ارتودنسی با پلاک‌ متحرک

1

ارتودنسی با پلاک‌ متحرک برای ترمیم و بازسازی بسیاری از مشکلات رشد دندان ها نظیر پیش دندانی (over bites) و آندربایت (under bites)، فاصله بین دندان‌ ها، کراس‌ بایت (cross bites)، و کج شدن دندان‌ ها کاربرد دارد.

ارتودنسی با پلاک‌ متحرک برای ترمیم و بازسازی بسیاری از مشکلات رشد دندان ها نظیر پیش دندانی (over bites) و آندربایت (under bites)، فاصله بین دندان‌ ها، کراس‌ بایت (cross bites)، و کج شدن دندان‌ ها کاربرد دارد.

در ارتودنسی متحرک می توان از ابزارهای بدون سیم یا از ابزارهای ارتودنسی نامرئی یا ارتودنسی سرامیکی استفاده کرد. اگر برای مرتب سازی دندان های شما نیاز به درمان های ساده ای باشد با این روش ها می توان در مدت ۳ تا ۶ ماه به نتیجه موردقبولی دست یافت.

اما اگر مرتب سازی دندان ها نیاز به درمان های پیچیده ای داشته باشد و مسائلی همچون پیش دندانی شدید یا فواصل زیاد بین دندان ها وجود داشته باشد، احتمال اینکه درمان در چندین سال به نتیجه برسد وجود دارد.

هدف از این روش درمانی راندن دندان ها به موقعیت درست آنها و فراهم آوردن شرایط رشد استخوان جهت پایدار نگهداشتن آنها در موقعیت مناسب می باشد.

سرعت انجام پروسه درمانی در این شرایط خیلی اندک است و علت آن جلوگیری از هر گونه لرزش و لق شدگی دندان هاست تا دندان ها به ثبات و پایداری موردنظر برسند. معمولا در فاصله های زمانی ۴ تا ۶ هفته ابزارهای استفاده شده دوباره تنظیم می شوند تا به نتیجه مطلوب برسیم.

درباره رسیدن به نقطه ثبات دندان های شما فقط دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی قادر است نظر بدهد و تشخیص درستی با نادرستی اجرای این درمان ها برعهده وی است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره شیوه های درمانی موثر برای مرتب کردن دندان ها، و گرفتن مشاوره رایگان با کلینیک دندانپزشکی دکتر با تو در ارتباط باشید.

 

مزیت پلاک‌ متحرک ارتودنسی

عملکرد پلاک‌ های متحرک این است که به دندان ها فشار بیاورند تا به سمت موقعیت مناسب خودشان حرکت کنند. برتری ارتودنسی متحرک در امکان بیرون آوردن خوراکی ها از دندان ها و رسیدگی به بهداشت آنهاست.

همینطور اگر بخواهید در مراسم خاصی شرکت کنید که وجود این پلاک ها چندان جلوه خوبی ندارند می توانید آنها را از دهان تان بیرون بیاورید. نکته ای که وجود دارد این است که اثرگذاری پلاک های متحرک به اندازه پلاک های ثابت نیست. به همین دلیل باید از متخصص ارتودنسی درباره نوع ارتودنسی دندان مشاوره های لازم را بگیرید.

 

کاربرد پلاک‌ متحرک

  • فضای دندان ها را حفظ می کند
  • مسئله پیش‌ دندانی را کم می کند
  • به رشد مناسب دندان‌ ها کمک می کند
  • دندان‌ ها را به سوی موقعیت مناسب خودشان حرکت می دهد

موارد استفاده از پلاک‌ متحرک

اگر یک یا چندتا از دندان های شما حالتی نامرتب داشته باشند می توان با پلاک متحرک آنها را به سوی موقعیت مناسب شان هدایت کرد.

همه کسانی که بالای ۷ سال سن دارند می توانند پلاک متحرک را در مدت زمان ۶ تا ۹ ماهه استفاده کنند. در همه موارد نکته مهم این است که موفق شدن در درمان به روش پلاک متحرک وابسته به رعایت دقیق سفارش های دندانپزشک است.

 

قیمت ارتودنسی متحرک

این درمان شاید برای همه افراد مناسب نباشد و سایر درمان های دندانپزشکی بهتر برای آنها جواب بدهد. به همین دلیل باید پیش از هر گونه اقدام و تصمیمی برای پرداخت هزینه ارتودنسی با متخصص ارتودنسی مشورت کنید.

اگر دندانپزشک متخصص این روش درمانی را تجویز کرد بعد قیمت ارتودنسی متحرک با توجه به میزان اعمالی که بر روی دندان های شما انجام خواهد شد تعیین می گردد.

در واقع پلاک‌ متحرک حداکثر اثرگذاری خود را در موارد متوسط و خفیف نشان می دهد و بیشتر برای درمان حرکت افقی دندان ها بهتر است. ولی در مواردی که نیاز به درمان حرکت های چرخشی دندان ها به درون و بیرون است چندان مناسب نیست.

به همین خاطر برای درمان مسائلی همچون جمع شدگی دندان ها، فواصل زیاد بین دندان ها و دندان های نامنظم بهتر است روش درمانی پلاک ثابت ارتودنسی اجرا گردد، در روش ثابت ارتودنسی دندانپرشک امکان بیشتری برای کنترل حرکت دندان ها خواهد داشت.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره قیمت ارتودنسی متحرک و ثابت می توانید به کلینیک داندانپرشکی دکتر با تو مراجعه کنید و بعد از معاینه دقیق و مشاوره های لازم درباره قیمت ارتودنسی به توافق برسید.

 

انواع پلاک‌ ارتودنسی متحرک

وسایل فانکشنال (FUNCTIONAL APPLIANCE)

یک فانکشنال در واقع ابزاری برای درمان پلاک‌ متحرک است که به صورت همزمان بر روی دندان‌ های فوقانی و تحتانی دندان ها به کار می رود.

ارتودنسی فانکشنال غالبا برای کسانی توصیه می شود که فک فوقانی آنها جلوتر یا فک تحتانی آنها عقب تر است و باید ترمیم را از سن های پایین شروع کنید. پلاک های فانکشنال می تواند متحرک یا ثابت باشد که نوع متحرک آن طرفدار و کاربرد بیشتری دارد.

رایج ترین دستگاه های فانکشنال متحرک از اجزاء فوقانی و تحتانی جدا جدا تشکیل شده اند که می توانند فک پایین را در یک حالت بهتر و جلوتر بگذارند.

انواع دیگر ابزارهای فانکشنال وجود دارند که فقط از یک بخش ساخته شده است. البته ممکن است امکان هماهنگی کمتری با دندان ها پیدا کنند.

 

دستگاه فانکشنال ارتودنسی

درمان ارتودنسی و درمان ارتودنسی کاربردی تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند. در درمان ارتودنسی دندان ها منظم می شوند در صورتی که در ترمیم ارتودنسی کاربردی، دندان ها به وسیله تغییر فرم و حرکت فک فوقانی و فک تحتانی هماهنگ تر می شوند.

درمان ارتودنسی کاربردی سخت تر از درمان ارتودنسی است. ارتودنسی کاربردی توسط دستگاه های متحرک یا همان دستگاه های فانکشنال ارتودنسی، انجام می شود که منجر به تقویت رشد در فک فوقانی و فک تحتانی می شوند.

دستگاه فانکشنال ارتودنسی اگر به صورت درستی اجرا شود و همه جوانب در آن لحاظ شود ویژگی های صورت و ظاهر صورت را بهبود بدهد. همچنین دستگاه فانکشنال ارتودنسی می تواند زیبایی ظاهر را زیادتر کرده و هماهنگی بیشتری میان اجزا صورت پدید آورد. درمان های ارتودنسی کاربردی برای اثربخشی مطلوب بهتر است پیش از بلوغ انجام شود.

در حال حاضر انواع مختلفی از این دستگاه های فانکشنال ارتودنسی تولید شده که برای همه اشخاص قابل استفاده است. در زیر درباره یکی از این ابزارهای خاص فانکشنال یعنی توین بلاک (Twin Block) توضیحاتی بیان می کنیم.

توین بلاک

این وسیله پلاک‌ متحرکی است که جهت هماهنگ کردن فک کاربرد دارد. توین بلاک یک وسیله محکم برای مسئله اورجت دندان در نوجوانان است و می تواند از ۱۰ میلیمتر به استاندارد ایده‌ آل ۴ میلی‌متر در مدت زمان ۶ تا ۹ ماهه برساند.

شخص متقاضی بنا بر سفارش دندانپزشک باید این وسیله را برای زمان ۹ تا ۱۲ ماهه در دهان خود داشته باشد تا اثر درمانی آن به صورت کامل اجرا شود.

چون این وسیله درمانی از نیروی عضله های جویدن غذا در دهان برای تنظیم دندان ها استفاده می کند به همین خاطر فرد باید در یک زمان معین و به صورت تمام وقت از آن استفاده نماید.

البته اگر احساس خستگی شدید در ناحیه فک کردید می توانید پلاک را برای زمان کمی از دهان تان بیرون بیاورید و به فک تان استراحتی بدهید و دوباره آن را در دهان بگذارید.

توین بلاک به گونه ای ساخته شده که توانایی خوردن را برای بیمار میسر می کند و به همین خاط در زمان خوردن لازم نیست از دهان خود بیرون بیاورید. اما اگر در اوایل استفاده از آن در هضم و خوردن خوراکی ها دچار مشکل می شوید می توانید در موقع خوردن آن را از دهان خود بیرون بیاورید.

 

پلاک‌ متحرک و نگهدارنده‌ ها

پلاک‌ متحرک و نگه دارنده‌ ها در حالت عادی به منظور محافظت از عملکرد ارتودنسی پس از کامل شدن درمان استفاده می شوند.

خیلی از نگه دارنده ها را می توان در موقع خوردن و نظافت دهان و دندان از دهان بیرون آورد ولی ضروری است که بیمار تا می تواند مرحله های درمانی با ارتودنسی متحرک را در هر شرایطی رعایت کند تا ساختار جدیدی که برای دندان ها و طرح لبخند ایجاد می شود تکمیل تر و درست تر اجرا گردد.

 

فضا نگهدار متحرک

اگر دندان شیری در زمان زودهنگامی از بین برود مشکل های مختلفی را برای رشد دندان های دائمی پدید می آورد. به غیر از مشکل های معمولی پدید آمده درباره خوردن و حرف زدن، فاصله به وجود آمده در این شرایط می‌ تواند منجر به حرکت کردن بقیه دندان‌ ها به سمت فضای خالی شوند و راه رشد دندان‌ های همیشگی را بگیرند.

این مورد می تواند منجر به نامنظم شدن دندان ها شود. در این زمان از فضا نگهدار متحرک در فضای خالی میان دندان ها در جلوگیری از این مشکلات اثرگذار است.

 

معایب استفاده از پلاک‌ متحرک ارتودنسی

درمان با پلاک‌ متحرک ارتودنسی نیاز به دقت و مراقبت های خاص بیمار دارد. بیمار باید این پلاک‌ ها را به صورت تمام وقت به غیر از زمان های خوردن، آشامیدن، مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن در دهان خود نگهدارد و بیرون نیاورد.

اگر شما بعد از بیرون آوردن پلاک ها در برگردان آنها به دندان اهمال کاری کنید مطمئن باشید که روند درمانی شما دچار اختلال خواهد شد و به نتیجه دلخواه خود در زمان مشخص شده نخواهید رسید.

همچنین اگر به مقدار لازم از این پلاک‌ ها استفاده نشود، دندان‌ ها براساس برنامه مشخص شده به سوی موقیعیت های درست خود رانده نخواهند شد و نتیجه این موارد طولانی شدن پروسه درمانی خواهد بود.

اگر در روزهای اول استفاده از پلاک متحرک احساس ناراحتی کردید آن را زیاد جدی نگیرید و این مورد کاملا عادی است و عادت کردن شما به این وسیله درمانی و جاگیر شدن درست آن در فضای دهان تان احتمال دارد چند هفته طول بکشد پس تحمل کنید تا به نتیجه موردنظرتان در زمان مشخص شده برسید.

 

ممکن است بپسندید
1 نظر
  1. عاطفه می گوید

    سلام
    ارتودنسی من تمام شده و هفته دیگه ارتو متحرک برام میزارن،فک پایینم جلو بوده که خدارو شکر الان بشکل دندانهای معمولی و سالم در اومده،سوال من اینجاست ک آیا ارتو متحرک هم میتونن باز هم فک پایین رو به عقب ببره؟چون ب نظرم باز فک پایین راه داره که به عقب کشیده بشه،ممنونم از شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.