سایز نوشته:
رنگ نوشته:

سیاتیک به نشانه های درد عصبی گفته می شود که بر اثر فشار یا تحریک عصب های سیاتیک ایجاد می شود. سیاتیک دارای درازترین عصب در بدن می باشد و از نخاع آغاز شده و از باسن به پشت ران ها و پاها کشیده شده است. در صورتی که کسی به سیاتیک مبتلا شود احتمال دارد هر یک از این نواحی شروع به درد کنند.

 

تشخیص تفاوت بین دیسک کمر و فتق دیسک بین مهره ای

دیسک کمر و فتق دیسک از متداول ترین علت های ایجاد درد سیاتیک است. در ستون فقرات مهره های عصبی چندگانه وجود دارند که کارشان حفاظت از ستون فقرات است.

در میان هر یک از دیسک ها نیز ماده های منعطفی وجود دارند که از مهره ها محافظت می کنند و آنها را در جای خود محکم نگه می دارند.

در صورتی که بخش بیرونی این مواد منعطف دچار پارگی شود از بین مهره های بالایی و پایینی بیرون می زند و دیسک کمر رخ می دهد. این پارگی باعث فشار آوردن به عصب های داخل ستون فقرات می شود.

حالا اگر این فشارها در بخش مهره های کمر باشد فشارش روی ریشه عصب سیاتیک می افتد و منجر به دردهای شدید سیاتیک می شود. این فشارها غالبا به خاطر صدمه دیدن کمر, وزن اضافه, پیری و یا حرکت های اشتباه پیش می آید.

در باره تنگ شدن کانال نخاع بیشتر بدانید: تنگ شدن کانال نخاع ضحامت لومن نخاعی, که توسط طناب نخاغی به وجود می آید, را تشریح می کند.  در صورتی که تنگ شدن کانال نخاعی در کمر باشد باعث تحریک عصب سیاتیک می شود.

این مورد هنگامی اتفاق می افتد که رابط های ستون فقرات صدمه ببینند یا تغییر شکل بدهند که این صدمه دیدگی و تغییر بر اثر بیماری هایی مثل پاژه استخوان یا پیری ایجاد می شود که به نخاع آسیب می رساند.

 

علل سیاتیک

علت های دیگری نیز برای ایجاد درد سیاتیک هستند که باعث درد زیاد در عصب سیاتیک می شوند, به آنها در زیر اشاره می کنیم.

عفونی شدن, صدمه دیدگی, یا ایجاد تومور در ناحیه کمر ستون فقرات, که باعث فشار آمدن به عصب ها می شوند.

سندرم پیریفورمیس که توسط عضله پیریفورمیس که در مجاور باسن است باعث فشار و تحریک عصب سیاتیک شده و منجر به دردهای سیاتیک می گردد.

در بارداری نیز به خاطر وزن جنین, فشارهایی به عصب سیاتیک وارد می شود که ایجاد سیاتیک می کند.

تشخیص سیاتیک چگونه است؟

برای تشخیص سیاتیک کمر درد های خود را جدی بگیرید: در صورتی که در نواحی عصب سیاتیک (ران, پای راست و باسن) دردی دارید احتمال اینکه به سیاتیک مبتلا باشید بیشتر است.

 • درد سیاتیک معمولا سریع و دردناک، سوزاننده و به صورت مور مور شدن ظاهر می شود.
 • در برخی اوقات، سیاتیک در مجاور باسن یا ران ایجاد می شود ولی ممکن است هیچ کمر دردی حس نکنید.
 • دردهای سیاتیک از شخصی به شخص دیگر فرق دارد و دلیل عمده آنها به خاطر سیاتیک است.
 • درد سیاتیک اکثرا در پای راست ظاهر می شود ولی احتمال اینکه هر دو پا درد کنند هم وجود دارد.

هرگونه ضعف عضله ای را جدی بگیرید: ضعف عضله ای احتمال دارد در مسیر سیاتیک و به خاطر تورم یا تحریک عصب های آن اتفاق بیفتد.

 • درد و ضعف عضله ای برخی مواقع بیش از حد است و زندگی فرد را مختل می کند.
 • این درد با پیاده روی ها, خم شدن به جلو یا عقب و زیاد نشستن یا ایستادن به وجود می آید.
 • در حالتی حتی سرفه, عطسه یا خنده ملایم نیز درد را زیاد می کند که البته بعد از خنده, یا سرفه و عطسه درد به صورت موقت فروکش می کند.

در صورتی که نشانه های زیر را احساس کردید هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید: در صورتی که علائم و نشانه های سیاتیک شما وخیم تر شد برای جلوگیری از ایجاد سایر عوارض بهتر است هر چه سریعتر خودتان را به پزشک متخصص برسانید. علائم زیر را جدی بگیرید:

 • ضعف یا بیحسی در پا یا ران
 • بی اختیاری در کنترل مثانه یا مدفوع
درد سیاتیک

پزشک همه نشانه های سیاتیک و شرایط پزشکی شما را بررسی می کند و آنها را آنالیز کرده و تشخیص درستی از سیاتیک به شما می دهد.

پزشک از شما درباره کارتان و ورزش هایی که انجام می دهید و هر چیزی که در زندگی تان باعث درد سیاتیک می شود پرسش خواهد کرد. پزشک درباره بی اختیاری کنترل مثانه یا روده یا عفونت های دستگاه ادرار و ضعف ران ها یا پاها نیز سوال هایی را از شما می پرسد.

معاینه فیزیکی: بعد از پرسش ها نوبت به معاینه و بررسی فیزیکی بدن شما می رسد. پزشک با معاینه فیزیک نواحی درد سعی می کند علت ایجاد آنها را تشخیص دهد. معاینه به پزشک کمک می کند تا متوجه شود که درد سیاتیک از ستون فقرات است یا از جایی دیگر.

تشخیص سیاتیک با بالا بردن پا: برای تشخیص سیاتیک می توانید تستی آسان را انجام دهید و آن اینکه روی تخت دراز بکشید و پای خودتان را به صورت مستقیم با زاویه 45 درجه بالا ببرید, این تست به شما کمک می کند تا متوجه شوید که سیاتیک دارید یا نه.

بعد از این تست پزشک عکس العمل های پاهای شما را آزمایش می کند تا دردهای ران یا پشت را متوجه شود. در صورتی در این نواحی دردی احساس می کنید به سیاتیک مبتلا هستید.

 

آزمایشات سیاتیک

پزشک احتمال دارد برای تشخیص سیاتیک از شما آزمایش هایی نیز بگیرید. این آزمایش ها عبارتند از:

 • تست خون برای مشخص کردن عفونت
 • اشعه ایکس یا سی تی اسکن برای مشخص کردن هر گونه تغییر شکل ستون فقرات یا دیسک کمر
 • ام آر آی برای مشاهده تصویر دقیق تر از شرایط عصب ها و استخوان های شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *