقب دندان از دست داده اش باقی باشد.

در این حالت با تراش دو دندان کناری می توانیم پلی بین دندان های باقیمانده بزنیم و قسمت خالی شده را پر کنیم، تا شخص بتواند عمل جویدن کامل و زیبایی دندان را دوباره به دست بیاورد. برای اطلاعات بیشتر درباره روکش و بریج دندان اینجا کلیک کنید.

 

پروتز دندان متحرک

پروتز دندان متحرک نیز شامل سه دسته است: پروتر دندان پارسیل، پروتز کامل دندان یا دست دندان، و اوردنچر.

 

پروتز دندانی پارسیل

این نوع از پروتز در بین مردم با نام دندان تکه ای مشهور است. پروتز پارسیل دارای انواع مختلفی است، مثلا پروتز پارسیل تمام آکریل ( فلیپر ) ، برای درمان گذار استفاده می شود از آن نمونه است.

نوع دیگری از این پروتز، پروتز کرم کبالت است که از گذشته برای درمان دندان های افتاده ای که پایانی باز دارند (افرادی که دندان های عقبی آنها افتاده و دندانی برای پروتز ثابت در دهانش نیست یا افرادی که به هر علتی تمایلی برای پروتز ثابت ندارند) به کار می رود.

این مدل از پروتز حاوی ترکیب آکریل و آلیاژ فلزی است که بخش اصلی آن را کرم و کبالت تشکیل می دهد و غالبا به خاطر اینگه گیره ها از فلز تشکیل شده نمایی بد ایجاد می کنند. به همین خاطر در حال حاضر نمونه های دیگری از پروتز پارسیل تلید شده که فلزی اش همرنگ دندان است و با نام پروتز پارسیل felexite مشهور است.

 

پروتز کامل دندان یا دست دندان

این نمونه از پروتز دندان متحرک برای کسانی کاربرد دارد که همه دندان هایشان را از دست داده اند. البته در حال حاضر با ایجاد ایمپلنت های دندانی ، کاربرد این نمونه هم کم شده است ولی به خاطر کم خرج بودن اش کاربرد دارد.

پروتز کامل هم به دو نوع معمولی و لثه نرم تشکیل می شود. مورد پراهمیت در پروتز کامل دندان تشکیل شدن آن از دو قسمت است که گونه ای از دندان ها سفید رنگ می باشند و گونه ای دیگر با نام لثه پروتز شناخته می شود. این قسمت لثه پروتز بایست خیلی محکم کار شود تا قادر باشد عملکرد مناسبی نشان بدهد.

 

اور دنچر

اور دنچر هم گونه ای از درمان پروتز دندان متحرک می باشد که همان دست دندان کامل است که روی دو پایه دندانی یا چند پایه ایمپلنت قرار می گیرد.

در مقایسه با پروتز کامل دندان راحتی زیادی دارد ولی هر چه باشد باز متحرک می باشد و راحتی اش از پروتز دندان ثابت کم می باشد.

 

سایر خدمات دندانپزشکی دکتر با تو عبارت است از

  • تولید مدل های مختلف روکش سرامیکی و زیبایی به وسیله آخرین و به روزترین روش های حرفه ای دندانپزشکی
  • تولید مدل های مختلف انله و اینله های سرامیکی
  • پروتز براساس ایمپلنت (تولید روکش بر روی پایه های ایمپلنت)

قیمت پروتز دندان

هزینه پروتز دندان چه پروتز دندان ثابت باشد و چه پروتز دندان متحرک، بیشتر مربوط به صورت جمع هزینه های آزمایشگاهی و حق الزحمه دندانپزشک است.

مسلما حق الزحمه کارشناس پروتز دندان زیاد می باشد. برای اطلاعات بیشتر با کلینیک دندانپزشکی دکتر با تو در تماس باشید.

اشتراک گذاری

دنبال کنید نوشته شده توسط:

عادل متکلمی

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *