مجله سلامتی و زیبایی دکتر با تو > دندان > ماده‌ای برای جلوگیری از پوسیدگی و خرابی دندان
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

ماده ای برای جلوگیری از پوسیدگی و خرابی دندان ، یکی از مشکلات انسان این است که دندان های او بی وفقه در حال خراب شدن هستند. دلیل خرابی دندان ها هر چه باشد و شما هر کاری برای پیشگیری از خراب شدن دندان ها انجام بدهید باز خرابی دندان ها اتفاق می افتد. شما هر چقدر مسواک بزنید و نخ دندان بکشید و دهان شویه کنید و هر چقدر زور بزنید، باز نیاز دارید بعد از مدتی دست تان را به فک تان بگیرید و به دندانپزشک مراجعه کنید. آیا راهی برای خلاصی از خراب شدن دندان ها وجود دارد؟

شما دلتان می خواهد شکلات و شیرینی بخورید و از خوردن آنها لذت ببرید ولی همیشه نگران خراب شدن و پوسیدگی دندان هایتان هستید، وقتی هم در حال خوردن این خوراکی ها هستید نگران دندان های خود هستید.

محققان شیلیایی ادعا می کنند که موفق شده اند ماده ای شیمیایی تولید کنند که می تواند دندان ها را در برابر کرم خوردگی ایمن کند و نیاز به مراجعه به دندانپزشک را برای همیشه از بین ببرد.

 

ماده کیپ ۳۲ ماده ای برای پیشگیری از پوسیدگی و خرابی دندان

اسم این مولکول جدید “کیپ ۳۲” (Keep 32) است که آن را از تعداد ۳۲ دندان درون دهان انسان گرفته اند. این ماده شیمیایی توسط خوزه کورودوبا از دانشگاه ییل واریک آستودیلو از دانشگاه شیلی طراحی کرده و ادعا می کند که در آزمایشات توانسته طی ۶۰ ثانیه تمام باکتری هایی را که به کرم خوردکی دندان منجر می شوند را از بین ببرد.

بنا به اظهارات این مححقان، این ماده باکتری “استرپیتو کوکوس موتانس” را نابود می کند. “استرپیتو کوکوس موتانس” همان باکتری ای است که قند را در دهان تبدیل به اسید لاکتیک می کند و منجر به ساییده شدن مینای دندان می شود.

استرپیتو کوکوس موتانس

مهمترین عامل پوسیدگی و کرم خوردگی دندان

استرپیتو کوکوس موتانس، کوکسی گرم مثبت و بی‌ هوازی اختیاری است که فلور حفره دهانی در انسان است. این باکتری اصلی ترین علت خرابی دندان و کرم خوردگی دندان قلمداد می شود. تا به حال  ۲۵ نوع از استرپتوکوک‌ های دهانی شناخته شده اند که هر یک از آنها مکان ویژه یا از دهان را به خود اختصاص می دهند. نبودن تعادل میان میکروفلور دهانی باعث ایجاد بیماری‌ های دهان و دندان می شود. استرپتوکوک موتانس با تخمیر سوکروز و تولید اسید لاکتیک باعث اسیب دیدن مینای دندان می گردد.

همینطور این باکتری از سوکروز برای تولید پلاک دندانی کمک می گیرد. پلاک دندانی از دکستران که گونه ای پلی ساکارید می باشد به دست می آید. برای بهداشت دهان و جلوگیری از فعالیت این باکتری، دندانپزشک ها توصیه می کنند با مشواک زدن، از پیشرفت این باکتری، تشکیل پلاک دندان و خراب شدگی دندان‌ ها پیشگیری شود.

پوسیدگی دندان جلو

ماده کیپ ۳۲ با از بین بردن این باکتری از آسیب به دندان پیش از حادثه جلوگیری می کند. استفاده از محصولات شامل این ماده شیمیایی می تواند دندان ها را تا چندین ساعت در برابر کرم خوردگی ایمن کند. این محصول هفت سال تحت آزمایش بوده و حالا آزمایش های آن بر روی انسان شروع شده است و به بازار روانه خواهد شد.

محققان می گویند این ماده شیمیایی را می توان به تمام محصولات کنونی مراقبت از دندان اضافه کرد و خمیر دندان ها، دهان شویه ها و آدامس ها را به ابر تمیزکننده هایی تبدیل کرد که قادر است عوامل خرابی دندان را از بین ببرند.

جالب ترین نکته درباره کیپ ۳۲ آن است که این ماده به مواد خوراکی اضافه می شود و از همان مرحله غذا خرودن از آسیب دیدگی دندان ها توسط باکتری جلوگیری می کند.

پوسیدگی سطحی دندان

خرابی و پوسیدگی دندان یکی از متداول ترین موارد دندان است که در هر سنی می تواند گریبان گیر افراد شود و بزرگ و کوچک نمی شناسد. با مشاهده کوچکترین نشانه ای از پوسیدگی یا خرابی در دندان کودکان یا بزرگسالان باید به کلینیک دندانپزشکی مراجعه شود تا اقدامات لازم برای ترمیم و درمان دندان ها صورت گیرد.

نوع درمان انتخاب شده برای درمان خرابی و پوسیدگی دندان به نوع پوسیدگی سطحی یا پوسیدگی عمیق و مرحله های ابتدایی یا پیشرفته پوسیدگی وابسته است، درمان و ترمیم دندان پوسیده می توان به آسانی پر کردن دندان یا به سختی عصب کشی دندان، قرار دادن روکش و یا کشیدن دندان باشد.

درمان پوسیدگی دندان در زمان بارداری زنان وابسته به عمق پوسیدگی دندان است، موقع مراجعه به دندانپزشک حتما وی را در جریان باردار بودن خود بگذارید.

اگر جلوی پوسیدگی سطحی دندان در زمان مناسب گرفته نشود احتمال عمیق تر شدن پوسیدگی وجود دارد، که در این صورت لثه ها و ریشه دندان های شما نیز در معرض آسیب جدی خواهند بود.

بهتر است برای تشخیص پوسیدگی دندان در سال دو مرتبه (یک مرتبه برای کودکان) به دندانپزشک مراجعه کنید تا همه دندان های شما از لحاظ پوسیدگی معاینه شوند و اگر پوسیدگی داشته باشند، در همان مرحله پوسیدگی سطحی دندان با انجام کارهای دندانپزشکی جلوی پوسیدگی ها بعدی گرفته شود.

یک دیدگاه برای “ماده‌ای برای جلوگیری از پوسیدگی و خرابی دندان”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *