مجله سلامتی و زیبایی دکتر با تو > دندان > درمان و اصلاح لبخند لثه‌ای
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

درمان و اصلاح لبخند لثه ای ، لبخند لثه ای یا لبخند لثه نما زمانی اتفاق می افتد که بیمار شروع به خندیدن می کند، در این زمان لثه های او دیده می شوند. در ۸۰ درصد بیمارها هنگام خندیدن لثه های آنها بیرون می زنند. کوتاه بودن دندان ها می تواند باعث لبخند لثه ای باشد و طرح لبخند بیمار را با مشکل مواجه کند. ولی جای هیچ نگرانی نیست، اگر شما بخواهید این بیماری را از بین ببرید، روش های مختلفی از جمله جراحی لثه برای درمان آن وجود دارد.

علت لبخند لثه ای

دو دلیل اصلی باعث پدید آمدن لبخند لثه ای می شود.

دلیل اول با صورت و لب فرد ارتباط دارد و چیزی که باعث ایجاد لبخند لثه ای می شود اندازه و فرم لثه و دندان طبیعی فرد است.

۱- کوتاه بودن لب بالا

۲- بلندتر بودن غیرطبیعی فک بالا

۳- متحرک بودن لب بالا به صورتی که به آسانی قابل حرکت دادن است.

دلیل دوم با دندان ها و لثه فرد ارتباط دارد.

۱- ساییده شدن دندان ها و جلوآمدگی دندان های فک بالا

۲- رشد بیش از اندازه دندان ها و پایین آمدن لثه ها با آنها

۳- رشد بیش از اندازه لثه که باعث اختلال در بهداشت یا تنفس از طریق دهان می شود.

روش های درمانی لبخند لثه ای

با توجه به مواردی که گفته شد، می توان درمان های مختلفی را برای برطرف کردن این بیماری پیشنهاد داد.

۱- درمان لبخند لثه ای با ارتودنسی

۲- جراحی لثه یا فرم دادن به لثه

۳- جراحی فک

۴- درمان لبخند لثه ای با تزریق ژل و بوتاکس برای تغییر شکل لب

جلسه اول برای آشنایی بیشتر با دندانپزشک با شما و دانستن هدف ها و خواسته های شما از طراحی لبخند زیبا و تعیین هزینه اصلاح لبخند لثه ای برگزار می شود تا دندانپزشک بتواند یک برنامه درمانی خوب را برای شما پیشنهاد دهد. شما هر گونه پرسشی داشته باشید می توانید در این جلسه از دندانپزشک متخصص بپرسید.

از محل دندان ها و لثه شما با استفاده از اشعه ایکس عکسبرداری می شود تا مشکل شما به صورت دقیقی تشخیص داده شود و برنامه درمانی با اطلاعات علمی تر تکمیل گردد. بعد درباره روش های درمانی لبخند لثه ای مانند مثل ارتودنسی یا جراحی لثه یا ترکیبی از این دو با بیمار به توافق می رسند. هر روش درمانی دارای نقاط مثبت و منفی است که دندانپزشک همه آنها و عوارض بعد از هر یک از روش ها را برای شما توضیح می دهد.

یکی از درمان های لبخند لثه ای، جراحی لثه است که باعث بیشتر شدن طول تاج دندان می شود و مشکل نمایان شدن لثه ها هنگام خندیدن را برطرف می کند.

برای درمان موردی که در آن فک های بالایی بزرگتر هستند و در اصطلاح هیپریلازی عمودی در فک بالا وجود دارد، می توان از ترمیم فک بالایی به وسیله جراحی ارتوکناتیک استفاده کرد.

در برخی موارد که لبخند لثه ای اسکلتی بیشتر نیست، با ارتودنسی می توان محل قرار گیری دندان ها را جابه جا کرد تا مشکل برطرف شود.

روش های درمانی جدید جایگزین روش های قدیمی درمان لبخند لثه ای

با گسترش روش های نوین در دندانپزشکی و ساخته شدن متریال های تازه و دستگاه های مدرن، روش های درمانی قدیمی نیز منسوخ شده اند و روش های درمانی جدید لبخند لثه ای جایگزین آنها شده است.

پر کردن دندان ها به وسیله کامپوزیت

اگر فرم دندان ها کمتر از ۵۰% صدمه دیده باشد و هیچ پوسیدگی ای در دندان ها نباشد، می توان با مواد یکرنگ دندان ها را پر کرد. اما اگر بیشتر دندان ها به خاطر ترک خوردن یا پوسیده شدن از بین رفته باشند، مقاومت دندان ها کمتر می شود و امکان اجرای این روش درمانی نخواهد بود.

اینله های سرامیکی توسط پرسلن

این روش هنگامی به کار می رود که تقریبا ۶۰ – ۴۰ % از دندان ها از بین رفته باشند.

اینله های سرامیکی توسط پرسلن روشی مقاوم تر و پرقدرت تر در مقایسه با اینله های کامپوزیتی می باشند و در آزمایشگاه ساخته می شوند.

در یک جلسه دندان های پوسیده و ترک خورده کشیده می شوند و از دندان ها قالب گرفته می شود و قالب را به آزمایشگاه می فرستند تا از روی آنها، با پرسلن اینله های سرامیکی ساخته شود.

در جلسه بعدی با چسب ویژه دندانپزشکی، اینله های سرامیکی که با پرسلن ساخته شده اند را به روی دندان ها می چسبانند.

پروتز ثابت ( روکش دندان )

اگر میزان خراب شدگی دندان ها بیشتر از ۵۰ % باشد، دندان ها را اصلاح می کنند و در اصلاح با روکش دار کردن دندان ها برای محافظت از آنها همراه است. به این دلیل از روکش دندان استفاده می کنند که مقاومت دندان ها خیلی پایین است و در درازمدت قدرت نگهداشتن ماده پرشده یا اینله سرامیکی را ندارد و باید حتما با پروتز دندان ثابت یا روکش دندان روی آنها پوشیده شوند تا آسیب های جدیدی نبینند و جلوی شکسته شدن و خراب شدن ماده درمانی گرفته شود.

جراحی لثه

یکی دیگر از روش های درمانی لبخند لثه ای، جراحی لثه است. در این روش درمانی که برای اصلاح طرح لبخند اجرا می شود بافت اضافی لثه ها تغییر فرم داده می شوند تا دندان ها طبیعی تر دیده شوند. وقتی دندان های طبیعی بیشتر آشکار شوند مسلما طرح لبخند لثه ای نیز ترمیم خواهد شد.

در بیشتر مواقع برای جراحی لثه و برداشتن بافت های اضافی از لثه، از لیزر استفاده می کنند.

معمولا تکنیک های جراحی لثه خیلی ساده می باشند و شخص بعد از جراحی احساس دردی ندارد. احتمال دارد یک روز تا دو روز بعد از جراحی لثه، شخص در نواحی جراحی شده درد خفیفی را احساس کند که برای آرام کردن درد، دندانپزشک داروهای مسکن و آرامبخش تجویز می نماید.

بیمار باید به مدت یک هفته بعد از جراحی برای ضمانت روند درمانی خود نزد دندانپزشک خود برود و زیر نظر وی باشد.

جراحی لثه و جراحی لبخند لثه ای دارای امتیازاتی نسبت به سایر روش ها است که در زیر مواردی را بیان می کنیم:

لبخند زیبا: دندان های پوشیده شده با بافت لثه زیباتر و هماهنگ تر به نظر می رسند و لبخند لثه ای کاملا اصلاح می شود.

کاربردی/ زیبایی: روش درمانی جراحی لثه باعث حذف رشد لثه ای می شود که معمولا در اثر استفاده از داروهای تجویزی معین مانند داروهای ضد تشنج، داروهای پیوند عضو یا داروهای ویژه فشار خون بالا ایجاد می شود.

سالم بودن استخوان و لثه اطراف دندان ها: جراحی لثه همچنین باعث کاهش عمق پاکت های لثه ها می شود و سلامت پریودنتال تضمین می شود. ممکن است این تکنیک نیاز به جراحی استخوان نیز داشته باشد.

لبخند لثه ای و روش های درمان آن را در اینجا ببینید اصلاح لبخند های لثه ای با روش های جدید در کلینیک دندانپزشکی دکتر با تو آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *