سایز نوشته:
رنگ نوشته:

شاید شما هم صبح ها وقتی از خواب بیدار می شوید در برخی از مفصل هایتان به ویژه در مهره های کمرتان احساس خشکی و محدودیت حرکتی داشته باشید, به این حالت کمر درد صبحگاهی می گویند که معمولا بعد از یک ساعت فروکش می کند و حرکت این مفصل ها روان و نرم تر می شود.

بسیاری از افراد از سن 40 سالگی به بعد با تورم های خفیفی در مفصل های خود روبه رو می شوند که علت اصلی آن کمر درد و گرفتگی عضلات کمر است.

علل کمر درد صبحگاهی

علت های کمر درد صبحگاهی علاوه بر تروما و التهاب مفصلی, می تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد. عارضه های مادرزادی که بیشتر در افراد کم سن و کودکان باعث کمر درد می شود.

فعالیت های شدید عضلانی هم در برخی اوقات باعث شکستگی های کوچک در مهره های کمر افراد می شود. برجستگی بین غضروف مهره ها نیز می تواند علتی برای کمر دردهای اذیت کننده باشد که معمولا درد آن از کمر به پاها منتقل می شود و بسیار دردناک است, و در نهایت علت کمردرد می تواند بر اثر بیماری های ستون فقرات باشد.

برای کمر درد صبحگاهی هم می توان علت های زیادی پیدا کرد. به عنوان نمونه بیشتر شدن قوس کمر یا رماتیسم ستون فقرات و غیره باعث کمر درد صبحگاهی می شوند.

برای اینکه علت دقیق این کمر دردها تشخیص داده شود, بهترین کار مراجعه به یک ارتوپد یا متخصص بیماری های ستون فقرات است.

در بیشتر اوقات ورزش و فیزیوتراپی, مصرف مسکن ها و شل کننده های عضله ای برای درمان کمر درد بسیار مفید هستند و درد را از بین می برند, ولی در شرایط خاصی نیز نیاز به عمل جراحی است. برای پیدا کردن درمان مناسب بهتر است با چند متخصص مشورت کنید و عجولانه شروع به درمان نکنید.

بعضی از کمر دردها به قدری دردناک هستند که بیمار را چند روزی زمین گیر می کنند و توان حرکت را از وی می گیرند و در این بین کسانی که این دردها را تحمل می کنند, همیشه نگران هستند که نکند کارشان به جراحی بکشد.

به همین خاطر به دنبال درمان های دیگر هستند تا از جراحی دوری کنند. توصیه می کنیم قبل از هر گونه درمانی حتما با یک متخصص مشورت کنید و زیر نظر وی این درمان های جایگزین را انجام دهید تا عوارض این نوع درمان ها را به حداقل برسانید.

طب مکمل یکی از بدیل های موثر برای داروهای شیمیایی و عمل جراحی کمر درد است. در طب سوزنی سعی می شود دردهای ناشی از ستون فقرات مثل کمر درد کاهش و درمان شود.

در این روش عضله های مجاور ستون فقرات شل می شود و این کار منجر به خون رسانی بهتر به آن ناحیه می شود. همچنین رهاسازی مواد ضد درد می تواند گرفتگی عضلات کمر را برطرف یا کاهش دهد.

یکی از نشانه های بیماری روماتیسم ستون فقرات, کمر درد صبحگاهی و خشکی کمر است. در این بیماری محدودیت حرکت کمر و خشکی مفاصل در زمان صبحگاهی زیاد است و با گذشت زمان در روز کمتر می شود.

اما رفته رفته مهره ها در ستون فقرات به همدیگر جوش می خورند و انعطاف ستون فقرات کاهش می یابد و بیمار بعد از مدتی توان خم شدن به جلو را از دست می دهد.

کمر درد و گرفتگی عضلات کمر

درباره کمر دردهای زمان بارداری زنان نیز باید بگوییم که این کمردردها عوامل مختلفی دارند که تغییرات بیومکانیکی در ستون مهره ها, تغییرات هورمونی و تغییرات در وضعیت روحی و روانی زنان باردار از جمله این عوامل هستند که می توانند این دردها را تشدید کنند.

بیشتر کمر درد زنان باردار در سه ماه اول بارداری ظاهر می شود, در این زمان هنوز شکم بزرگ نشده و فشار زیادی نیز به ستون فقرات وارد نمی شود.

تغییرات هورمونی نقش زیادی در ایجاد این کمر دردها دارند. حتی این تغییرات هورمونی در زمان قبل از عادت ماهانه نیز می تواند باعث کمر درد در زنان باشد.

تغییرات هورمونی غالبا روی تاندون ها و رباط های مجاور ستون فقرات و همینطور روی رباط های لگن اثر می گذارند و باعث شل شدگی در این نواحی می گردند. شل شدگی و بیشتر شدن طول این مفاصل می تواند باعث ناپایداری مفصل ها و ایجاد درد در این ناحیه ها گردد.

یک دیدگاه برای “علت کمردرد صبحگاهی”

  1. من وقتی صبح از خواب بلند میشم یک ساعتی درد کمر دارم. علتش چیه؟ درد در پایین کتف و بعضی وقتها در پشت شکمه. ممنون میشم راهنماییم کنید واقعا صبحها اذیت میشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *