مجله سلامتی و زیبایی دکتر با تو > دندان > فرق لمینت و کامپوزیت
  • 8 بازدید
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

لمینت دندان و روکش دندان دو روش معمولی دندانپزشکی هستند که برای بهبود و اصلاح ظاهر طرح لبخند افراد انجام می شود. رنگ، شکل و اندازه، هر دو گزینه برای درمان غیرتهاجمی لبخندهای ناخوشایند بسیار عالی هستند. اما تفاوت این دو روش در چیست؟

ونیرهای دندانی چیست؟

روکش‌های دندانی، پوسته‌های نازکی به رنگ دندان هستند که برای بهبود ظاهر دندان‌ها روی سطح دندان گذاشته می شوند و به افراد لبخندی زیباتر می‌دهند. روشی که برای گذاشتن روکش ها استفاده می شود کم تهاجمی است و فقط مقدار کمی از مینای دندان برای جا افتادن آنها برداشته می شود.

لمینت های دندان چیست؟

لمینت های دندان نیز عملکردی مشابه روکش ها دارند و گاهی اوقات این دو اصطلاح به جای هم استفاده می شوند. لمینت ها از این نظر متفاوت اند که بسیار نازک تر بوده و برای گذاشتن آنها نیاز به برداشتن مینای کمتری است.

آیا تفاوت لمینت ها و روکش ها مهم است؟

دانستن تفاوت بین لمینت های دندان و روکش های دندانی خیلی مهم است. زیرا می تواند به فرد در تصمیم گیری درباره گزینه مناسب برای دندان ها و طرح لبخندش کمک کند. برای مثال، افرادی که دندان‌های کج یا دارای شکاف دارند، بهتر است از روکش‌هایی که نسبت به لمینت ها انعطاف‌پذیرتر و پایدارتر هستند، استفاده کنند. با این حال، اگر مشکل تغییر رنگ یا تراشه های جزئی وجود داشته باشد، لمینت ها گزینه بسیار خوبی هستند زیرا وزن شان سبک است و نیازی به برداشتن مینای دندان نیست.

تفاوت های اولیه کامپوزیت و لمینت

روکش های دندانی: روکش های دندانی از دو ماده متفاوت کامپوزیت و پرسلن ساخته می شوند.

ونیرهای کامپوزیت معمولا کمتر توسط افراد انتخاب می شوند. زیرا مستعد لک هستند. با این حال، گذاشتن ونیرهای کامپوزیت نیاز به کار مقدماتی کمتری روی دندان‌های طبیعی دارد و بیمار می‌تواند در همان روزی که کامپوزیت گذاشته به راحتی به کارهایش برسد.

از طرف دیگر، ونیرهای چینی معمولاً دو برابر قیمت ونیرهای کامپوزیت هستند و برای گذاشتن آنها نیاز به برداشتن مینای دندان است. همچنین در صورت تراشه یا آسیب قابل تعمیر نیستند. با این حال، ظاهر طبیعی دارند، دوام بیشتری دارند و می توانند تا ده سال دوام بیاورند.

گذاشتن ونیرها به خصوص ونیرهای چینی نیازمند برداشتن مقداری از مینای دندان و تغییر شکل دندان است. این کار برای صاف گذاشتن روکش و جلوگیری از ایجاد ظاهری حجیم و غیر طبیعی انجام می شود. این ونیرها مشکلاتی دارند، زیرا محافظ طبیعی دندان در این حالت برداشته می شود و تنها چیزی که برای محافظت از آن باقی می ماند خود روکش است. درست است که آنها را می توانید جایگزین کنید ولی پس از برداشتن روکش، دندان محافظتش را از دست می دهد.

لمینت ها: لمینت ها را می توان، روکش چینی پیشرفته نامید زیرا هر دو عملکرد روکش چینی و مزایایی مشابه آنها دارند. هنگام گذاشتن لمینت، نیازی به تغییر مینا و ساختار دندان نیست. این کار در دراز مدت برای سلامت دندان خیلی بهتر باشد، اما باز لمینت ها معایبی دارد.

درست است که لمینت ها فقط به ضخامت لنزهای تماسی بوده و جایگزین نازک‌تری برای روکش‌های چینی هستند، اما وقتی روی دندان‌ها گذاشته می شوند، بدون تغییر دندان می‌توانند حجیم تر شوند. همینطور معمولاً گران‌تر از روکش‌های چینی هستند.

کدام یک بهترین است؟ روکش یا لمینت؟

تصمیم درباره اینکه کدامیک بهترین است در نهایت برعهده فرد و دندانپزشک است. به این دلیل که نیازهای هر فردی متفاوت است و زمانی که نیازهای شخصی، هزینه و سایر عوامل لحاظ شوند، یک گزینه معمولاً بر گزینه دیگری برتری پیدا می کند.

روکش‌های دندان و لمینت‌های دندان گزینه‌های عالی برای تقویت و اصلاح طرح لبخند شما هستند. باید به دندانپزشک تان مراجعه کنید تا بفمید که شما برای دریافت کدامیک مناسب تر هستید و کدام گزینه برای شما بهترین است!

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *