عصب‌کشی دندان بدون درد و درمان ریشه دندان – هزینه و مراحل

0 104

عصب کشی دندان بدون درد و درمان ریشه دندان- هزینه و مراحل ، عصب کشی دندان زمانی که دندان متورم یا دارای عفونت است و یا در ریشه دندان علائم مردگی وجود دارد، انجام می‌شود.

ریشه دندان یک ساختار نرم بوده و جزء مرکز دندان است که از عصب‌ها، رگ‌های خونی و بافت اتصالی تشکیل شده، ریشه دندان دارای یک قسمت تهی شده در بخش مرکزی دندان است که در آن ساختار پالپ دندان قرار گرفته و این ساختار به کانال‌هایی در زیرش منتهی می‌شود که تا پالپ‌ها و استخوان‌های کناری آن کشیده شده است. دندان‌هایی هستند که بیشتر از یک عصب دارند ولی در کل همه دندان‌ها دارای یک کانال عصبی هستند.

دلایل عصب کشی دندان

خیلی از عوامل می‌توانند به ریشه دندان و اعصاب دندان صدمه بزنند. در زیر به برخی از علت‌های متداول عصب کشی دندان اشاره می‌شود.

درد :

درد متداول ترین دلیل عصب کشی است. این درد که علامتی برای عصب کشی در کودکان و بزرگترها است، درد ویژه ای است. اگر دندان زنده باشد دندان شخص در برابر هر گرمی‌و سردی عکس العمل نشان می‌دهد و حساس می‌شود. در این وضعیت دندان به صورت ناخواسته در نیمه شب یا حتی در زمانی که بیمار غذا یا آشامیدنی خاصی نمی‌خورد شروع به درد کردن می‌کند.

این درد به سردرد هم منتهی می‌شود و در واقع درد در بقیه اعضا خودش را پخش می‌کند تا به حدی که خود دندان درد از یاد می‌رود. اما اگر دندان مرده و آبسه کرده باشد، بیمار در زمان خوردن غذا و فشار آوردن به دندان‌ها، احساس درد خواهد کرد.

آبسه:

اگر دندانی آبسه کند، باید عصب کشی شود. آبسه وقتی دندان از بین می‌رود با یک کیست در بخش پایانی پالپ دندان تشکیل می‌شود. آبسه در بخش مرده بافت عصب به وجود می‌آید و با تولید باکتری شروع به عفونت می‌کند. برخی زمانها این چرک یک برآمدگی تشکیل می‌دهد که به یک جوش در بخش بیرونی لثه‌ها شبیه است.

احتمال دارد بیمار متوجه بیرون آمدن چرک از این جوش‌ها شود، بوی بد دهان یکی از نشانه‌های آبسه دندان است. آبسه دندان احتمال دارد منجر به ورم یا خونریزی در پیرامون دندان گردد. متورم شدن بیش از اندازه در بخش‌های گونه، فک یا گلو نیز به ورم و خونریزی دندان اضافه می‌شوند.

اگر این ورم را در این نواحی مشاهده کردید، هر چه زودتر به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید. خیلی از موقعیت‌ها نیز می‌توانند نشانه‌هایی مشابه دندان درد داشته باشند ولی آنچه مهم است زمان مراجعه شما به دندانپزشکی است که با یک معاینه دقیق علت درد دندان مشخص می‌شود و کارهای لازم برای از بین بردن آن انجام می‌شود.

پوسیدگی عمیق:

پوسیدن دندان هم منجر به عصب کشی می‌شود. دلایل پوسیدگی در کودکان و بزرگترها مختلف است. اگر پوسیدگی دندان در نواحی پایینی دندان باشد و به ریشه دندان برسد، عصب توسط باکتری‌ها در ریشه عفونی می‌شود. این عفونت می‌تواند التهاب و درد بیمار را زیاد کند و حتی باعث مرگ دندان شود و دندان را تبدیل به یک بافت فاسد و مرده کند. در این مواقع باید هر چه سریعتر به دندانپزشک و کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید تا تمامی‌دندان‌های پوسیده از دهان تان بیرون آورده و عصب کشی انجام شود.

صدمه ناشی از ضربه:

اگر دندانی ضربه شدیدی ببیند، احتمال دارد عصبی که در انتهای پالپ است از جایش جدا شده و باعث مرگ دندان شود. این ضربه با تصادف یا وارد شدن ضربه سخت به دندان به وجود می‌آید، ممکن است دندان چند سال بعد از ضربه خوردن نیز دچار مشکل شود.

شکستگی و ترک خوردگی دندان:

دندان شکسته شده یا ترک برداشته اگر به بخش‌های عمیق دندان و ریشه دندان برسد احتمال دارد نیاز به عصب کشی داشته باشد. در صورتی که شکستگی دندان به حدی باشد که بخش اصلی بافت دندان در بالای لثه، برای قرار دادن عاج یا بقیه روش‌های ترمیمی‌جایی نداشته باشد، احتمال عصب کشی بیشتر می‌شود تا بتوان یک پست برای نگهداشتن وسایل ترمیمی‌در ریشه دندان ایجاد کرد.

جذب دوباره:

جذب دوباره پالپ در مواقعی است که بافت دندان به یک آسیب، زخم، ایمپلنت دندان یا تغییرات زیاد محل دندان به دلیل ارتودنسی واکنش نشان می‌دهد و به وسیله بدن جذب دوباره انجام می‌شود.

استفاده پی در پی از روش‌های درمانی دندانپزشکی: 

روش‌های ترمیمی‌دندانپزشکی مثل ارتودنسی دندان می‌توانند فشار زیادی را به دندان بیاورند.  برخی زمان‌ها استفاده چندباره از روش‌های ترمیمی‌می‌تواند به ریشه دندان آسیب بزند و باعث ملتهب شدن آن شود. در این وضعیت دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی باید دندان را معاینه و از ملتهب شدن دندان اطمینان حاصل کند اگر مشکلی نباشد کارش را ادامه دهد.

عصب کشی دندان بدون درد

عصب کشی دندان با بی حسی موضعی انجام می‌شود. عصب کشی دندان در مقایسه با پر کردن دندان یا سایر روش‌های ترمیمی‌دندان درد کمتری دارد. درد عصب کشی بیشتر به خاطر استفاده از روش‌های سنتی آن است.

خیلی از تحقیقات نشانگر آن هستند که افراد در مدت جراحی دندان احساس دردی نمی‌کنند و بعد از آن حس بهتری دارند و درد عصب کشی را بدون درد می‌دانند. در زیر مواردی را بیان می‌کنیم که با رعایت آنها عصب کشی تبدیل به تجربه خوشایندی برای شما می‌شود.

رفتن به جلسه‌های مرتب دندانپزشکی می‌تواند دندان شما را برای عصب کشی آماده کند و دردهای احتمالی آن را کمتر و حتی از بین ببرد. در این دوره‌ها می‌توان بافت‌های دندان را درمان کرد و آنها را برای واکنش‌های بعدی آماده نمود.

توصیه دندان پزشکان را جدی بگیرید!

برای کسانی که دندان آنها تا به اکنون مشکل خاصی نداشته، این دوره‌ها لازم نیست. اما اگر دندان شما التهاب یا درد شدیدی دارد باید از قبل با دندانپزشک دوره‌هایی را بگذرانید تا بافت‌های متورم و درددار درمان شوند و بعد اقدام به عصب کشی کنید. دندانپزشک برای عصب کشی بدون درد، دندان شما را بی حس کرده و شما در حین عصب کشی دردی را احساس نمی‌کنید. همینطور اطراف لثه دندان هم بی حس می‌شود. بعد از بی حسی این نواحی، در سایر نواحی عصب کشی هم دردی احساس نخواهید کرد.

استرس در بیشتر شدن درد دندان

بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که بین  درد بیمار و استرس رابطه مستقیمی‌وجود دارد. هر چقدر استرس بیمار بیشتر باشد، درد بیمار هم بیشتر است. پس شما باید درباره هر گونه استرسی در حین درمان با دندانپزشک خود روراست باشید و با دندانپزشک تمام ترس‌ها و اضطراب‌های خودتان را در میان بگذارید تا راهکاری برای برطرف کردن آنها اندیشیده شود. در این مواقع دندانپزشک برای عصب کشی، استفاده از لیزر را نیز توصیه می‌کند. عصب کشی دندان با لیزر هیچگونه درد و استرسی به همراه ندارد.

بی حسی با هوشیاری: در عصب کشی دندان به بیمار داروهایی داده می‌شود تا در مدت درمان هیچ دردی را احساس نکند.

تشریح جزئیات درمان: اطلاع داشتن از ریزه کاری‌های روش درمانی می‌تواند راهکار موثرتری برای کم کردن اضطراب بیمار باشد.

پرت کردن حواس: پرت کردن حواس تان با روش‌های گوناگون در مدت زمان عصب کشی، به شما کمک می‌کند تا استرس کمتری داشته باشید و احساس اضطراب خودتان را به کمترین حد برسانید.

 

عصب کشی دندان با لیزر

یکی دیگر از روش‌های درمانی برای عصب کشی، استفاده از لیزر است. لیزر نور قوی شده ای است که به وسیله پرتوهای هم جهت خیلی باریک با طول موج معینی تابش می‌کنند. این نور تقویت شده باعث تولید انرژی می‌شود که کارکردهای مختلفی در پزشکی و به خصوص در دندانپزشکی دارد.

با لیزر می‌توان سطوح باقیمانده ناشی از ساییده شدن ریشه دندان، که عفونت زا هستند، را به صورت کامل از بین برد و پالپ دندان را ضدعفونی نمود. برتری استفاده از لیزر در عصب کشی دندان آن است که به خاطر ضدالهتاب بودن، درد خیلی کمی‌در درمان عصب کشی دارد.

عمق نفوذ لیزر خیلی زیاد است و می‌تواند عمق بیشتری از ریشه دندان را درمان کند. همچنین همه باکتری‌های عفونت زای داخل دندان را از بین می‌برد. تنها عیب عصب کشی دندان با لیزر هزینه زیاد آن است.

هزینه عصب کشی دندان عقل با لیزر

هزینه عصب کشی دندان با لیزر خیلی بالاست. دلیل گران بودن عصب کشی دندان با لیزر مربوط به شارژ دستگاه لیزر است؛ بر روی هزینه‌های ریشه دندان، هزینه شارژ دستگاه لیزر نیز افزوده می‌شود.

هزینه عصب کشی دندان با لیزر به صورت زیر محاسبه می‌شود.

قیمت عصب کشی دندان + شارژ دستگاه در هر جلسه.

نحوه و مراحل عصب کشی دندان

دندانپزشک از روی عکس رادیولوژی دندان شما، که شامل عکس عصب‌های دندان شما است، و معاینه ریشه دندان تشخیص می‌دهد که دندان شما نیاز به عصب کشی دارد یا نه. بسیاری از معاینه‌های صورت گرفته روی ریشه دندان نشان می‌دهند که گذاشتن یک محرک سرد روی دندان باعث تحریک دندان می‌شود. در این وضعیت دندانپزشک چند واکنش را بررسی می‌کند. اگر جواب مثبت باشد عصب کشی دندان را تایید می‌نماید.

بعد از تایید عصب کشی، عمل در کلینیک در یک یا دو جلسه درمانی انجام می‌شود. در این جلسات زمان عصب کشی با توجه به اندازه و مدت زمان آبسه شدن دندان و بقیه عوامل مشخص می‌شود.

عصب کشی در چند جلسه انجام می‌شود؟

اگر دندان شما برای بار دوم نیاز به درمان داشته باشد، عصب کشی دو جلسه می‌خواهد. عصب کشی به وسیله دندانپزشک متخصص یا یک دندانپزشک عمومی‌که شناخت خوبی از ریشه دندان دارد، انجام می‌شود و غالبا در عصب کشی دندان از میکروسکوپ وصل شده به دیوار که یک طرف آن به درون دهان بیمار وصل می‌شود کمک می‌گیرند. با این میکروسکوپ ناحیه درمانی بزرگنمایی شده و دندانپزشک به آسانی می‌تواند کار درمانی اش را انجام دهد و حالت آناتومی‌درون دندان بیمار را به خوبی مشاهده و تشخیص دهد.

۱- عفونت زیاد

عصب کشی دندان زمانی که دندان متورم شده یا دارای عفونت است و یا در ریشه دندان مردگی وجود دارد انجام می‌شود. در این وضعیت دندان بیمار به عفونت آلوده شده و دندانش دارای عفونت زیادی است.

۲- به وجود آوردن یک مسیر برای دستیابی به ریشه دندان

دندانپزشک، دندان یا دندان‌هایی که قرار است عصب کشی شوند را به وسیله داروهای موردنیاز بی حس می‌کند. بعد عاج دندان را برای رسیدن به ساقه و ریشه دندان باز می‌کند.

۳- بیرون آوردن بافت عفونی و ملتهب

برای پاک کردن عفونت و بیرون آوردن عصب دندان صدمه دیده از ریشه‌های دندان از وسایل خاصی استفاده می‌کنند. بعد وضعیت ریشه‌ها را برای گذاشتن ماده‌های پرکننده آماده می‌کنند. در این وضعیت دندانپزشک با پاشیدن آب محل ریشه‌ها را تمیز می‌کند و مواد اضافی را از لای آنها بیرون می‌آورد.

۴- پر کردن ریشه‌ها

ریشه‌های دندان با کمک یک ماده پایدار پر می‌شوند. غالبا این کار با کمک ماده ای به نام گوتا پرچا انجام می‌شود. این ماده کمک می‌کند تا ریشه‌ها از عفونت و سایر آلودگی‌ها تمیز شوند.

۵- تجدید بافت دندان

یک ماده پر کننده موقت بر روی گوتا پرچا گذاشته می‌شود تا محل باز شده در بخش فوقانی دندان پوشش داده شود. این پوشش تا پر کردن دائمی‌دندان که با عاج انجام می‌شود، بر روی دندان می‌ماند. عاج دندان که طاق دندان هم گفته می‌شود، مثل یک دندان معمولی است. این عاج در بخش فوقانی دندان و روی سطح دندان گذاشته می‌شود.

۶- پشتیبانی بیشتر 

در بعضی مواقع، یک پست در پالپ و کانال دندان درون گوتا پرچا گذاشته می‌شود. این پست عاج را بهتر در محلش نگه می‌دارد و از عاج روی دندان پشتیبانی می‌کند.

۷- گذاشتن عاج روی دندان

در این مرحله از سیمان ویژه دندانپزشکی برای گذاشتن عاج روی دندان استفاده می‌کنند.

ماندگاری و دوام عصب کشی دندان

عصب کشی دندان در بسیاری از موارد موفقیت آمیز است. این روش درمانی بیش از ۹۵ درصد موفقیت دارد. خیلی از دندان‌های عصب کشی شده برای بقیه عمر دوام و ماندگاری دارند. بعد از عصب کشی برای محافظت از ریشه دندان و داشتن دندان‌های سالم تر باید از درمان‌های دائمی‌مثل پر کردن دندان یا عاج دندان استفاده کنید.

بعد از عصب کشی به خاطر استفاده از روکش دندان یا عاج دندان امکان تشخیص عصب کشی وجود ندارد و چیزی از آن دیده نمی‌شود. اما با این حال دندان عصب کشی شده باز می‌تواند بپوسد، پس باید برای بهداشت دهان و دندان، مسواک کردن و نخ دندان کشیدن را فراموش نکنید.

بعد از عصب کشی هیچ عصبی در دندان نمی‌ماند به همین خاطر اگر پوسیدگی در دندان اتفاق بیفتد بیمار هیچ نشانه ای از آن متوجه نخواهد شد. در این وضعیت فقط زمانی می‌توان متوجه آسیب شد که دندان شکسته یا آبسه شود.

آیا عصب کشی دندان درد دارد؟

همه کسانی که درمان ریشه دندان را انجام داده اند از بی درد بودن آن حرف می‌زنند، و این روش درمانی را مثل یک پر کردن دندان ساده می‌دانند. بیمار بعد از این عمل باید بتواند به کار و زندگی روتین خود برگردد. در حین درمان هم اگر بیمار احساس دردی کند با تزریق داروهای بی حسی، درد را از بین می‌برند.

زمان التیام درمان نیز خیلی کم است. وقتی که اثر داروهای بی حسی از بین رفت، لثه‌های کنار دندان به دلیل گیره‌های دندانپزشکی که برای باز نگهداشتن دهان استفاده شده بودند کمی‌زخمی‌می‌شوند و شاید خونریزی اندکی نیز داشته باشند. به ویژه در خوردن غذا این زخم‌ها به خوبی معلوم می‌شوند.

هر نوع درد یا ناراحتی ایجاد شده در این باره را می‌توان با کمک داروی ایبوپروفن (آدویل) یا داروهای آرامبخش دیگری که در همه داروخانه‌ها یافت می‌شوند کنترل نمود.

عصب کشی دندان در زنان باردار

عصب کشی دندان در برخی مواقع آخرین روش درمانی است و باید حتما بر روی دندان‌های بیمار انجام شود تا درد و عفونت دندان بیشتر نشود، پس بهتر است عصب کشی حتی در زمان بارداری زنان نیز انجام شود.

اگر درد و عفونت به حال خود رها شود می‌تواند فشار زیادی بر روی بیمار بیاورد و ممکن است باعث ایجاد آبسه‌هایی شود که به سلامت مادر و جنین صدمه بزند. در این وضعیت باید عصب کشی دندان را زمان بندی کرد. سه ماه دوم حاملگی مناسب ترین زمان برای درمان عصب کشی دندان است، در این مدت دندانپزشک هم می‌تواند درمان‌های خوبی را بر روی دندان بیمار انجام دهد.

آیا روش درمانی جایگزین برای عصب کشی دندان وجود دارد؟

محافظت از دندان‌های طبیعی بهترین انتخاب پیش روی شما است، پس عصب کشی دندان فقط یک روش ترمیمی‌است که کاملا به اختیار شما انجام می‌شود. اگر پر کردن دندان مفید نباشد و کار به عصب کشی دندان بکشد، تنها جایگزینی که می‌توانید به جای عصب کشی انتخاب کنید کشیدن دندان یا ایمپلنت دندان، بریج دندان و یا استفاده از دندان مصنوعی است.

البته گفتنی است که این روش‌ها هزینه زیادی نسبت به عصب کشی دارند و معمولا به زمان بیشتر و درمان‌های زیادی بر روی ساختار دندان پوسیده یا معیوب و دندان‌های کناری آنها نیاز دارند. اگر دندان تان را بکشید و با بافت‌های مناسب جای آن را پر نکنید، در غذا خوردن دچار مشکل خواهید شد و رفته رفته دندان‌های شما از جای خودشان حرکت خواهند کرد.

عوارض عصب کشی دندان

بعد از عصب کشی دندان حالتی خالی یا نیمه خالی در دندان ایجاد می‌شود که این مورد باعث شکسته شدن دندان شما می‌شود. با کمک یک عاج می‌توان جلوی این مشکل را گرفت. اما باز احتمال شکسته شدن دندان شما وجود دارد.

اگر پالپ دندان منحنی شکل باشد ممکن است وسایل دندانپزشکی درون ریشه بشکنند. برخی مواقع می‌توان وسایل را از ریشه درآورد ولی در اکثر اوقات این امکان میسر نیست و وسایل آنجا گیر می‌کنند.

اگر ریشه پالپ دندان تنگ و دسترسی به آن مشکل باشد، احتمال دارد برای دسترسی به ریشه، بر روی دندان سوراخ کاری انجام شود. در این وضعیت دندان با مته دندانپزشکی سوراخ می‌شود و سوراخی در بخش بیرونی دندان به وجود می‌آید. بسیاری از این سوراخ‌ها بعدا ترمیم و اصلاح می‌شوند. اما اگر مشکل زیاد باشد و نیاز به سوراخ بزرگتری باشد مجبور به کشیدن دندان می‌شوند. اگر لایه ترمیمی‌دندان، سوراخ شده باشد و از طرفی بیمار هم به سلامت دهان و دندان خود چندان اهمیتی ندهد، یا مواد پر کننده دندان خراب شده و شکسته شوند، دندان‌ها دوباره عفونت خواهند کرد.

شناسایی دندان‌های معیوب

در برخی مواقع در یک دندان معیوب تعداد زیادی ریشه در مقایسه با حالت معمولی وجود دارد که احتمال دارد دندانپزشک متوجه آنها نشود. این ریشه‌ها ممکن است عفونی شوند و نیاز به تمیز کاری، بیرون آوردن مواد زاید و پر کردن دندان داشته باشند.

بعد از عصب کشی احتمال تغییر رنگ دندان هم وجود دارد. برخی مواقع این تغییر رنگ در پالپی دیده می‌شود که مرده و نشانه ای از ضرورت عصب کشی در آن دیده نمی‌شود.

در این وضعیت دندان بیشتر به رنگ زرد تیره، قهوه ای، یا خاکستری در می‌آید و این رنگ‌ها به دندان ظاهر خیلی بدی می‌دهند. این مشکل به ویژه در دندان‌های جلویی بسیار بدتر دیده می‌شود و به زیبایی دندان‌های بیمار آسیب می‌زند و طرح لبخند وی را مخدوش می‌کند. با سفید کردن داخلی دندان در کلینیک دندانپزشکی یا با استفاده از روکش دندان با پوشش لمینت یا عاج دندان می‌توان این مسئله را حل کرد.

هزینه عصب کشی دندان سه کاناله

هزینه عصب کشی دندان براساس حالت دندان و روش درمانی مناسب آن و خدمات ارائه شده در کلینیک دندانپزشکی تعیین می‌شود. اگر دندان شما نیاز به عصب کشی دندان سه کاناله یا عصب کشی دندان جلو یا عصب کشی دندان عقل داشته باشد هر یک از این موارد نیز به هزینه عصب کشی اضافه می‌شوند.

دندان‌های آسیاب به نسبت سایر دندان‌ها، ریشه‌های عصبی زیادی دارند، به همین خاطر پر کردن همه ریشه‌ها نیاز به درمان‌های مجزایی دارد و این درمان‌ها نیز هر یک هزینه زیادی را باعث می‌شوند.

نظر متخصص درمان ریشه

متخصص درمان ریشه دندان در مقایسه با دندانپزشک عمومی‌هزینه زیادی را از شما برای عصب کشی دریافت خواهد کرد. برای مطلع شدن از آخرین قیمت عصب کشی دندان می‌توانید به کلینیک دندانپزشکی دکتر با تو مراجعه کنید و بعد از معاینه توسط دندانپزشک از هزینه‌های آن باخبر شوید.

اگر نیاز به عصب کشی دندان داشته باشد باید حتما این درمان را انجام دهید، پس اگر هر گونه علامتی در این باره مشاهده کردید هر چه سریعتر خودتان را به کلینیک دندانپزشکی دکتر با تو برسانید تا تشخیص تخصصی انجام شود و اقدام به درمان به موقع آن شود.

ممکن است بپسندید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در حال بارگیری کپچا پلاس ...