لایه‌برداری پوست صورت با دستگاه

0 22

لایه برداری در نتیجه تخریب اپیدرم (گاهی اپیدرم و درم) و به دنبال آن دوباره سازی ایپدرم و درم ایجاد می‌شود. از این روش برای درمان ضایعات زیر استفاده می‌شود:

بیشتر بخوانید
 1. ضایعات Photoaging
 2. اختلالات پیگمانتاسیون (ملاسما، پیگمانتاسیون به دنبال ضایعات التهابی بهبود یافته).
 3. چروک‌های ریز، اسکارهای سطحی، آکنه و روزاسه با یا بدون اسکار، زگیل‌ها، میلیا، Hyperplasia Sebaceous.

لایه برداری پوست باید توسط فردی ماهر و با تجربه که کاملا مواد لایه برداری، عوارض و نحوه انتخاب بیمار را می‌داند انجام شود.

لایه برداری پوست (پیلینگ) را در موارد زیر انجام ندهید:

 1. دو تا شش ماه بعد از عمل جراحی در منطقه لایه برداری شده که با facial undermining همراه بوده (بلفاروپلاستی، لیپوساکشن، چروک برداری). در بعضی موارد می‌توان لایه برداری پوست را خیلی سطحی در این نواحی انجام داد.
 2. در ناحیه ای که ضایعات هرپسی اخیرا فعالیت داشته است.
 3. در بیمارهایی که با نقص سیستم ایمنی به خاطر احتمال اختلال در ترمیم و ایجاد پیگمانتاسیون
 4. در بیمارهایی که اخیرا از ایزوترتینوئین استفاده کرده اند.
 5. بیمارهایی که زمینه کلوئید دارند.

توصیه مهم: بهتر است بیمار سیگار نکشد. پوست با زمینه روشن جواب به درمان بهتری دارد. در افرادی سیاه پوست لایه برداری پوست توصیه نمی‌شود. پوست ایرانی‌ها از هر نوع روشن تا سبزه نسبتا به لایه برداری خوب جواب می‌دهند.

از ثبات فکری و تمایل بیمار به عمل اطمینان حاصل کنید. برای افراد عصبی و مضطرب و وسواس فکری و کسانی که خودشان اذعان می‌کنند که به بسیاری از داروهای پوستی و کرم‌های آرایشی آلرژی دارند و به ویژه در صورتی که از قبل سابقه استفاده از ترتینوئین داشته و دچار قرمزی و خارش و سوزش شدید پوست شده اند، بهتر است لایه برداری پوست انجام نشود.

پوست‌های چرب برای لایه برداری پوست مناسب و پوست‌های خیلی خشک برای لایه برداری پوست مناسب نمی‌باشند.
لایه برداری پوست دارای انواع سطحی، نیمه عمیق و عمیق اس. پزشکی که تجربه کافی ندارد، بهتر است فقط لایه برداری و پیلینگ سطحی را انجام دهد.

 

آماده کردن پوست صورت برای لایه برداری یا همان پیلینگ

 • لایه بردای باید در فصل‌های سرد مثل پاییز و زمستان انجام شود. بیمار آفتاب گردی نداشته باشد.
 • ضایعات کراتوتیک صورت را می‌توان قبل از لایه برداری پوست صورت با دستگاه برداشت.
 • برای تمیز کردن پوست می‌توان از الکل، استن یا مخلوط آنها استفاده کرد. بهتر است خیلی پوست را با شدت پاک نکنید. این کار باعث حساس شدن و ایجاد سوزش زیاد در موقع لایه بردای پوست صورت می‌شود. پوست معمولی تمیز و بدون آرایش برای پیلینگ سطحی تا متوسط نیازی به پاک کردن ندارد.
 • بیمار به پشت روی تخت بخوابد. چشمها را بسته و تا پایان عمل باز نکند. در صورت لزروم آب فراوان برای خنثی کردن در دسترس باشد.
 • از یک اپلیکاتور بزرگ یا مقداری پنبه که محکم و فشرده شده و با پنسی که قفل شود استفاده شود.
 • پیش از آغاز عمل تصمیم بگیرید که دقیقا چه مرحله‌هایی را طی خواهید کرد. لایه برداری پوست صورت باید سریع انجام شود.
 • ماده پیلنیگ یا لایه برداری پوست را به این ترتیب به ناحیه‌های صورت بمالید. پیشانی، گونه‌ها، بینیريال ناحیه‌های تمپورال و اطراف دهان، دور چشم.
 • دقت کنید که لایه برداری پوست معمولا در ناحیه‌های دور چشم استفاده نمی‌شود، ولی در صورتی که از پیلینگ تی سی آی (TCA) سطحی استفاده می‌کنید، در لحظه آخر می‌توانید اپلیکاتور را روی پلک‌ها نیز بکشید و حداکثر پانزده ثانیه بعد بیمار صورت خود را شستشو دهد. تا فریزرینگ پلک نباید صبر کنید.
 • اگر ضایعات در پیشانی کم و در ناحیه گونه زیاد باشد، می‌توانید لایه برداری پوست (پیلینگ) را از گونه‌ها شروع کنید.

دو نوع لایه برداری پوست وجود دارد. لایه برداری پوست TCA و لایه برداری پوست AHA. هر دو نوع این روش‌ها نسبتا بی خطر و بسیار اثرگذار هستند.

این دو نوع لایه برداری (پیلینگ) به ویژه TCA روی انواع ضایعات هیپرپیگمانتاسیون (ملاسما، ناشی از آفتاب، لکه‌های به جا مانده از آکنه درمان شده یا نشده، و غیره) انواع آکنه، اسکار آکنه، کاهش چربی پوست تا مدت‌ها بعد از لایه برداری اثر بسیار خوبی دارد.

بیمارهایی که دارای ضایعات متعدی هستند، بسیار مناسب تر از بیمارهایی هستند که لکه‌های خفیف یا ضایعات کمی‌دارند. سنین زیر هیجده سال و افراد خیلی پیر مناسب نیستند. مگر اینکه با تشخیص پزشک و نوع ضایعه عمل جراحی لایه برداری تجویز شود.

بهتر است لایه برداری پوست برای تمام صورت انجام شود تا پوست بعد از بهبودی کاملا یکدست شود.

ممکن است بپسندید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.