سایز نوشته:
رنگ نوشته:

برای جراحی کیست مویی روش های مختلفی وجود دارد. هر یک از روش های جراحی با توجه به ناحیه آلوده شده, اندازه کیست, میزان عفونت و سایر موارد انتخاب می شوند. در این مطلب سعی می کنیم انواع روش های جراحی کیست مویی را به صورت مختصر و مفید بیان کنیم.

 

جراحی کیست مویی به روش باز

این روش جراحی کیست مویی را با بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می دهند. با جراحی کیست مویی به روش باز می توان کیست های آلوده را به صورت کامل حذف کرد. بعد از تخلیه کیست ها, محل جراحی شده را بخیه نمی زنند و همانطور باز نگه می دارند. پس محل و حفره تخلیه شده کیست مویی به صورت سر باز می ماند تا از سطوح پایینی شروع به ترمیم لایه خالی مانده بکند.

اندازه حفره تخلیه شده در اکثر مواقع به اندازه یک نخود و برخی مواقع به اندازه یک پرتقال است. این حفره تخیله شده در طول یک هفته موادی را از خودش ترشح می کند که رفته رفته این مواد کمتر می شوند. به همین دلیل باید هر روز محل کیست تخلیه شده را پانسمان و تمیز کنید.

مزیتی که این روش جراحی کیست مویی دارد آن است که احتمال برگشت کیست مویی خیلی کم است. زیرا همه کیست مویی و بافت های آلوده و نواحی تحت تاثیر اطراف آن نیز کاملا حذف می شود. باز بودن محل زخم نیز کمک می کند تا چرک ها و عفونت های ناحیه به صورت کامل تخلیه شوند.

جراحی کیست مویی به روش بسته

روش جراحی کیست مویی به روش بسته همانند جراحی باز است فقط با این تفاوت که بعد از برش بیضی محل آلوده و تخلیه کیست، محل برش داده شده بخیه زده می شود. بهبودی سریعتر مزیت اصلی این روش است.

عیبی که این روش دارد آن است که بخیه ها و زخم ها در زمان بهبودی باز و عفونی می شوند. پزشک برای جلوگیری از عفونی شدن ناحیه مورد نظر، پیش از جراحی به بیمار آنتی بیوتیک می دهد.

 

روش جراحی پلاستیک

این روش برای جراحی کیست های بزرگ و پیشرفته استفاده می شود. در این روش از جراحی پلاستیک و روش ترمیم فلپ کمک می گیرند تا محل کیست را ببندند. عیب این روش آن است که بیمار مدت زیادی را در بیمارستان سپری می کند. ولی برتری این روش در شانس موفقیت آمیز بودن بیشتر عمل است.

روش جراحی برای کیست مویی های حاد

در این روش ناحیه آلوده شده کیست مویی را از وسط نصف می کنند و مواد داخل کیست ها را تخلیه می کنند. در این روش ممکن است محل کیست التهاب داشته باشد و این التهاب نگذارد کیست کامل خالی شود. به همین خاطر احتمال برگشت کیست در این روش هست. اما مزیتش این است که نیازی به بستری شدن بیمار ندارد و بیمار زود مرخص می شود.

 

آیا کیست مویی حتما باید جراحی شود؟

تشخیص اینکه کیست مویی باید جراحی شود یا نه, به عهده پزشک متخصص است. پزشک هم با توجه به شرایط و پیشرفت و اندازه کیست تشخیص خودش را اعلام می کند. در مواردی بهتر است از روش های جراحی برای درمان کیست مویی استفاده کرد و در مواردی هم می توان از لیزر برای درمان استفاده نمود. هر تصمیمی باید با مشورت پزشک باشد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *