مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس

0 67

بوتاکس یک مهارکننده عصبی – عضلانی است که از اسپاسم عضلانی جلوگیری می‌کند. بوتاکس یکی از بی عارضه ترین روش‌های درمانی است. به همین دلیل گاهی به وسیله افراد غیر پزشک نیز انجام می‌شود. مورد تایید FDA است و سالیانه برای میلیون‌ها نفر از جمله هنرپیشه‌ها و سیاستمداران معروف تزریق می‌شود.

بیشتر بخوانید

برخلاف تصور عموم بعد از تزریق صحیح بیمار قادر به اخم کردن و داشتن حالت طبیعی صورت است. تزریق برای از بین بردن بعضی از خطوط دائمی‌صورت انجام می‌شود. این خطوط باعث می‌شوند که چهره خسته و نگران به نظر برسد. لذا بوتاکس درمانی می‌تواند اثرات روانی مطلوب نیز داشته باشد.

تزریق در ناحیه بالای ابرو علاوه بر زدودن چروک پیشانی باعث افزایش قوس ابرو به بالا می‌شود که بر زیبایی صورت اضافه می‌کند. بهترین نتیجه برای تزریق در ناحیه‌های پیشانی، وسط ابروها و کناره‌های خارجی چشم است. در ناحیه‌های پایین تر صورت اثر مطلوب کمتر است.

به هیچ وجه برای رفع چروک درو چشم که در اثر افتادگی و شلی پوست است و نه اقباض عضله، بوتاکس انجام ندهید. برای از بین بردن خط عمیق بهترین روش درمانی تزریق مواد پرکننده است نه بوتاکس.

تزریق بوتاکس در افراد جوان تر نتیجه بهتری می‌دهد. در افراد پیر به دلیل افتادگی پوست و نبودن بافت محکم زیرپوستی ماده تزریقی به سمت پایین جابجا می‌شود که باعث برآمدگی و احتمالا شلی عضله/محل ناخواسته می‌شود.

روش عمل بوتاکس

بوتاکس به صورت ویال Botolinum toxin type A 100unit عرضه می‌شود. از بیمار خواسته می‌شود به طور ارادی حالت‌های مختلف اخم در صورت خود ایجاد کند.

پزشک جلوی آینه با بیمار خطوط نامطلوب را مرور می‌کند و با پینه الکل محل تزریق را تمیز می‌نماید. بعد عضله مسبب را مشخص کرده و تزریق را به طور سطحی با سرنگ انسولین 100 واحدی انجام می‌دهد.

در گوشه خارجی چشم با حدود دو سانتی متر فاصله از Lateral canthus حدود یک تا دو واحد با عمق بین یک تا دو میلی متر در سه نقطه تزریق می‌شود. در ناحیه‌های پیشانی در هر منطقه دو تا سه واحد با عمق دو تا سه میلی متر تزریق می‌شود.

برای برطرف کردن خطوط عمودی بین ابروها حدود چهار تا پنج واحد با عمق سه تا چهار میلی متر در هر نقطه تزریق می‌شود.

برای شروع در هر جلسه بیشتر از 15 واحد تزریق نشود. به هیچ وجه در ناحیه زیر ابرو تا بالای چشم تزریق نشود.

بعد از دو تا سه روز اثر تزریق بوتاکس ظاهر می‌شود و طی یک هفته تا ده روز به حداکثر می‌رسد. برای حدود چهار ماه و گاهی تا شش ماه باقی می‌ماند. بعد از برطرف شدن اثر می‌توانید تزریق را تکرار کنید.

برای گوشه‌های لب پایین افتاده و چروک‌هایی که در اثر انقباض سطحی عضلات گردن ایجاد شده، می‌توانید از تزریق سطحی بوتاکس استفاده کنید. ولی اثر آن به خوبی ناحیه‌های بالای صورت نیست.

ممکن است بپسندید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.