مجله سلامتی و زیبایی دکتر با تو > درمان > دیسک کمر > از کجا بفهمیم دیسک کمر داریم؟ بررسی شایع‌ترین علائم دیسک کمر
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

همین که کمی سن افراد بالا می رود, در ناحیه پشت دردهایی را احساس می کنند که دیسک کمر شایع ترین آنهاست. گاهی این دردها با کمی استراحت چند روزه برطرف می شود و گاهی درد تا مدت ها شخص را اذیت می کند. در این نوشته سعی می کنیم به صورت خلاصه شایع ترین علائم دیسک کمر را توضیح دهیم.

درد در ناحیه پایین کمر شایع ترین موردی که افراد پا به سن گذاشته از آن شاکی هستند. بسیاری از این دردها با مصرف دارو و در مدت 6 هفته از بین می روند. اما برخی از علائم دیسک کمر هستند که جدی تر بوده و باعث می شوند درد قسمت پایین کمر طولانی تر و شدیدتر باشد.

 

علائم دیسک کمر

دردهایی که در هنگام شب سراغ فرد می آیند و باعث تغییر در کنترل ادرار و نقص یا ضعف عصبی پیشرونده می شوند از مواردی هستند که باعث مختل شدن سیستم بدن و افزایش درد در قسمت پایین کمر می شوند. اصلی ترین و شایع ترین علائم دیسک کمر عبارتند از:

  • مختل شدن دیسک داخلی
  • مختل شدن دیسک تحلیل شونده
  • ناپایداری ناحیه های مختلف بدن

معمولا درد دیسک کمر بین افرادی که در سن 20 الی 50 سالگی هستند ظاهر می شود. معمولا آنها قبل از شروع شدن این دردها هیچ تجربه ای از درد در کمر خودشان نداشته اند. اما بعد از شروع شدن این دردها, هنگام نشستن یا خم شدن به جلو, یا حتی در زمان ایستادن طولانی مدت, راه رفتن و خوابیدن احساس ناراحتی می کنند.

درد در این افراد بیشتر از 6 هفته طول می کشد و با مصرف دارو از بین نمی رود. همه این مواردی که گفتیم در زنان و مردان تفاوتی ندارد و در هر دو گروه علائم و نشانه های یکسانی دارد.

نشانه های دیسک کمر با به وجود آمدن تغییرهایی در ستون فقرات که باعث تضعیف دیسک داخلی یا ناپایداری در ناحیه های مختلف بدن می شود, آشکار می شود. وقتی که دیسک داخلی اشخاص با مشکل مواجه می شود دردهای شدید در ناحیه پایین کمر شروع می شود.

رفته رفته این درد زیادتر هم می شود و با کارکشیدن از بدن و فشار آوردن به بدن این دردها شدیدتر هم می شود. هنگامی که درد دیسک کمر بیشتر شد, در خودش را به ناحیه باسن و ران ها هم می رساند.

کسانی که در بدن شان ناپایداری های فیزیکی دارند, هنگام انجام کارهای روزمره شان شاهد دردهای اذیت کننده ای هستند.

وقتی درد دیسک کمر شدت می گیرد افراد در ناحیه پاها هم احساس بی حسی می کنند و ممکن است در راه رفتن دچار مشکل شوند.

در صورتی که در زمان مناسب جلوی این دردهای دیسک کمر گرفته نشود و بیماری شدیدتر شود, بیمار با علائمی مانند, بیرون زدگی, پاره شدن و فشار روی ریشه عصبی رو به رو خواهد شد.

در این وضعیت حتی انجام حرکات فیزیوتراپی و ورزش هم منجر به شدت درد بیمار می شود و ممکن است باعث فلج شدن او شود. اینجاست که کار به جراحی می کشد و بیمار برای از بین بردن دردهای دیسک کمر باید تن به عمل جراحی بدهد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره رابطه ورزش و دیسک کمر نگاهی هم به مطلب دیسک کمر و روزش: ورزش های مضر برای دیسک کمر بیندازید.

بنابراین با این توصیفات, دیسک کمر مثل همه بیماریها نیاز به مراقبت دارد و شخص باید در همان روزهای اولیه شروع شدن درد مراقبت های درمانی خاصی را انجام دهد و نگذارد درد شدیدتر شود.

مراعات نکردن برخی موارد مراقبتی در زمان جوانی می تواند منجر به دیسک کمر در زمان پیری شود. پس باید قبل از اینکه شاهد دردهای زیادی در ناحیه پایین کمر خود باشید و به دیسک کمر مبتلا شوید جلوی آن را بگیرید و نسبت به همه دردهایی که در این ناحیه احساس می کنید, حساسیت داشته باشید و در زمان مناسب اقدام به درمان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *