مجله سلامتی و زیبایی دکتر با تو > دندان > دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی
  • 13 بازدید
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی ، امروزه دندانپزشکی زیبایی مدرن برای ترمیم طبیعی دندان های شما گزینه های زیادی را پیش رویتان می گذارد.

ترکیبی از روش های مدرن و حرفه ای که از مواد چسبنده به رویه دندان و مواد خیلی مقاوم و با کیفیت همرنگ (ترمیم کامپوزیتی) با دندان تشکیل شده جایگزین روش های قدیمی تر که بیشتر به رنگ نقره ای هستند شده است.

از روش های دندانپزشکی زیبایی و ترمیم دندان می توان به ونیرهای کامپوزیتی و سرامیکی (لمینت دندان)، بلیچینگ اشاره نمود. در زیر هر یک از این روش ها و مواد را توضیح مختصری می دهیم.

 

دندانپزشکی زیبایی با کامپوزیت ها

کامپوزیت ها ماده های ترمیمی سفید رنگ و شبیه رنگ دندان هستند که با دقت ساخته شده باشند و کارخانه سازنده آنها معتبر باشد می توان به جای روش قدیمی آمالگام (ماده های نقره ای رنگ) از آنها استفاده کرد.

بیشتر دندان های جلویی و عقبی را با این روش می توان ترمیم کرد. برتری این روش و مواد در کمتر تراش خوردن دندان است و بافت دندان را بیشتر حفظ می کند. همچنین این ماده ها به خاطر چسبیدن (باند شدن) به دندان، حالت و شکل دندان را هم حفظ می کنند.

 

ونیرهای کامپوزیتی

در دندان های جلویی که همشکل و همرنگ و هم اندازه نیستند و از طرفی نمی توان ارنودنسی کرد و یا ارتودنسی به تنهایی جوابگو نیست می توان برای برگرداندن زیبایی دندان از مواد همرنگ استفاده کرد.

اگر دندان پوسیده ای در دهان نباشد و یا رنگ و عیبی در رنگ دندان ها نباشد نیازی به بی حسی نیست و دندان تراش هم داده نمی شود و فقط رویه آن برای باند شدن بیشتر اندکی زبر می شود. بعد به وسیله رنگ های گوناگون همرنگ با دندان کاملا دلخواه شکل داده می شوند.

درمان به این روش فقط یک جلسه طول می کشد و اگر بیمار خودش بخواهد می تواند در جلسه دوم نیازهای زیبایی دندانش را بیشتر کند و دندان هایش را زیباتر کند.

بیمار بعد از درمان زیبایی دندان باید بعد از نوشیدن مایع های رنگی مانند چای، قهوه و از خوردنی هایی مانند پفک و موادی که رنگ دار هستند دهان و دندان هایش را کاملا با مسواک نرم بشوید.

لمینت دندان کامپوزیتی برای درمان بد فرمی ها، نامرتبی ها و بدرنگی های دندانی به وسیله لایه نازک کامپوزیت استفاده می شود و هیچگونه تراشی در دندان ها ایجاد نمی کند.

 

ونیرهای سرامیکی (لمینت)

لمینیت یا پوشش های چینی و سرامیکی زیبایی ار یک لایه نازک چینی پخته ساخته شده است که مثل ناخن مصنوعی روی دندان چسبیده می شود. برتری این تکنیک در تراش کم دادن دندان (فقط در بخشی از مینا اندکی تراش می خورد) و شفافیت رنگ آن و کاملا طبیعی است.

ونیرهای سرامیکی (لمینت) برای درمان بدفرمی ها، نامرتبی ها، بدرنگی های دندان های جلویی و ترمیم شکستگی ها و بستن فضای میان دندان ها و ترمیم ناهنجاری های بد فرم دندان های جلویی به وسیله لایه نازک سرامیکی استفاده می شود و ثبات رنگ آن همیشگی است.

بعد از اینکه دندان ها تراش خوردند قالبی از آنها می گیرند و به آزمایشگاه می فرستند تا در جلسه دوم با تست آنها، اگر مناسب باشند به روی دندان ها باند (چسبانده) شوند. این تکنیک مدت زمان خیلی کمی را از شما می گیرد.

اینلای و آنلای زیبایی (Esthetic inlay & onlay)

روش اینلای ها و آنلای های زیبایی و ترمیم دندان مثل ترمیم های کامپوزیتی می باشند فقط این فرق را دارند که در آزمایشگاه مثل روش ساخت روکش ها تولید می شوند.

جنس مواد این ترمیم ها احتمال دارد از طلا یا کامپوزیت یا سرامیکی باشد. چون این مواد در آزمایشگاه ساخته می شوند به دو جلسه درمانی نیاز است. در این تکنیک دندان های عصب کشی شده که به دندان چسبیده و تقویت می شوند.

نخست دیواره های ضعیف دندان به وسیله سیستم باندینگ و مواد کامپوزیتی قوی شده و بعد قالبی از آن ها گرفته می شود به آزمایشگاه فرستاده می شود تا چینی آن با توجه به ساختار دقیق دندان و رنگ مطابق با دندان فرم داده شوند.

در آخر کار با یک سمان رزینی همرنگ دندان (چسبی که از ماده هایی شبیه کامپوزیت ها تولید شده) به حفره دندان چسبانده می شود.

در تکنیک های سنتی تر برای اینکه بتوانند دندان را روکش دار کنند اطراف دندان را می تراشیدند که این کار باعث ضعیف شدن دیواره های دندان می شد.

اما در این روش هیچگونه تراشی بر دیواره های بیرونی دندان وارد نمی شود و کاملا برعکس روش قدیمی، دیواره های درونی نیز تقویت می گردد.

 

ترمیم دندان با روکش های فایبر

هنگامی که دندان فردی می افتد، در تکنیک های قدیمی برای پر کردن دندان خالی شده، دندان های کناری هم تراش می خورد و به عنوان پایه از آنها استفاده می شد، بعد توسط روکش روکش شدن دندان های پایه ، دندان خالی شده به حالت یک روکش زاید میان دو دندان پایه پل زده می شد که چهار یا پنج جلسه طول می کشید.

اما با روش فایبر، اگر دندانی پوسیده یا ترمیم پذیر باشد برداشته می شود و نسج سالم مانده تراش داده نمی شود. بعد نوار فایبر که معمولا از ماده های کوارتز، گلاس یا پلی اتیلن هستند میان حفره های هر دو دندان گذاشته می شود و با کامپوزیت (مواد همرنگ دندان) فضای خالی پر می گردد.

آخر سر بخش های وسطی را با کامپوزیت بر روی اسکلت فایبر که میان دو دندان به حالت پل گذاشته شده شکل می دهند.

  • عوض کردن ترمیم های نقره ای رنگ (آمالگام) قدیمی با مواد همرنگ (کامپوزیتی یا سرامیکی)
  • بلیچینگ یا سفید کردن دندان ها در مطب و منزل
  • اصلاح رنگ دندان های تغییر رنگ داده به وسیله دارو یا استعمال دخانیات

پست های زیبایی: این پست ها یا در آزمایشگاه تولید می شوند یا مستقیما در کانال ریشه باند می شوند. این پست ها به نسج دندان می چسبند و آن را مقاوم می کنند.

روکش های زیبایی: روکش های زیبایی جذابیت زیادی از روکش های سنتی دارند. در روکش های زیبایی از چینی ویژه ای بهره می گیرند که بسیار بادوام هستند. این روکش ها به ساختار دندان باند می شوند و ساختمان دندان را قوی تر می کنند.

کلینیک دندانپزشکی دکتر با تو روش های مختلف دندانپزشکی زیبایی و ترمیم دندان را با به روزترین شیوه ها برای سلامتی دندان های شما انجام می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *