پدیده تجمع غذا در فواصل بین دندانی

0 344

پدیده تجمع غذا در فواصل بین دندانی (Food impaction) در اثر شرایط گوناگونی پدید می‌آید. تجمع غذایی در همه دندان‌ها اتفاق نمی‌افتد و بیشتر در یک یا چند تا از دندان‌ها دیده می‌شود. در زیر به برخی از شرایط ایجاد تجمع غذایی در فواصل بین دندانی اشاره ای می‌کنیم.

احتمال دارد در فواصل بین دندان‌ها پوسیدگی‌هایی وجود داشته باشد که نتوان آنها را با چشم دید. این پوسیدگی‌ها یکی از محل‌های خوب برای گیر غذایی است. غذاها در این نواحی جمع می‌شوند و به مروز زمان به دندان‌ها آسیب می‌رسانند.

علل تجمع غذایی در فواصل بین دندانی

احتمال دارد بعد از درمان دندان‌ها و پر کردن آنها با مواد پر کننده، این مواد بعد از گذشت زمانی از دندان‌ها جدا شوند یا بریزند و فضاهای خالی ای در فواصل بین دندانی ایجاد کنند که باز محل خوبی برای غذاهای مانده در دهان است.

همچنین احتمال دارد زمانی که دندان‌ها را ترمیم و اصلاح می‌کنیم، به صورت کاملا ناخواسته فضاهایی از دندان به خوبی ترمیم یا پر نشوند، این فضاهای خالی می‌توانند به خود دندان و به مواد پرکننده آسیب برسانند و دندان را از داخل توخالی کنند که باز مکان خوبی برای تجمع غذایی خواهند بود.

رفع گیر غذایی دندان

احتمال دیگر این است که روکش دندان یا پروتز دندان حرکت کند و شرایط لازم برای تجمع غذایی را فراهم آورد.

البته گفتنی است که دندان‌ها به صورت نرمال همیشه در تحرک هستند، این تحرک‌های بین دندانی نیز می‌توانند یکی از عوامل ایجاد تجمع غذایی باشند. دندان‌ها در حرکت‌های طبیعی خودشان با دندان‌های کناری یا دندان‌هایی که به تازگی ترمیم شده اند برخورد می‌کنند و اگر این برخوردها شدت زیادی داشته باشند منجر به ساییده شدن دندان‌ها می‌گردد، ساییدگی دندان‌ها می‌تواند فاصله بین دندانی را باعث شود و مانده غذاها را در خود جا بدهد.

همچنین ممکن است دندان‌های فک بالا با دندان‌های فک پایین به درستی چفت نشوند و این چفت نشدن رفته رفته می‌تواند منجر به باز شدن فضاهای خالی در فواصل بین دندانی و باعث تجمع غذایی در بین آنها شود.

درمان تجمع غذایی در فواصل بین دندانی

اگر علت تجمع غذایی در فواصل بین دندانی به خوبی و درستی تشخیص داده شود می‌توان برای آن درمان مناسبی را تجویز کرد. در بسیاری از موارد با درمان و پر کردن اصولی فواصل بین دندانی می‌توان این پدیده را برطرف نمود. عوض کردن مواد پرکننده دندان‌ها یا تعویض روکش دندان راهکار دیگری است که می‌تواند این مشکل را برطرف کند. اما اگر فواصل بین دندانی بیش از اندازه از هم فاصله گرفته باشند و یا فواصل در بسیاری از دندان‌ها وجود داشته باشد بهتر است از روش ارتودنسی برای ترمیم و اصلاح دندان‌ها استفاده شود. در مواردی که آشفتگی دندان‌ها زیاد باشد و دندان‌ها نامنظم و ترتیب مرتبی نداشته باشند، ارتودنسی بهترین راهکار برای درمان فواصل بین دندانی خواهد بود.

درمان گیر غذایی دندان

شما می‌توانید از پوسیدگی بین دندان‌های خود جلوگیری کنید و تنها یک راه مناسب برای آن وجود دارد و آن استفاده از نخ دندان است. اگر نخ دندان را به روش درستی استفاده کنید بیشتر مشکلات مربوط به پوسیدگی دندان از بین می‌رود و احتما تجمع غذایی فواصل بین دندانی نیز کمتر می‌شود.

نخ دندان اگر درست استفاده شود هیچ عارضه ای به دنبال ندارد، اما استفاده از خلال دندان یا چوب کبریت برای تمیز کردن فواصل بین دندانی اصلا توصیه نمی‌شود. به این دلیل که خلال یا چوب کبریت به لثه‌های شما آسیب می‌رسانند و فاصله دندان‌های شما از یکدیگر را زیاد می‌کنند. البته عوارض دیگری نیز دارند که سلامت دهان و دندان شما را به خطر می‌اندازند.

گیر کردن نخ دندان

برخی از بیمارها شاکی هستند که نمی‌توانند از نخ دندان در تمیزکردن فواصل بین دندانی استفاده کنند و احساس می‌کنند که نخ دندان نمی‌تواند وارد این فاصله‌ها شود و برای اینکه نخ دندان را به فاصله دندان‌ها وارد کنند مجبور می‌شوند با فشار این کار انجام دهند. ما در جواب این مورد می‌گوییم که احتمالا شما نخ دندان خوبی را برای تمیز کردن فواصل بین دندانی خود انتخاب نکرده اید و پیشنهاد می‌کنیم نخ دندان مناسبی را برای این کار تهیه کنید و با آن فواصل بین دندان‌های خود را تمیز کنید.

ممکن است بپسندید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.