انواع و عوارض لمینت

0 29

انواع و عوارض لمینت دندان یک درمان سریع زیبایی برای دندان‌ها می‌باشد که بدون اینکه آسیبی به دندان‌های شما بزند، با استحکام عالی لبخند شما را زیباتر می‌کند. شما درمان زیبایی لمینت دندان می‌توانید با توجه به میل خود، رنگ و فرم دندان‌هایتان را انتخاب کنید.

 

بیشتر بخوانید

انواع لمینت دندان

لمینت دندان به دو گونه هستند که بر اساس جنس و نحوه ساخت شان با همدیگر تفاوت دارند. لمینت دندان سرامیکی و لمینت دندان کامپوزیتی.

لمینت کامپوزیتی ثبات رنگ کمتری دارد ولی قیمت و تراش کمتری دارد. ونیر این لمینت در کلینیک دندانپزشکی ساخته می‌شود. ولی لمینت سرامیکی مقاومت و ثبات رنگ زیادی دارد و ظاهرش هم زیباتر است. وینر لیمنت سرامیکی از جنس سرامیک بوده و در آزمایشگاه تولید می‌شود.

 

لمینت کامپوزیتی

در دندان‌های جلویی که همشکل و همرنگ و هم اندازه نیستند و از طرفی نمی‌توان ارتودنسی کرد و یا ارتودنسی به تنهایی جوابگو نیست می‌توان برای برگرداندن زیبایی دندان از مواد همرنگ استفاده کرد.

اگر دندان پوسیده ای در دهان نباشد و یا رنگ و عیبی در رنگ دندان‌ها نباشد نیازی به بی حسی نیست و دندان تراش هم داده نمی‌شود و فقط رویه آن برای باند شدن بیشتر اندکی زبر می‌شود.

بعد به وسیله رنگ‌های گوناگون همرنگ با دندان کاملا دلخواه شکل داده می‌شوند. درمان به این روش فقط یک جلسه طول می‌کشد و اگر بیمار خودش بخواهد می‌تواند در جلسه دوم نیازهای زیبایی دندانش را بیشتر کند و دندان‌هایش را زیباتر کند.

بیمار بعد از درمان زیبایی دندان باید بعد از نوشیدن مایع‌های رنگی مانند چای، قهوه و از خوردنی‌هایی مانند پفک و موادی که رنگ دار هستند دهان و دندان‌هایش را کاملا با مسواک نرم بشوید.

ونیرهای کامپوزیت برای درمان بد فرمی‌ها، نامرتبی‌ها و بدرنگی‌های دندانی به وسیله لایه نازک کامپوزیت استفاده می‌شود و هیچگونه تراشی در دندان‌ها ایجاد نمی‌کند.

 

لمینت سرامیکی

لمینیت یا پوشش‌های چینی و سرامیکی زیبایی ار یک لایه نازک چینی پخته ساخته شده است که مثل ناخن مصنوعی روی دندان چسبیده می‌شود.

برتری این تکنیک در تراش کم دادن دندان (فقط در بخشی از مینا اندکی تراش می‌خورد) و شفافیت رنگ آن و کاملا طبیعی است.

لمینت سرامیکی برای درمان بدفرمی‌ها، نامرتبی‌ها، بدرنگی‌های دندان‌های جلویی و ترمیم شکستگی‌ها و بستن فضای میان دندان‌ها و ترمیم ناهنجاری‌های بد فرم دندان‌های جلویی به وسیله لایه نازک سرامیکی استفاده می‌شود و ثبات رنگ آن همیشگی است.

بعد از اینکه دندان‌ها تراش خوردند قالبی از آنها می‌گیرند و به آزمایشگاه می‌فرستند تا در جلسه دوم با تست آنها، اگر مناسب باشند به روی دندان‌ها باند (چسبانده) شوند. این تکنیک مدت زمان خیلی کمی‌را از شما می‌گیرد.

عوارض درمان لمنیت دندان

۱- حساسیت‌های گرمایی و سرمایی زمان دار

لمینت دندان مثل سایر درمان‌های ترمیم دندان با حساسیت‌هایی همراه است. این حساسیت‌ها شامل حساسیت‌های گرمایی و سرمایی است. این حساسیت‌ها بعد از مدتی برطرف می‌شود و برای همیشه نیست.

۲- شکستن دندان لمینت

لیمین دندان زمانی می‌تواند کارکرد درست خود را در دهان شخص نشان بدهد و مدت زمان زیادی ماندگار شود که شخص دارای بیماری‌های دهانی نباشد و در واقع شرایط درمانی را داشته باشد.

هر چقدر این شرایط مهیاتر باشد احتمال شکستن دندان لمینت کمتر می‌گردد. البته باید بیمار بعد از درمان لمینت احتیاط‌هایی لازم را بکند و از خوردن خوراکی‌های سخت و از گاز زدن مواد غذایی سفت پرهیز کند. با این پرهیزها مسلما عمر دندان لمینت شده بیشتر می‌شود.

اما اگر دندان لمینت شده به هر دلیلی دچار شکستگی و پریدگی شد دندانپزشک می‌تواند با لمینت‌های کامپوزیتی و سرامیکی دوباره آنها را ترمیم کند.

۳- تغییر رنگ دندان لمینت

شما بعد از درمان لمینت دندان خود باید احتیاط‌های لازم را انجام بدهید و از خوردن خوراکی‌های رنگدار و آشامیدن نوشیدنی‌هایی که بر روی دندان ایجاد رنگ می‌کنند (مثل قهوه و نسکافه) و از استعمال دخانیات (مثل قلیان و سیگار) پرهیز کنید.

هر چقدر میزان مصرف این مواد را کمتر کنید طول عمر دندان شما بیشتر شده و تغییر رنگ دندان لمینت ماندگارتر خواهد بود. بعد از لمینت سلامت دندان شما نیازمند مراقبت‌های تغذیه ای است.

کلینیک دندانپزشکی دکتر با تو روش‌های مختلف لمینت دندان را با به روزترین تجهیزات دندانپزشکی برای سلامتی دندان‌های شما انجام می‌دهد.

ممکن است بپسندید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.