مجله سلامتی و زیبایی دکتر با تو > زیبایی > جراحی بینی > خطرات بیهوشی در جراحی بینی
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

خطرات بیهوشی در جراحی بینی – بسیاری از افراد درباره بیهوشی در هنگام جراحی بینی ابراز نگرانی کرده و در این مورد سوالات زیادی را مطرح می کنند. بیهوشی یکی از دغدغه ها و ترس های اصلی بسیاری از افرادی است که برای جراحی بینی اقدام می کنند.

گروهی از افراد می پرسند. بیهوشی چه تاثیری بر روی سیستم حافظه بعد از عمل دارد؟

یا اینکه آیا بعد از عمل جراحی بینی با بیهوشی در بدن احساس ضعف و سستی خواهیم داشت؟

و گروهی دیگر از افرادی که برای جراحی بینی اقدام می کنند، از مرگ بعد از عمل جراحی بینی ابراز ترس کرده اند.

ترس از بیهوشی عمل بینی

ریشه همه این ترس ها و پرسش ها احتمالا به گذشته برمی گردد، چون در گذشته ای نه چندان دور از داروهایی بیهوشی با ضریب خطایی بسیار بالا استفاده می شد ولی با پیشرفت تکنولوژی ها و علم پزشکی و دستاوردهای چشمگیری که در زمینه بیهوشی به دست آمده، آن داروها از رده خارج شده اند و دیگر در هیچ کلینیک و مرکز پزشکی از آنها استفاده نمی شود.

در حال حاضر نسل جدیدی از داروهای بیهوشی در دسترس پزشکان و کلینیک ها قرار گرفته که ایمنی بالایی دارند. همچنین داروهای استفاده شده عارضه کمی دارند و در عین حال پیشرفته هستند.

همینطور با وجود دستگاه های نمایشگر مختلفی که در اختیار پزشکان و متخصصان بیهوشی است، و نشانه های حیاتی بیمار را به صورت لحظه به لحظه در هنگام انواع عمل های جراحی نمایش می دهد، جای نگرانی نمی گذارد.

این دستگاه ها به پزشک و پرسنل جراحی این امکان را می دهند تا کوچکترین تغییرات را درباره وضعیت جسمی بیمار مشاهده و متوجه شوند، دیگر جایی برای نگرانی درباره بیهوشی نمی ماند.

ترس از بیهوشی عمل بینی

نکته هایی برای قبل از بیهوشی عمل بینی

با این توضیحات بیهوشی امروزه تبدیل به یک عملی ایمن و بی خطر برای همه جراحی ها شده است. فقط کافی است قبل و بعد از عمل به دستورات و نکته هایی که پزشک معالج شما بیان می کنند کاملا گوش بدهید و آنها را مو به مو اجرا کنید.

با رعایت این نکته ها و دستورها نه تنها با بیهوشی ایمن و کاملا بی خطری روبرو خواهید بود، بلکه بعد از عمل جراحی بینی نیز دیگر هیچ عارضه خاصی ناشی از بیهوشی مثل تهوع نخواهید داشت.

بیهوشی برای چه کسانی ضرر دارد

بسیاری از خطرات بیهوشی در جراحی بینی از آنجا ناشی می شود که شخص به داروی بیهوشی حساسیت داشته باشد. احتمال دارد قبلا بیهوشی را بدون درد پشت سر گذاشته باشید و علائمی در برابر آن نداشته باشید.

ولی در بیهوشی این عمل خود با اختلالات و حساسیت هایی روبه رو باشید. احتمال استفراغ و صدمه رسیدن به گلو بر اثر لوله تنفسی ایجاد شود.  یا بعد از عمل جراحی تحت بیهوشی حمله قلبی و یا ایراد در ضربان قلب شما به وجود بیاید.

همه این موارد جزء خطرات خیلی نادر است و احتمال رخدادن آنها خیلی پایین است مگر اینکه شما زا قبل یک بیماری قبلی یا تنفسی یا حساسیت داشته باشید.

بقیه خطرات جزئی می تواند بر اثر بیمارهای دیگر مثل بیماری کلیوی با بیهوشی ایجاد شود که درصد اتفاق مشکل بعد از عمل را بیشتر می کند. اگر از آن دسته بیمارها هستید که سیگار مصرف می کنند بیشتر در معرض خطرات بیهوشی در حین جراحی بینی هستید.

آیا عمل جراحی رینوپلاستی خطر دارد؟

بسیاری از افرادی که تحت بیهوشی برای عمل جراحی بینی قرار می گیرند با مشکل خاصی روبه رو نمی شوند. بنابراین ترس را از خودتان بیرون کنید و نگذارید ترس شما از بیهوشی باعث شود فکرهای بدی درباره بیهوشی داشته باشید و از عمل جراحی بینی ناامید شوید. تنهاترین کاری که باید بکنید این است که ترس های خودتان را بشناسید و با آنها مقابله کنید.

توجه داشته باشید که جراحی بینی با بیهوشی عمومی انجام می شود و هیچ ترسی نباید در شما ایجاد کند. بیهوشی عمومی در حال حاضر کاملا بی خطر و بدون هیچ عارضه ای است.

داروهای استفاده شده در بیهوشی نیز عارضه ای با خود ندارند. همه چیز فقط به ترس شما برمی گردد. البته استرس بیمار برای جراحی کاملا طبیعی است و هیچ اثری بر روی عمل نخواهد داشت.

مراقبت های پیش از جراحی بینی

قبل از عمل در دیدارهایی که با پزشک معالج خود دارید هر بیماری و دارویی را که مصرف می کنید را به اطلاع پزشک تان برسانید.

عادت هایی مانند نوشیدن مشروبات الکلی یا کشیدن سیگار را برای دکتر بگویید چون او با این آگاهی از این عادت ها و بیماریها و داروها دست به تنظیم برنامه بیهوشی شما می زند.

در صورتی که سیگار می گشید دو هفته قبل از عمل کشیدن آن را ترک کنید. سیگار باعث می شود اکسیژن بدن شما کاهش یابد و در تنفس شما در زمان عمل مشکلاتی ایجاد شود. در زمان عمل مونیتور میزان اکسیژن موجود در خون تان را نمایش می دهد.

شب پیش از عمل یک شام کاملا معمولی و سبک میل کنید و برای صبحانه روز عمل نیز چیزی نخورید و ناشتا سر عمل حاضر شوید. باید در حین عمل معده شما کاملا خالی باشد.

به این خاطر که در صورت بودن چیزی در معده تان احتمال دارد آنها از معده وارد مجرای تنفسی شما شوند و مشکلاتی را در دستگاه تنفسی شما ایجاد کنند. البته در نای شما یک لوله پلاستیکی کار گذاشته می شود که احتمال این مورد را کاهش می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *