دندانپزشکی کودکان و ویژگی‌های بهترین دندانپزشک اطفال

0 17

دندانپزشکی کودکان و ویژگی‌های بهترین دندانپزشک اطفال ، دندانپزشکی کودکان دسته ای از دندانپزشکی می‌باشد که سروکارش با کودکان است.

این دسته دندانپزشکی برای نخستین بار به وسیله انجمن دندانپزشکی آمریکا، دانشگاه سلطنتی دندانپزشکان کانادا و دانشگاه سلطنتی دندانپزشکان استرالیایی به صورت حرفه ای شروع به کار کرد.

این رشته بیشتر بر روی پرورش کودکان و نوجوانان متمرکز شده است و آسیب‌های بیماری‌ها و نحوه جلوگیری از آنها، مدیریت و روانپزشکی اطفال و سایر زمینه‌های این رشته را بررسی و مورد تدقیق قرار می‌دهد.

برخی از دندانپزشک‌ها برروی درمان کودکان فلج مغزی، عقب افتاده ذهنی و اوتیسم نیز کار می‌کنند. دندانپزشک‌های عمومی‌اگر بخواهند می‌تواند طی دو یا سه سال آموزش این رشته را فرابگیرند و در آن مشغول فعالیت شوند.

فرق دندانپزشکی عمومی‌و دندانپزشکی کودکان، در نحوه ارتباط با کودکان است. این رشته یکی از اجزا رشته روانشناسی کودک می‌باشد.

دندانپزشک کودک باید بتواند فضایی صمیمی‌و با اعتماد و صادق را با کودک برقرار کند. دندانپزشک اطفال بایست در نحوه چینش اثاث مطب خود نهایت دقت را بکند و برای راحتی کودکان فضای دلچسب و لذتبخش ایجاد کند تا بتواند با کودکان رابطه برقرار کند و بتواند آموزش‌ها و راهکارهای لازم را برای جلوگیری از پوسیدگی دندان‌های آنها ارائه بدهد.

 

دندانپزشکی کودکان چیست؟

دندانپزشکی کودکان، به پوسیدگی دندان کودکان و نوجوانان بیشتر اهمیت می‌دهد. بررسی‌ها و پژوهش‌ها نشان داده که بهداشت دهان پایین در کودکان باعث پایین آمدن عملکرد درسی در مدرسه و همینطور ایجاد روابط اجتماعی ضعیف می‌گردد.

پس کارشناسان کودک، سفارش‌هایی در زمینه تقویت دندان ‌ها، عادات غذایی سالم و بقیه موردهایی که سد راه بیماری‌های دهان کودکان می‌شوند به کودکان آموزش می‌دهند.

به وجود آوردن محیطی خوشایند کودکان و نوجوانان به خصوص کودکان ناهمکار (کودکان غیرهمکار که به ترس و استرس کنترل ناپذیر مبتلا هستند یکی از اصلی ترین موارد چالشی برای دندانپزشکان و پدر و مادرهاست.) باعث می‌شود تا همه درمان‌های دندانپزشکی در مطب انجام شود.

برای اینکار می‌توان از روش‌های درمان بدون درد، استریلیزاسیون حرفه ای، فضایی آرامش بخش ، برخورد خیلی صمیمی‌کمک گرفت.

دندانپزشکی کودکان

خدمات تخصصی دندانپزشکی کودکان چیست؟

همه درمان‌های دندانپزشکی کودکان و نوجوانان مثل ترمیم دندان‌های شیری، دندانپزشکی ترمیمی‌همیشگی، عصب کشی دندان‌های شیری، عصب کشی دندان‌های همیشگی، روکش دندان‌های شیری و همیشگی، فلوراید تراپی ، فیشور سیلنت، در مطب تخصصی دندانپزشکی کودکان ما انجام می‌شود.

دندان‌های شیری اهمیت بسیاری دارند و علت آن مربوط به جویدن درست خوراکی‌ها توسط کودکان است. این مهم خود به خود باعث سلامت تغذیه کودکان نیز می‌گردد.

هیمنطور این دندان ‌ها به فراگیری حرف زدن در کودک و حفظ محیط مورد نیاز برای رشد دندان ‌های همیشگی اش یاری می‌کنند.

 

بهترین دندانپزشک کودکان

اهمیت دندانپزشک کودکان با ورود کودک به دوره نوجوانی عوض می‌شود. در این دوره کودک وارد مرحله پیش خود مجسم سازی می‌شود که باید دانداپزشک از این دوره اطلاع داشته باشد و در این جهت نیازهای آنها را برآورده کنند. در این مرحله دندانپزشک به کودکان بیمار، اطلاعاتی درباره روکش‌های دندان و دندان‌های عقل می‌دهد.

دندانپزشک کودکان، سلامت دندان‌‌های کودک را بالا می‌برد و همینطور به عنوان منبع اطلاعاتی در این باره برای پدر و مادر کودکان هم کار می‌کند.

انجمن دندانپزشکی کودکان آمریکا (AAPD) و انجمن پزشک کودکان آمریکا (AAP) سفارش می‌کنند که دیدار با دندانپزشک بایست در یکسال دوبار، بعد از نخستین رویش دندان در کودکان یا یک سال بعد از متولد شدن اطفال، انجام شود.

چون با بررسی‌های منظم و تشخیص دادن درست و به موقع بسیاری از بیماری ‌های دندان، می‌توان جلوی پوسیدگی دندان کودکان را در ابتدا گرفت.

تشخیص درست و به موقع بیماری ‌های دهان می‌تواند در آینده بر روی سلامت دهان و دندان و عادات غذایی بچه‌ها تاثیر بگذارد.

در این جهت، برنامه ‌های آموزشی درباره نحوه درست مسواک زدن، نخ دندان و فلوئورید، مواردی درباره انگشت‌ها و عادات جویدن پستانک در کودک، مشاورهٔ غذایی و بقیه آموزش‌ها درباره پرورش کودک به والدین داده می‌شود.

خدمات تخصصی دندانپزشکی کودکان

بیهوشی عمومی‌در دندانپزشکی کودکان

عوامل بسیاری نظیر اطلاعات دریافت شده از پدر و مادر و دوستان، تجربه تلخ و دردآور درمان‌های دندانپزشکی قبلی، پایین بودن سن کودک و فراهم نشدن رابطه ای منطقی در موقع درمان دندانپزشکی بر روی همکاری کودک اثرگذار است که منجر به ایجاد مشکلاتی در درمان کودک می‌شود.

اگر کودک با پزشک همکاری نکند کیفیت و استاندارد خدمات درمانی کم می‌شود و همینطور مهار فیزیکی باعث می‌شود هم دقت و کیفیت کار کاسته شود و هم نتیجه‌های بد روانی و جانی در کودک پدید می‌آورد.

در گذشته برای اینکه کودک را بی صدا و بر حرکت نگهدارند معمولا دستیاران پزشک دست و پای کودک را محکم می‌گرفتند تا پزشک بتواند درمان محدودی را در کمترین زمان انجام بدهد.

اما امروزه برای اینکه از ترس کودک در برخورد با پزشک و درمان دندانپزشکی کاسته شود از روش‌های بیهوشی عمومی‌برای ساکت نگه داشتن کودک استفاده می‌کنند. این کار برای نخستین مرتبه در ابتدای دهه ۱۹۰۰ به وسیله یک دندانپزشک امریکایی بر روی اطفال امتحان شد.

 

دندانپزشکی کودکان

در حین بیهوشی، سطح هوشیاری کودک کم می‌شود و اتفاقات درمانی را به یاد نمی‌آورد و همینطور دردی را نیز احساس نمی‌کند ، این شرایط به پزشک فرصت می‌دهد تا با آرامش خاطر و با دقت زیاد کار درمانی اش را انجام بدهد.

با این روش کودک را صبح بستری می‌کنند و با یک جلسه همه موارد درمانی را به صورت درمان سرپایی بر روی دندانش انجام می‌دهند و کودک بعد از یک دوره نظارتی پس از عمل در همان روز می‌تواند ترخیص شود.

امروزه داروهای تازه ای برای بیهوشی تولید شده که عملکرد زیادی دارند و از طرفی عارضه‌های کمی‌نیز دارند. اما باید دقت کنید که داروهایی مثل‌هالوتان که بصورت عادی در بیهوشی بزرگسالان به کار می‌رود برای بیهوشی کودکان توصیه نمی‌شود.

باید اطلاعات کارشناسان بیهوشی و دندانپزشکی کودکان که مبادرت به درمان کودکان می‌کنند در این باره کامل باشد. برای اطلاعات بیشتر با کلینیک دندانپزشکی دکتر با تو تماس بگیرید.

ممکن است بپسندید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.