مجله سلامتی و زیبایی دکتر با تو > زیبایی > لیزر موهای زائد > آیا لیزر موهای زائد سرطان‌زاست؟
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

بسیاری از افراد سوال می کنند که آیا لیزر موهای زائد سرطان زاست؟ جواب سرراست به این افراد این است که تا به اکنون هیچ سند علمی برای سرطان زا بودن لیزر موهای زائد ارائه نشده است.

قدرت نفوذ لیزر موهای زائد قابل تنظیم است تا فقط فولیکول ها و ریشه مو را خشک کند و آسیبی به پوست و بدن شما نمی زند.

استفاده از لیزر در زنان باردار نیز مشکلی ندارد و تنها دلیلی که توصیه می شود زنان باردار از لیزر موهای زائد در این زمان خودداری کنند این است که لیزر کمی درد دارد. اما در حالت کلی پرتوهای لیزر ضرری حتی در این وضعیت نیز ندارند.

پرتوهای لیزر به وسیله بافت ناحیه لیزر شونده جذب می شود که در لیزر موهای زائد که از لیزر الکساندرایت یا لیزر دیود (vectus) کمک می گیرند.

بافت مورد هدف این لیزر ها، رنگدانه موجود در ساقه های مو است به گونه ای که اگر موها سفید باشند نیز توسط دستگاه شناسایی نمی گردند چون موهای سفید بدون رنگدانه می باشند. پس نمی توانند به سایر بافت ها آسیبی برنند و به لایه های عمیق تر پوست و بدن نفوذ کنند.

قدرت نفوذ لیزرهای استفاده شده در لیزر درمانی برای از بین بردن موهای زائد ، نیم تا یک سانتی متر است و نمی تواند به بافت های عمیق تر موجود در قسمت لیزر شده مثل تخمدان و غدد لنفاوی وارد شود و باعث سرطان زایی گردد. بنابراین می توانید مطمئن شوید که لیزر موهای زائد باعث هیچ سرطانی نمی شود و نازایی به دنبال ندارد.

از بین بردن موهای زائد با لیزر، یکی از شناخته شده ترین و آسان ترین راه های حذف موهای زائد است و هزینه کمتری در مقایسه با روش های قدیمی تر دارد.

در برخی از زنان، درمان موهای زائد با لیزر برای داشتن پوستی صاف و لطیف و بدون مو ارزش هزینه بیشتر را نیز دارد. هزینه لیزر موهای زائد تقریبا ۲۸۹ دلار است که با توجه به ناحیه های لیزر شده و تعداد جلسه ها هزینه متفاوتی دارد.

اگر بنا به دانستن خطرات سرطان باشد، پرتوهای ایکس و گاما خیلی خطرناک هستند و اشعه یونیزان با فرکانس بالا شناخته می‌ شوند.

این‌ها را می‌ توان به طور نرمال مثلا از گاز رادون و یا به طور غیرنرمال کسب کرد. مثلا، نیروگاه‌ های هسته ‌ای این نوع تابش را در تولید انرژی هسته ‌ای مصرف می ‌کنند. یا در تصویربرداری پزشکی مثل سی‌ تی ‌اسکن از اشعه X-Ray برای ایجاد تصاویر قسمت های مختلف بدن استفاده می شود.

هنگامی که اشعه یونیزان از داخل بدن رد می شود، می‌ تواند سبب صدمه مستقیم به دی ان آی سلول شود و بعدها باعث گردد. در عین قدرتمند بودن اشعه یونیزان، اداره غذا و داروی آمریکا (FDA) لیزر مورد کابرد در روش‌ از بین بردن موهای زائد را در رده غیریونیزان دانسته است.

انرژی نور این لیزرها خیلی سطحی است و در رویه پوست می ‌ماند. بنابراین باعث صدمه زدن به DNA نمی شود و جهشی ندارد.

لیزر موهای زائد سرطان زا نیست

پالس‌ های انرژی نوری لیزر در درمان از بین بردن موهای زائد توسط لیزر تنها برای حرارت دادن و از بین بردن فولیکول ‌های مو ساخته شده است.‌ همینطور در باره با برخی زنان که همچنان نگران لیزر ناحیه های اندام تناسلی خود هستند باید گفت که متخصص ها هیچ خطری را برای آن بیان نکرده اند.

پرتوهای لیزر استفاده شده به لایه های عمیق فولیکول مو وارد نمی شوند. اندام ‌های داخلی هم تاثیری از آنها نمی گیرند بنابراین بر باروری اثری ندارند. تا به اکنون هیچ تحقیقی موفق به اثبات سرطان ‌زایی لیزر موهای زائد منتشر نشده است.

لیزر موهای زائد فقط باعث قرمزی، زخم و تغییر رنگ در ناحیه لیزر شده می شود که با داروهای ویژه ای قابل برطرف کردن است. خنک کردن این قسمت بعد از لیزر، درمان اصلی لیزردرمانی است. همچنین کمپرس سرد به صورت خارق العاده ای تسکین دهنده است.

مصرف ایبوپروفن سبب کم شدن تورم و قرمزی می شود. ولی به هیچ نحوی نباید Tylenol مصرف کنید. در صورتی که قرمزی بیشتر از چند ساعت ادامه داشته باشد، حتما با پزشک معالج خود تماس بگیرید تا در تنظیمات جلسه های بعدی کمی محتاط تر عمل کند.

برای اینکه به نتیجه های خوبی برسید بهتر است حداقل شش جلسه درمانی داشته باشید. برای درمان کامل تر توصیه می شود تا دو سال درمان را متوقف نکنید تا موهای لجوجی که دیر از بین می روند برای همیشه محو و نابود شوند.

در صورتی که درمان ‌های لیزر برای شما خیلی گران هستند و یا موهای تیره تر کمی دارید برای درمان لیزر موهای زائد مناسب نیستید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *