آیا لیزر موهای زائد دائمی است؟

0 8

برای جواب دادن به این سوال باید بگوییم که حذف موهای زائد از نظر علمی‌دارای تعریف ویژه ای است. اگر بعد از جلسه‌های لیزر درمانی تا یک سال رشد موهای زائد متوقف شوند درمان لیزر موهای زائد دائمی‌به حساب می‌آید و بعد از این مدت دیگر نباید نگران موهای زائد خود باشید.

علت آن است که بعد از این مدت اگر دوباره موهای زائد رشد کنند دلیل رشد آنها مربوط به علت‌های دیگر است. باید بدانید که بعد از لیزر موهای زائد این درمان تاثیر خود را خواهد گذاشت و فولیکول‌های مو را از ریشه حذف و رشد دوباره آنها را می‌گیرد. دلیل اینکه موها بعد از لیزر درمانی دوباره رشد می‌کنند ربطی به درمان لیزر ندارد.

دلیل رشد موها بعد از لیزر درمانی می‌تواند مربوط به اختلالات هورمونی در شخص یا بیماری کیست تخمدان باشد که بعد از لیزر درمانی موهای زائد نواحی لیزر شده از بین می‌روند اما به خاطر این بیمارها یا اختلالات هورمونی موهای زائد دوباره رشد می‌کنند.

اگر بعد از شش ماه تا یک سال پس از پایان شدن جلسه‌های لیزر درمانی موها دوباره رشد نکنند احتمال برگشتن و رشد دوباره موها کمتر می‌شود.

مگر اینکه فرد مبتلا به مشکلات غددی و اختلالات هورمونی باشد که در این حالت با تشخیص دقیق دلیل٬ و درمان درست دارویی احتمال رشد موهای زائد گرفته می‌شود. اگر گرفته نشد می‌توان جلوی شدت رشد موهای زائد را بعد از لیزر درمانی به اندازه قابل توجهی کمتر کرد.

اثر لیزر موهای زائد تا مدت زیادی با شما می‌ماند

از طرفی دیگر باید بدانید که لیزر موهای زائد تنهاترین انتخاب برای درمان موهایی است که در موقع رشد و خارج شدن از پوست٬ زیر پوست نفوذ می‌کنند و سبب جوش یا لک به ویژه در ناحیه گردن مردان و ساق پای زنان میشود.

لیزر سبب می‌شود تا موهای زائد از بین بروند و رشد موهای زائد کاهش یابد و جلوی نفوذ آنها به زیر پوست و ایجاد جوش با لک گرفته شود.

باید توجه کنید که لیزر بر روی موهای سفید اثری ندارد. هر چه موهای شما سیاه تر و کلفت تر باشد اثر لیزر بهتر خواهد بود. به همین خاطر موهای زائد بور و کمرنگ تر با لیزر کمتر از بین می‌روند و سی تا چهل درصد لیزر بر روی این موها اثر دارد.

بعد از لیزر موهای زائد باید از پوست خودتان نیز محافظت کنید. درست است که پوست مقاوم تر است و در برابر پرتوهای اشعه فرابنفش خورشید و میکروب‌ها مقاومت خوبی نشان می‌دهد ولی عدم رسیدگی به آن می‌تواند آسیب‌های جدی به آن وارد کند. به ویژه بعد از لیزر موهای زائد نیز باید این مراقبت‌ها تشدید شوند.

اگر نمی‌خواهید از اپیلاسیون استفاده کنید و روش دائمی‌لیزر درمانی را برای حذف موهای زائد خود انتخاب کرده اید, باید بدانید که لیزر برای درمان و بهبود قسمت‌های وسیعی از پوست مناسب است.

به ویژه در پوست‌های روشن با موهای تیره اثرگذاری بیشتری دارد. بعد از انجام لیزر ناحیه لیزر شده دردناک و قرمز می‌شود، پس در این مرحله پوست نیاز به مراقبت دارد.

مراقبت‌هایی لازم برای دائمی‌کردن اثر لیزر موهای زائد

مواردی که باید انجام دهید:

 • شما باید از کرم ضدآفتاب استفاده کنید چون پوست بعد از لیزر خیلی حساس تر می‌شود و در برابر نور مستقیم خورشید تمایل به تیره شدن دارد. استفاده از کرم ضد آفتاب در پوست‌های تیره خیلی مهم است.
 • یک روز تا دو روز بعد از لیزر درمانی از دوش آب گرم و رفتن به سونا اجتناب کنید.
 • اگر آنتی بیوتیک استفاده می‌کنید در طول دوره درمان و تا دو هفته بعد از آن، درمان لیزر خود را به تأخیر بیندازید.
 • بعد از لیزر از کیسه یخ بر روی پوست ناحیه درمان برای آرام کردن و تسکین درد استفاده کنید. همینطور می‌توانید قبل از لیزر درمانی از کیسه یخ برای بی حس کردن پوست استفاده کنید. کیسه یخ اثر مشابهی با بی حسی موضعی دارد.
 • تا یک روز بعد از لیزر درمانی از آرایش ناحیه لیزر شده اجتناب کنید.
 • از ضد آفتاب با SPF بالا و با برند معتبر استفاده کنید.
 • در مدت زمان درمان از اپیلاسیون، کندن موها و الکترولیز برای حفظ فولیکول موها خودداری کنید.
 • پیش از لیزر از برنزه کردن پوست در برابر آفتاب خودداری کنید. پوست‌های تیره بیشتر اشعه لیزر را به خود جذب می‌کنند و اشعه کمتری به فولیکول‌ها می‌رسد.
 • توصیه می‌کنیم یک کرم بی حس کننده خوب بخرید و بعد از لیزر برای کم کردن حساسیت‌های پوستی به ویژه برای بار اول مصرف کنید.
 • در صورتی که می‌خواهید موهای زیربغل خودتان را با لیزر از بین ببرید از مصرف دئودورانت و یا عطر اجتناب کنید.
 • فاصله بین جلسه‌های لیزر بین 12-4 هفته پیشنهاد می‌شود.
 • در صورتی که می‌خواهید از لیزر برای از بین بردن موهای صورت استفاده کنید از مصرف کرم‌های ضد آکنه اجتناب کنید.
 • استفاده روزانه از یک مرطوب کننده با SPF 30+ در نواحی لیزر شده که در معرض نور آفتاب هستند پیشنهاد می‌شود.
 • استفاده از کرم مرطوب کننده از هیپرپیگمانتاسیون (تغییر رنگ پوست) و حساسیت پوست پیشگیری می‌کند.
 • قرمزی، تورم و ناراحتی خفیف احتمال دارد بلافاصله بعد از درمان ظاهر شود، ولی در عرض چند ساعت از بین می‌رود. استفاده از لوسیون بدن یا ژل آلوئه ورا برای آرام کردن ناحیه لیزر دشه پیشنهاد می‌شود.
 • تا دو هفته ناحیه لیزر شده باید از معرض نور آفتاب دور باشد و در این مدت از سولاریوم هم استفاده نکنید.
 • توصیه می‌کنیم تا دو روز از ورزش‌های سنگین، سونا، جکوزی، استخر شنا پرهیز کنید. قسمت‌های لیزر شده نباید در معرض حرارت و هر گونه فعالیت که باعث ایجاد گرما در بدن می‌شود قرار گیرد.
 • بهترین نتیجه 4 هفته بعد از انجام لیزر قابل احساس است. البته این درمان باید ادامه یابد تا نتیجه بهتری به دست بیاید. بعد از سه تا چهار هفته ناحیه لیزر شده پوسته ریزی می‌کند.
 • در صورتی که ناحیه زیربغل لیزر شده از دئودورانت تا یک روز استفاده نکنید. همینطور در صورتی که صورت لیزر شده تا یک روز آرایش نکنید و از مصرف کرم ، عطر و ژل بعد از اصلاح صورت پرهیز کنید.
 • ناحیه لیزر شده را تمیز و خشک نگه دارید.
ممکن است بپسندید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.