آیا فرد با یک‌بار مصرف مواد معتاد می‌شود؟

1 1,653

همیشه از کسانی که به مواد مخدر معتاد شده اند پرسیده می‌شود, چگونه شد که به مواد اعتیاد پیدا کردید. جواب‌های تکراری دریافت می‌کنیم. می‌گویند یک بار برای تفریح کشیدیم, یا خواستیم یک بار تجربه کنیم, یا یک بار در یک جمع دوستانه خواستیم امتحان کنیم و با هم خوش باشیم.

بیشتر بخوانید

همه اینها جواب‌هایی هستند که همه معتادهای درگیر با مواد, از معتادهای کارگشته تا معتادهای تازه شروع کرده, به شما خواهند گفت. پس این تصور را از ذهن تان بیرون کنید که با یکبار مصرف معتاد نمی‌شوید. اتفاقا همین یکبار شرایط اعتیاد را در شما ایجاد می‌کند و شما در مستعد آن می‌شوید.

برای هر کاری شروعی وجود دارد و شروع اعتیاد هم از این یکبارهای تفننی و دوستانه آغاز می‌شود. انسان موجود کنجکاوی است و دوست دارد همه چیز را حتی برای یکبار هم شده امتحان کند. اما امتحان کردن برخی چیزها می‌تواند اثرات مخرب و ویرانگری روی زندگی فرد بگذارد.

اعتیاد با کنجکاوی شروع می‌شود و تبدیل به عادت بد در انسان می‌شود. بسیاری از افراد برای توجیه این مطلب می‌گویند, با یک بار مصرف مواد, فرد خودش را در آینده برای مصرف مواد ایزوله می‌کند و حس کنجکاوی اش را درباره آنها ارضا می‌کند و در آینده دیگر به سراغ آنها نمی‌رود.

در حالی که باز این تصوری اشتباه است. چون برخی از مواد با همان یک بار مصرف شخص را وابسته می‌کنند. اتفاقا برخی از کنجکاوی‌های ساده با یک بار تجربه زندگی فرد را از این رو به آن رو می‌کند. ترک اعتیاد آن هم بسیار سخت تر از آن چیزی است که تصور می‌کنید.

بعضی‌ها هم می‌گویند مصرف مواد در شرایط خاص اشکالی ندارد. مثلا شب امتحان یا در یک مهمانی دوستانه می‌توانند از مواد استفاده کنند به شرطی که فقط محدود به همان شرایط باشد و در جای دیگری تکرار نشود.

این هم تصور اشتباهی است که خیلی‌ها دارند. اتفاقا تجربه نشان داده که بسیاری از معتادها کارشان را از با این توجیه شروع کرده اند و کارشان به آوارگی کشیده شده است. پس مصرف مواد در هر شرایطی با هر توجیهی می‌تواند زندگی شخص را با خطرات زیادی روبه رو کند.

معتاد شدن ربطی به تحصیلات, سن, جنسیت ندارد. این دلیل نمی‌شود که چون شما دارای تحصیلات بالایی هستید, یا سن تان دیگر گذشته, یا هنوز فرصت دارید و می‌توانید جلوی معتاد شدن را بگیرید, یا اراده تان قوی است و می‌توانید معتاد نشوید, به دام اعتیاد نیفتید.

هر کسی مواد مصرف کند, هر نوع موادی می‌خواهد باشد, ریسک معتاد شدن را هم باید به جان بخرد. حالا هر چقدر می‌خواهید به خودتان بگویند که نه من معتاد نمی‌شوم. معتادها اراده ضعیفی دارند, من اراده ام قوی است و هیچوقت به دام مواد نمی‌افتم. مواد مخدر کار خودشان را می‌کنند و کاری به با اراده بودن یا نبودن شما ندارند.

این فکر را هم از سرتان بیرون کنید که می‌توانید مواد و اثرات آن را کنترل کنید. بعد از معتاد شدن این شما نخواهید بود که آنها را کنترل می‌کنید, بلکه مواد کنترل زندگی شما را به دست خواهند گرفت و آن را به نابودی خواهند کشید.

بسیاری از افراد هم هستند که گول تبلیغات کننده‌های مواد را می‌خورند. تولیدکننده‌ها و فروشندگان مواد همیشه از جنس شان تبلیغ می‌کنند. به شما هم خواهند گفت که این موادی که می‌فروشند اصلا اعتیادآور نیست. این با بقیه فرق دارد و کاملا بی خطر است.

در حالی که اینگونه نیست و این شگرد آنهاست تا قرص یا داروی خودشان را با ظاهری تزیین شده و با حرف‌های فریبنده به مشتری غالب کنند و به سودی برسند.

پس نباید به این تبلیغات هم گوش بدهید. باید این را همیشه به یاد داشته باشید که هر دارویی چه پزشکی و چه تخدیر کننده اعتیاد خاص خودش را دارد و مصرف دارو و قرص بدون تجویز پزشک می‌تواند اثرات جبران ناپذیری را روی سلامتی شما بگذارد.

ممکن است بپسندید
1 نظر
  1. علی می گوید

    سلام به همدردهای عزیز یه راه حل ترک دارم دردش خیلی کمترازکمپ ومتادون ودکتر ووووو۰۹۳۸۹۵۵۰۱۰۴

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.