مجله سلامتی و زیبایی دکتر با تو > دندان > درمان شکل و رنگ لثه با لیزر
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

درمان شکل و رنگ لثه با لیزر ، حتی اگر دندان های شما منظم و یکنواخت باشند، باز احتمال دارد طرح لبخند شما به خاطر هماهنگ نبودن خط لثه یا پایین بودن زیاد لثه از خط لب تان، بد دیده شود. در دندانپزشکی زیبایی این حالت را لبخند لثه ای می نامند. در این حالات دندان های شما ریزتر دیده شده و باعث خجالت تان موقع خندیدن می شوند. در بهترین حالت باید بین لثه و دندان های شما هماهنگی برقرار باشد تا خنده شما زیباتر به نظر برسد. خوشبختانه در حال حاضر با تکنیک های زیبایی می‌ توان لبخند لثه ای را ترمیم کرد.

در صورتی که از ظاهر لثه ها و خط لثه های خود رضایت چندانی ندارید، شاید تغییر فرم، شکل و رنگ لثه یا همان جراحی لثه رضایت شما را برآورده کند. عمل زیبایی تغییر فرم، شکل و رنگ لثه می تواند خط لثه شما را هماهنگ کند و طرح لبخند غرورآمیزی را به لب ها و دندان های شما بدهد.

 

علل ناهماهنگ بودن لثه‌ ها

علت های زیادی می تواند در بالاتر و پایین تر بودن لثه ها اثرگذار باشد. لثه‌ هایی که دندان ها را پوشش می دهند می توانند دندان ها را کوچک نشان دهند. علت آن هم می تواند ژنتیکی یا یک عارضه مربوط به سلامتی یا استفاده از برخی داروها باشد.

بالا بودگی خط لثه و بزرگ دیده شدن دندان‌ ها معمولا به خاطر نشست لثه‌ ای به وجود می آید که در این حالت ساختار لثه از سطح دندان به عقب حرکت می کند و ریشه‌ دندان را نمایان می کند. نشست لثه نه تنها می‌ تواند باعث بزرگ دیده شدن دندان ها شود بلکه باعث مشکلات دندانی حادی مثل پوسیدگی و خرابی دندان هم می شود. همینطور احتمال دارد علامتی از بیماری‌ های لثه باشد که به معنای خالی شدن بافت های محافظت کننده از دندان‌ ها (استخوان‌ ها و لثه‌ ها) هستند.

آیا جراحی زیبایی لثه ضروری است؟

تغییر فرم، شکل و رنگ لثه به تنهایی یک عمل زیبایی به حساب می آید. در اکثر اوقات این عمل از نظر دندانپزشکی لازم نیست. بسیاری از افراد برای بهتر کردن ظاهر لبخند خود اقدام به تغییر فرم، شکل و رنگ لثه های خود می کنند. اما بعضی دیگر این درمان را به منزله جزئی از درمان های لازم برای لثه مثل بیشتر کردن طول تاج، کوچک کردن پاکت‌ ها و عمل‌ های اصلاحی انجام می‌ دهند.

درمان های مربوط به جراحی لثه که عمل زیبایی نیستند عبارتند از: افزودن ساختار لثه در صورت نشست لثه و قطع بافت لثه‌ ای که رشد بیش از اندازه ای داشته به صورتی که جزئی از تاج دندان را پوشش داده است.

امروزه با گسترش فناوری لیزر در دندانپزشکی و وسیله ای مانند لیزر دیود، بیماران به راحتی می توانند لثه های خود را تراش داده و طرح لبخند خود را سریعتر و ساده تر و بدون درد ترمیم نمایند.

مزایای درمان لثه با لیزر

استفاده از لیزر درمانی پیشرفته برای پیشگیری از بیماری‌ های لثه یا غیر همسانی لثه‌ ها است. درمان لیزری یک تکنیک خلاقانه و بی درد برای از بین بردن باکتری‌ های آسیب رسان به دهان و دندان است و همچنین محافظت از دندان‌ هایی که ممکن است با درمان‌ های رایج از بین بروند، در این روش آسان تر است. استفاده از لیزر هفت برتری نسبت به سایر درمان های لثه ای دارد.

   • قطع فوری خونریزی لثه‌ ها
   • بسته شدن پاکت‌ های عمیق پریودنتال
   • حذف برش در لثه‌ ها، درد و بقیه نگرانی های مربوط به جراحی
   • کم شدن یا حذف احتمال لق شدن دندان‌ ها
   • درمان استخوان و ساختار رباط
   • بیشتر شدن احتمال موفقیت عمل
   • تکنیکی راحت برای عقب‌ نشینی لثه

مزایای لیزر نسبت به مته های دندانپزشکی

   • کم بودن درد
   • کم شدن نگرانی و استرس بیمارهایی که با مته دندانپزشکی راحت نمی باشند
   • کم شدن تورم در مدت زمان درمان‌ های ساختار نرم
   • محافظت از دندان های سالم هنگام حذف پوسیدگی‌ های دندان

اگر لثه‌ های شما بیش از اندازه بالا یا پایین باشند و ظاهر بدی به لبخند شما داده باشند، به احتمال زیاد شما گزینه مناسبی برای جراحی زیبایی لثه هستید. بیمارانی که لثه‌ های بدشکل دارند یا لثه‌ های آنها قسمت زیادی از دندان هایشان را پوشش داده، گزینه های مناسبی برای جراحی لثه هستند.

روند جراحی زیبایی لثه

در ابتدای روند درمانی جراحی زیبایی لثه، دهان بیمار با کمک بی حسی موضعی کاملا بی حس می شود تا بیمار دردی را احساس نکند.

بعد دندانپزشک با کمک لیزر بافت زاید لثه را به آرامی برش می دهد و خط لثه‌ ناهماهنگ و نامتوازن را برمی دارد.

اگر از لیزرهای دیود برای برش دادن استفاده شود، بافت لثه کاملا می سوزد، پس احتمال خونریزی و عفونت به کمترین میزان خود می رسد.

همه روند درمانی جراحی لثه در یک جلسه انجام می شود.

التیام بعد از جراحی زیبایی لثه

بعد از جراحی احتمال دارد فرد به مدت یک هفته درد یا ورم هایی در لثه های خود احساس کند.

در روز عمل کاملا استراحت کنید. دندانپزشک دستورالعمل های لازم را برای بهبودی سریع شما بیان می کند.

دردی که در این مدت تحمل می کنید خیلی کم است و مشکلی در برنامه های کاری و زندگی شما ایجاد نمی کند، پس شما به راحتی می توانید حرف بزنید، غذا بخورید و نوشیدنی های دلخواه خودتان را بنوشید.

در چند روز اول بعد از درمان از غذاهای نرم استفاده کنید و غذای تند و سفتی نخورید.

دندانپزشک برای تسکین درد شما آرامبخش هایی مثل ایبوپروفن تجویز می کند.

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را به آرامی انجام دهید.

در صورتی که ورم ها و خونریزی در ناحیه عمل شده بیش از اندازه بود، یا استرسی درباره این موارد داشتید، به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید.

عوارض جراحی لثه

اگر شما دندانپزشک متخصصی را برای جراحی زیبایی لثه خود انتخاب کرده باشید، عارضه های عمل و بعد از عمل زیبایی لثه خیلی کم خواهد بود. ولی احتمال خونریزی و ورم های زیاد در لثه ها و حساسیت به بی‌ حس‌ کننده وجود دارد.

 

هزینه جراحی زیبایی لثه

هزینه تغییر فرم، شکل و رنگ لثه با لیزر با توجه به میزان لثه موردعمل تعیین می شود.  اگر خط لثه فوقانی یک دندان نیاز به عمل داشته باشد هزینه عمل کمتر خواهد بود ولی اگر همه خط لثه تحت عمل قرار گیرد و نیاز به استفاده از گرافت نیز باشد، قیمت جراحی زیبایی لثه بیشترین مقدار را خواهد داشت.

همینطور قیمت درمان های اضافی مثل لمینت دندان یا روکش دندان نیز به جمع هزینه ها افزوده خواهد شد. برای اطلاع از هزینه های درمانی موردنیاز خود از دندانپزشک متخصص مشاوره بگیرید. خدمات بیمه غالبا هزینه جراحی زیبایی لثه را پوشش نمی دهد.

درمان شکل و رنگ لثه با لیزر را می توانید در سایت دکتر با تو بخوانید و از بهترین پزشکان متخصص و فوق تخصص دندانپزشکی به صورت آنلاین نوبت دریافت کنید. ویا اینکه با پزشکان در مورد بیماری خود مکاتبه کنید و از پزشکان دکتر با تو مشورت بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *